ՆԳՆ քրեական ոստիկանները առանձնապես խոշոր չափի թմրամիջոց են հայտնաբերել․ մեկ անձ ձերբակալվել է
Հուլիսի 29-ի գիշերվա ժամը 2-ին մոտ, Միքայելյան հիվանդանոցի դիմաց գտնվող գերեզմանատան տարածքում, թմրամիջոց ապօրինի ձեռք բերելու, պահելու և օգտագործելու կասկածանքով ձերբակալվել և Համայնքային ոստիկանության Քանաքեռ-Զեյթունի բաժին է տեղափոխվել Երևանի բնակիչ 39-ամյա մի տղամարդ։ Այս մասին հայտնում է ՆԳՆ ոստիկանությունը։
Նրա խուզարկությամբ հայտնաբերված թղթե երեք փաթեթում եղել է մեթամֆետամինի նմանվող ընդհանուր 308 գրամ զանգված։ Նույն զանգվածից հայտնաբերվել է նաև նրա հեռախոսի պատյանում, իսկ պայուսակի մեջ եղած տարայում՝ սուբուտեքս դեղահաբի մոտ 15 գրամ փոշենման զանգված։
39-ամյա տղամարդը ներկայացվել է Քանաքեռ-Զեյթունի վարչական շրջանի քննչական բաժին։ Կատարվում է նախաքննություն։

The Criminal Police of the Ministry of Internal Affairs has discovered a particularly large quantity of drugs; one person has been arrested.
30-07-2026 11:08 Armenia Human Rights
On the night of July 29, around 2 AM, a 39-year-old man from Yerevan was arrested on suspicion of illegally acquiring, possessing, and using narcotics in the area of the cemetery located in front of the Mikayelyan Hospital. This was reported by the Police of the Ministry of Internal Affairs.
Three paper packages found during his search contained a total of 308 grams of a substance resembling methamphetamine. The same substance was also discovered in the case of his phone, while approximately 15 grams of powder-like substance was found in a container inside his bag, near a Subutex pill.
The 39-year-old man has been presented to the investigative department of the Kanaker-Zeytun administrative district. An investigation is underway.