Արենի համայնքին կհատուցվի 2.2 միլիոն դրամ. դատախազության պետշահերի հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ 2011 թվականին հողամասի վերաբերյալ կատարված աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով: Նկատի ունենալով, որ առկա է հողամասը բնեղենով վերադարձնելու անհնարինություն՝ դատախազութունը ներկայացրել էր հողամասի շուկայական արժեքը հատուցելու պահանջ:
Դատախազության փոխանցմամբ՝ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 30-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո ֆիզիկական անձը Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքին կհատուցի 2 միլիոն 255 հազար դրամ։

Аренинской общине будет выплачено 2,2 миллиона драмов. Очередной иск прокуратуры о защите интересов удовлетворен.
06-08-2026 15:16 Армения Право
Главная прокуратура 18 октября 2025 года подала иск в Антикоррупционный суд против общины Арени Вайоцдзорской области и физического лица с требованиями признать недействительным аукцион по земельному участку, проведенный в 2011 году, и применить последствия недействительности. Учитывая невозможность возврата земельного участка в натуральной форме, прокуратура представила требование о возмещении рыночной стоимости земельного участка.
По информации прокуратуры, Антикоррупционный суд 30 июля 2026 года удовлетворил иск Главной прокуратуры.
После вступления решения в законную силу физическое лицо выплатит общине Арени Вайоцдзорской области 2 миллиона 255 тысяч драмов.