Արենի համայնքին կհատուցվի 2.2 միլիոն դրամ. դատախազության պետշահերի հերթական հայցը բավարարվել է
Գլխավոր դատախազությունը 2025 թվականի հոկտեմբերի 18-ին հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի և ֆիզիկական անձի՝ 2011 թվականին հողամասի վերաբերյալ կատարված աճուրդն անվավեր ճանաչելու և անվավերության հետևանքներ կիրառելու պահանջներով: Նկատի ունենալով, որ առկա է հողամասը բնեղենով վերադարձնելու անհնարինություն՝ դատախազութունը ներկայացրել էր հողամասի շուկայական արժեքը հատուցելու պահանջ:
Դատախազության փոխանցմամբ՝ Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 30-ի վճռով բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը:
Վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո ֆիզիկական անձը Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքին կհատուցի 2 միլիոն 255 հազար դրամ։

The Areni community will be allocated 2.2 million drams. The latest lawsuit of the prosecutor's office regarding interests has been satisfied.
06-08-2026 15:16 Armenia Human Rights
The Prosecutor General's Office filed a lawsuit with the Anti-Corruption Court on October 18, 2025, against the community of Areni in the Vayots Dzor region and an individual, demanding the annulment of an auction held in 2011 regarding a land plot and the application of the consequences of annulment. Considering the impossibility of returning the land plot in kind, the prosecution had submitted a demand for compensation of the market value of the land plot.
According to the prosecution, the Anti-Corruption Court, in its ruling dated July 30, 2026, granted the lawsuit of the Prosecutor General's Office.
After the decision comes into legal force, the individual will compensate the community of Areni in the Vayots Dzor region with 2 million 255 thousand drams.