Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ տարիներ շարունակ ցուցաբերած վստահության համար. Հակոբ Արշակյան
04-08-2026 11:45 Հայաստան Մեկնաբանություն
8-րդ գումարման Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանը Ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ տարիներ շարունակ ցուցաբերած վստահության համար։ Ձեր աջակցությունը, սերն ու ջերմությունը աշխատանքի յուրաքանչյուր փուլում ինձ ուժ են տվել առաջ շարժվել և հաճախ անհնարին թվացող մարտահրավերները վստահությամբ հաղթահարել։
Պետական ծառայությանը և ձեր տված մանդատին մշտապես վերաբերվել եմ մեծ պատվով ու պատասխանատվությամբ։ Մարտահրավերներով և հնարավորություններով լի այս տարիներին գործընկերներիս հետ միասին ներդրել ենք բոլոր ջանքերը՝ Հայաստանը դարձնելու ավելի անկախ, ավելի ուժեղ և ավելի մրցունակ պետություն։
Ճանապարհները պետության արյունատար անոթներն են։ 2018թ․ Մեր ժառանգած անմխիթար ճանապարհային ցանցը վերականգնելու նպատակով իրականացվեցին աննախադեպ ծավալի ներդրումներ և հետևողական աշխատանք, որոնց շնորհիվ հնարավոր եղավ արմատապես փոխել տարիներով ձևավորված գործելակերպը՝ բազմապատկելով թե՛ ճանապարհաշինության ծավալները, թե՛ որակական չափանիշները։
Այսօր արդեն կարող ենք վստահությամբ ասել, որ Հայաստանի ճանապարհային ցանցը ծառայում է մեր քաղաքացիներին, տնտեսության զարգացմանը և հաճախ դրական գնահատականի է արժանանում նաև մեր երկիր այցելող հյուրերի կողմից։
Զենքի և զինամթերքի ինքնաբավ ու ժամանակակից արտադրություն ձևավորելու նպատակով իրականացված ներդրումների արդյունքում այսօր Հայաստանում ստեղծվում են արտադրանքներ և տեխնոլոգիական լուծումներ, որոնք ոչ միայն մատակարարվում են հայկական զինված ուժերին, այլև մրցունակ են միջազգային շուկայում և պահանջարկ են վայելում արտերկրում։
Ռազմարդյունաբերության ոլորտում ընդամենը մի քանի տարվա հետևողական աշխատանքի արդյունքում այսօր ձևավորվել է տարեկան շուրջ 150–200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի շրջանառությամբ արդյունաբերություն, ստեղծվել են տասնյակ արտադրական ձեռնարկություններ և գիտահետազոտական կենտրոններ։
Սա Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ռազմարդյունաբերական կոմիտեի առջև դրված հիմնական ռազմավարական նպատակներից էր, և այսօր այն դարձել է իրականություն՝ նախարարության, կոմիտեի, ոլորտի կազմակերպությունների, պաշտպանության նախարարության և բոլոր գործընկերների հետևողական ու նվիրված աշխատանքի շնորհիվ։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ստեղծման առաջնային նպատակներից էր նաև առաջատար տեխնոլոգիաների ոլորտում թռիչքաձև զարգացում ապահովելը։ Այդ նպատակով մշակվել, ներդրվել և մինչ օրս էլ իրականացվում են բազմաթիվ ռազմավարական ծրագրեր։
2018թ․ ոլորտի մասնաբաժինը համախառն ներքին արդյունքում շուրջ 1,7% ցուցանիշից ցատկ է կատարվել մինչև 7,5%-ի ։ Շուրջ 2,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի բարձր տեխնոլոգիական ծառայություններ և արտադրանք արտահանվում են Հայաստանից դեպի ԱՄՆ, ԵՄ, Ասիական ու Արաբական շուկաներ, ինչը հնարավոր է դարձել շուրջ 50,000 բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների գիտելիքի, ստեղծարար աշխատանքի և նվիրումի շնորհիվ։
Այսօր Հայաստանը համարվում է արհեստական բանականության գերհաշվողական կարողությունների զարգացման ուղղությամբ աշխարհի առաջատար հինգ երկրներից մեկը։ Հայաստանը նաև այն եզակի պետություններից է, որն ունի ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիական սարքավորումների և գործիքների ձեռքբերման հնարավորություն։ Սա հնարավոր դարձավ հատկապես արտաքին քաղաքական գրագետ աշխատանքի՝ Հայաստանի և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատման շնորհիվ։
Ի թիվս հարյուրավոր այլ ընկերությունների Հայաստան են մուտք գործել համաշխարհային առաջատար տեխնոլոգիական ընկերություններ՝ NVIDIA (ընկերության շուկայական արժեքը՝ 4.86 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար), AMD (շուրջ 500 միլիարդ ԱՄՆ դոլար), Microchip (շուրջ 45 միլիարդ ԱՄՆ դոլար) և Cadence (շուրջ 95 միլիարդ ԱՄՆ դոլար)։
Առաջին անգամ Հայաստանի պատմության ընթացքում Հայաստանը թողարկել է երկրի դիտարկման սեփական արհեստական արբանյակը և ստեղծել արբանյակների կառավարման կենտրոն։
Սրանք ռազմավարական նշանակության ձեռքբերումներ են և պահանջում են շարունակական զարգացում, հետևողական աշխատանք և ամենօրյա ուշադրություն, որպեսզի ծառայեն Հայաստանի Հանրապետության երկարաժամկետ զարգացմանն ու անվտանգությանը։
Խորհրդարանական գործունեության ընթացքում իմ առաջնային պարտականությունն էր հավատարիմ մնալ մեր ժողովրդի կողմից տրված մանդատին, ապահովել Ազգային ժողովի բնականոն աշխատանքը և գործընկերներիս հետ միասին նպաստել խորհրդարանական ինստիտուտի արդյունավետ գործունեությանը։
Բազմաթիվ բարդ ու երբեմն սուր քաղաքական քննարկումների առանցքում մշտապես եղել է Հայաստանի Հանրապետության անկախության և ինքնիշխանության հարցը։ Այն շարունակաբար ենթարկվել է տարբեր ներքին և արտաքին մարտահրավերների, ինչը մեզ պարտավորեցրել է հետևողական ու սկզբունքային աշխատանքով պաշտպանել և ամրապնդել մեր պետականությունը։
Միջազգային հարթակներում խորհրդարանական դիվանագիտությունը կարևորագույն գործիքներից է պետության հեղինակության ձևավորման, Հայաստանի դիրքորոշումների ներկայացման և մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերների վերաբերյալ միջազգային իրազեկվածության բարձրացման գործում։ ԱՊՀ-ի, Միջխորհրդարանական միության, ԱՍԵԱՆ-ի, Միջերկրածովյան երկրների և այլ բազմակողմ խորհրդարանական ձևաչափերում հետևողականորեն ներկայացվել են Հայաստանի Հանրապետության շահերն ու դիրքորոշումները։
Երկկողմ միջխորհրդարանական հարաբերությունների շրջանակում ղեկավարել եմ Ռուսաստանի, Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ համագործակցության կարևոր ուղղությունները։ Համատեղ աշխատանքի արդյունքում մի շարք դեպքերում հաջողվել է նվազեցնել առկա լարվածությունը, ձևավորել երկխոսության նոր և արդյունավետ հարթակներ, ընդլայնել երկկողմ խորհրդարանական օրակարգը, կազմակերպել պաշտոնական փոխայցեր, հանձնաժողովների նիստեր և աշխատանքային խմբերի համատեղ գործունեություն՝ ընդգրկելով քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար, կրթական, երիտասարդական և մշակութային համագործակցության ոլորտները։
Ամենօրյա աշխատանքով Ազգային ժողովի նախագահի և փոխնախագահի հետ միասին հետևողականորեն ապահովել ենք խորհրդարանի բնականոն գործունեությունը՝ պահպանելով նրա՝ որպես երկրի բարձրագույն ներկայացուցչական մարմնի արդյունավետ աշխատանքը։
Խորհրդարանը Հայաստանի քաղաքական կյանքի գլխավոր հարթակն է և, հետևաբար, նաև մեր պետականության նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված ուժերի հիմնական թիրախներից մեկը։ Այն մշտապես պահանջում է պատասխանատու վերաբերմունք, ամուր ինստիտուտներ և հետևողական պաշտպանություն։ Իմ խորհրդարանական գործընկերներին մաղթում եմ ուժ, տոկունություն և հաջողություն՝ այս կարևոր առաքելությունը շարունակելու ճանապարհին։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ վարչապետի գլխավորությամբ, մաղթում եմ հաջողություններ և արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ մեր պետության և ժողովրդի։
Այսօր ավարտվում է իմ պետական ծառայության կարևոր մի փուլ։ Սակայն համոզված եմ, որ հայրենիքին ծառայելը չի սահմանափակվում պետական պաշտոնով։
Առաջիկայում իմ գործունեությունը շարունակելու եմ մասնավոր, կրթական և հասարակական ոլորտներում՝ իմ գիտելիքն ու փորձը ծառայեցնելով Հայաստանի գիտատեխնոլոգիական առաջընթացին, նորարարության զարգացմանը և մարդկային կապիտալի ամրապնդմանը։
Համոզված եմ, որ հենց այս ուղղություններն են մեր երկրի երկարաժամկետ անվտանգության, մրցունակության և բարեկեցության կարևորագույն նախադրյալները։
Հատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում իմ բոլոր գործընկերներին՝ պետական կառավարման համակարգում, Ազգային ժողովում, գիտական և մասնագիտական համայնքներում, ինչպես նաև բոլոր այն մարդկանց, որոնց հետ պատիվ եմ ունեցել աշխատելու։ Յուրաքանչյուր ձեռքբերում համատեղ աշխատանքի արդյունք է, և ես խորապես գնահատում եմ յուրաքանչյուրի ներդրումը։
Եվ վերջում՝ կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին՝ վստահության, աջակցության և միասին անցած ճանապարհի համար։ Ներողություն եմ խնդրում, եթե չեմ կարողացել լիովին արդարացնել ձեր սպասելիքները։

Хочу выразить благодарность вам за доверие, проявленное на протяжении многих лет. Якоб Аршакян
Заместитель председателя Национального собрания 8-го созыва Якоб Аршакян опубликовал запись на своей странице в Facebook .
Хочу поблагодарить вас за доверие, которое вы проявляли на протяжении многих лет. Ваша поддержка, любовь и тепло на каждом этапе работы давали мне силы двигаться вперед и уверенно преодолевать часто кажущиеся невозможными вызовы.
Я всегда относился к государственной службе и вашему мандату с большим уважением и ответственностью. В эти полные вызовов и возможностей годы мы вместе с коллегами вложили все усилия, чтобы сделать Армению более независимым, более сильным и более конкурентоспособным государством.
Дороги — это кровеносные сосуды государства. В 2018 году для восстановления унаследованной нами плачевной дорожной сети были осуществлены беспрецедентные инвестиции и последовательная работа, благодаря которым удалось кардинально изменить многолетние подходы, увеличив как объемы дорожного строительства, так и качественные стандарты.
Сегодня мы можем с уверенностью сказать, что дорожная сеть Армении служит нашим гражданам, развитию экономики и часто получает положительные оценки от гостей, посещающих нашу страну.
В результате инвестиций, направленных на создание самодостаточного и современного производства оружия и боеприпасов, сегодня в Армении создаются продукты и технологические решения, которые не только поставляются армянским вооруженным силам, но и конкурентоспособны на международном рынке, пользуются спросом за границей.
В сфере оборонной промышленности всего за несколько лет последовательной работы была создана промышленность с годовым оборотом около 150–200 миллионов долларов США, созданы десятки производственных предприятий и научно-исследовательских центров.
Это была одна из основных стратегических целей Оборонного комитета Министерства высоких технологий, и сегодня это стало реальностью благодаря последовательной и преданной работе министерства, комитета, организаций сектора, Министерства обороны и всех партнеров.
Одной из первоочередных задач создания Министерства высоких технологий также было обеспечение скачкообразного развития в области передовых технологий. Для этой цели разработаны, внедрены и до сих пор реализуются многочисленные стратегические программы.
В 2018 году доля сектора в валовом внутреннем продукте увеличилась с около 1,7% до 7,5%. Около 2,5 миллиарда долларов США высоких технологий и продукции экспортируется из Армении в США, ЕС, Азию и арабские рынки, что стало возможным благодаря знаниям, творческой работе и преданности около 50 000 высококвалифицированных специалистов.
Сегодня Армения считается одной из пяти ведущих стран мира в области разработки сверхвысоких возможностей искусственного интеллекта. Армения также является одной из немногих стран, имеющих возможность приобретать самые современные технологические оборудования и инструменты. Это стало возможным благодаря особенно грамотной внешнеполитической работе по установлению стратегического партнерства между Арменией и США.
Среди сотен других компаний в Армению вошли мировые ведущие технологические компании: NVIDIA (рыночная стоимость компании — 4,86 триллиона долларов США), AMD (около 500 миллиардов долларов США), Microchip (около 45 миллиардов долларов США) и Cadence (около 95 миллиардов долларов США).
Впервые в истории Армении Армения выпустила собственный искусственный спутник для наблюдения за страной и создала центр управления спутниками.
Это стратегически важные достижения и требуют постоянного развития, последовательной работы и ежедневного внимания, чтобы служить долгосрочному развитию и безопасности Республики Армения.
В ходе парламентской деятельности моей первоочередной обязанностью было оставаться верным мандату, данному нашим народом, обеспечивать нормальную работу Национального собрания и вместе с коллегами способствовать эффективной деятельности парламентского института.
В центре множества сложных и иногда острых политических дискуссий всегда находился вопрос независимости и суверенитета Республики Армения. Он постоянно подвергался различным внутренним и внешним вызовам, что обязывало нас защищать и укреплять нашу государственность последовательной и принципиальной работой.
Парламентская дипломатия на международных платформах является одним из важнейших инструментов формирования авторитета государства, представления позиций Армении и повышения международной осведомленности о вызовах, стоящих перед нашей страной. Интересы и позиции Республики Армения последовательно представлялись в рамках СНГ, Межпарламентского союза, АСЕАН, парламентских форматов Средиземноморских стран и других многосторонних организаций.
В рамках двусторонних межпарламентских отношений я возглавлял важные направления сотрудничества с Россией, Китаем и Индией. В результате совместной работы в ряде случаев удалось снизить существующую напряженность, создать новые и эффективные платформы для диалога, расширить двустороннюю парламентскую повестку, организовать официальные взаимные визиты, заседания комитетов и совместную деятельность рабочих групп, охватывающую области политического, экономического, гуманитарного, образовательного, молодежного и культурного сотрудничества.
Каждый день вместе с председателем и заместителем председателя Национального собрания мы последовательно обеспечивали нормальную деятельность парламента, сохраняя его эффективную работу как высшего представительного органа страны.
Парламент является главной платформой политической жизни Армении и, следовательно, одной из основных мишеней для враждебно настроенных сил по отношению к нашей государственности. Он постоянно требует ответственного отношения, крепких институтов и последовательной защиты. Я желаю своим парламентским коллегам сил, стойкости и успехов на пути продолжения этой важной миссии.
Правительству Республики Армения, возглавляемому премьер-министром, желаю успехов и эффективной работы на благо нашего государства и народа.
Сегодня завершается важный этап моей государственной службы. Однако я уверен, что служение Родине не ограничивается государственной должностью.
В ближайшее время я продолжу свою деятельность в частном, образовательном и общественном секторах, используя свои знания и опыт для содействия научно-технологическому прогрессу Армении, развитию инноваций и укреплению человеческого капитала.
Я уверен, что именно в этих направлениях заключены важнейшие предпосылки для долгосрочной безопасности, конкурентоспособности и благосостояния нашей страны.
Особую благодарность выражаю всем своим коллегам в системе государственного управления, в Национальном собрании, в научных и профессиональных сообществах, а также всем тем людям, с которыми мне было честью работать. Каждое достижение является результатом совместной работы, и я глубоко ценю вклад каждого.
И в заключение, снова благодарю граждан Республики Армения за доверие, поддержку и совместный путь. Прошу прощения, если не смог полностью оправдать ваши ожидания.