Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի միջև որևէ կոնֆլիկտ գոյություն չունի. Վասիլև
1lurer. ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը Մոսկվայում նոյեմբերի 11-ին, հավանաբար, կքննարկի Հայաստանի նկատմամբ ՀԱՊԿ կանոնադրության 25-րդ հոդվածի հնարավոր կիրառման հարցը. դրա վերաբերյալ որոշումը պետք է ընդունվի կոնսենսուսով։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի միջև որևէ կոնֆլիկտ  գոյություն չունի։
«Իհարկե, մենք ցանկանում ենք պահպանել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները՝ հաշվի առնելով մեր ժողովուրդների կյանքի և ճակատագրի միահյուսումը, նույնիսկ ոչ թե տասնամյակների, այլ դարերի ընթացքում։ ՀԱՊԿ անդամ մյուս պետություններն էլ ունեն իրենց շահերն ու Հայաստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունների իրենց պատմությունը»,- նշել է Վասիլևը «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ հարցազրույցում։
Անդրադառնալով Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին՝ ռուս պաշտոնյան նշել է.
«Արձանագրում ենք ՆԱՏՕ-ի երկրների և արևմտյան առանձին պետությունների ձգտումը՝ «պոկելու» Հայաստանը ՀԱՊԿ դաշնակիցներից, այդ թվում՝ համատեղ զորավարժությունների անցկացման միջոցով»:

Между Арменией и ОДКБ не существует никакого конфликта. Васильев
1lurer. Коллективный совет безопасности ОДКБ, вероятно, обсудит 11 ноября в Москве вопрос о возможном применении статьи 25 Устава ОДКБ в отношении Армении. Решение по этому вопросу должно быть принято консенсусом. Об этом заявил постоянный представитель России в ОДКБ Виктор Васильев:
По его словам, между Арменией и ОДКБ не существует никакого конфликта.
«Конечно, мы хотим сохранить дружеские отношения между Россией и Арменией, учитывая переплетение жизней и судеб наших народов, даже не на протяжении десятилетий, а на протяжении веков. У других государств-членов ОДКБ также есть свои интересы и своя история отношений с Республикой Армения», - отметил Васильев в интервью «РИА Новости».
Комментируя отношения Армения-НАТО, российский чиновник отметил:
«Мы фиксируем стремление стран НАТО и отдельных западных государств «оторвать» Армению от союзников по ОДКБ, в том числе через проведение совместных учений»: