Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի միջև որևէ կոնֆլիկտ գոյություն չունի. Վասիլև
1lurer. ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը Մոսկվայում նոյեմբերի 11-ին, հավանաբար, կքննարկի Հայաստանի նկատմամբ ՀԱՊԿ կանոնադրության 25-րդ հոդվածի հնարավոր կիրառման հարցը. դրա վերաբերյալ որոշումը պետք է ընդունվի կոնսենսուսով։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի միջև որևէ կոնֆլիկտ  գոյություն չունի։
«Իհարկե, մենք ցանկանում ենք պահպանել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով մեր ժողովուրդների կյանքի և ճակատագրի միահյուսումը, նույնիսկ ոչ թե տասնամյակների, այլ դարերի ընթացքում։ ՀԱՊԿ անդամ մյուս պետություններն էլ ունեն իրենց շահերն ու Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունների իրենց պատմությունը»,- նշել է Վասիլևը «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ հարցազրույցում։
Անդրադառնալով Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին՝ ռուս պաշտոնյան նշել է.
«Արձանագրում ենք ՆԱՏՕ-ի երկրների և արևմտյան առանձին պետությունների ձգտումը՝ «պոկելու» Հայաստանը ՀԱՊԿ դաշնակիցներից, այդ թվում՝ համատեղ զորավարժությունների անցկացման միջոցով»:

There is no conflict between Armenia and the CSTO. Vasiliev
1lurer. The Collective Security Council of the CSTO will likely discuss the possible application of Article 25 of the CSTO Charter regarding Armenia on November 11 in Moscow. A decision on this matter must be made by consensus. This was announced by the Permanent Representative of the Russian Federation to the CSTO, Viktor Vasiliev:
According to him, there is no conflict between Armenia and the CSTO.
«Of course, we want to maintain friendly relations between Russia and Armenia, considering the intertwining of our peoples' lives and destinies, not just over decades, but over centuries. The other member states of the CSTO also have their interests and their own history of relations with the Republic of Armenia,» Vasiliev noted in an interview with «RIA Novosti».
Referring to Armenia-NATO relations, the Russian official stated:
«We note the aspiration of NATO countries and certain Western states to «pull» Armenia away from its CSTO allies, including through joint military exercises.»