«Քաղաքացիական պայմանագիրը» դռնփակ նիստ է անցկացնում
Ազատություն. Խմբակցության ղեկավար Արուսյակ Մանավազյանը հայտնեց, որ նիստի ընթացքում չեն քննարկել ընդդիմադիր «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության թեկնածու Արամ Վարդևանյանին ընտրել-չընտրելու հարցը: Ամեն ինչ, ըստ նրա, կախված է լինելու ԱԺ-ում ելույթներից:
«Ընդհանուր աշխատանքային քննարկում է: Դեռ չենք քննարկել, ունենք ժամանակ, պետք է լսենք ելույթներ, հարցեր պատասխաններ», - ասաց Մանավազյանը՝ նշելով, որ Վարդևանյանի ընտրության վերաբերյալ դեռ որոշում չունեն:
Լրագրողների հարցին՝ ի՞նչ հարցի վերաբերյալ պետք է լոյալություն դրսևորի, որ կողմ քվեարկեք, ՔՊ խմբակցության ղեկավարը պատասխանեց. «Իմ անձնական կարծիքով՝ հարցերին հստակ պատասխաններ չեն տրվում, շրջանցելով պատասխաններ չեն տալիս, շատ այլ բաներ, որ կարևոր է»:
Ազգային ժողովն այսօր քննարկում է ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում Արամ Վարդևանյանի ընտրության հարցը։ Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունն արդեն հայտարարել է, որ կողմ է քվեարկելու Վարդևանյանի թեկնածությանը:
Խորհրդարանն արդեն ընտրել է երկու փոխնախագահների․ ՔՊ-ից այդ պաշտոններում ընտրվել են Հայկ Կոնջորյանն ու Վահագն Ալեքսանյանը։
ԱԺ նախագահի երեք տեղակալներից մեկի, ինչպես նաև մշտական հանձնաժողովներից չորսի նախագահների պաշտոնները օրենքով հատկացված են ընդդիմությանը:

Азатутюн. Глава фракции Арусяк Манавазян сообщила, что на заседании не обсуждали вопрос о выборе или невыборе кандидата от оппозиционной фракции «Сильный Армения» Арама Вардевазяна. Все, по ее словам, будет зависеть от выступлений в Национальном собрании:
«Это общая рабочая дискуссия. Мы еще не обсуждали, у нас есть время, нужно послушать выступления, вопросы и ответы», - сказала Манавазян, отметив, что решения по выбору Вардевазяна пока нет:
На вопрос журналистов о том, по какому вопросу нужно проявить лояльность, чтобы проголосовать «за», глава фракции КП ответила: «На мой личный взгляд, на вопросы не даются четкие ответы, уклоняются от ответов, много других вещей, которые важны»:
Национальное собрание сегодня обсуждает вопрос о выборе Арама Вардевазяна на пост вице-спикера НС. Оппозиционная фракция «Армения» уже заявила, что будет голосовать «за» кандидатуру Вардевазяна:
Парламент уже выбрал двух вице-спикеров. От КП на этих должностях избраны Гайк Конжорян и Вагхан Александян.
Посты одного из трех заместителей председателя НС, а также председателей четырех постоянных комиссий по закону отведены оппозиции: