Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կառավարության նիստում մանրամասներ է ներկայացրել ապօրինի գույքի բռնագանձման գործերով կայացված վճիռներից և հայցերից
06-08-2026 12:15 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր Կառավարության նիստում անդրադարձել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով կայացված վճիռներին և ներկայացված հայցերին:
Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Բոլորովին վերջերս՝ 2026 թվականի հուլիսի 24-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից մասնակի բավարարվել է Դատախազության հայցը՝ ընդդեմ Արագածոտնի նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանի և նրան փոխկապակցված անձանց: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանում գտնվող մեկ բնակարանի 45%-ը,
• Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում գտնվող մեկ բնակելի տունն ամբողջությամբ,
• 184 միլիոն 222 հազար 585 դրամ:
Նշեմ, որ Սարգիս Սահակյանի վճռից բացի, ունենք այլ անձանց վերաբերյալ կայացված վճիռներ, որոնք դեռևս օրինական ուժի մեջ չեն մտել:
1. Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 3-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և նրան փոխկապակցված անձանց: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• Երևան քաղաքում գտնվող 3 անշարժ գույք, որոնցից 1 կբռնագանձվի ամբողջությամբ, 2 գույքերի՝ ապօրինի գնահատված մասերը,
• Բանկում ներդրված 202 միլիոն 998 հազար դրամ ավանդները, դրանցից կուտակված ընդհանուր՝ 74 միլիոն 716 հազար դրամ տոկոսագումարները,
• 352 միլիոն 438 հազար դրամ:
2. Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունիսի 5-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ Հրազդանի նախկին քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի և նրան փոխկապակցված անձանց: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• 8 անշարժ գույք, որոնցից 4-ը կբռնագանձվի ամբողջությամբ, մյուս 4-ը՝ ապօրինի ճանաչված մասերով,
• 1 իրավաբանական անձում 50% մասնակցությունը,
• 2 տրանսպորտային միջոց,
• 2 անշարժ գույքի և 1 տրանսպորտային միջոցի բռնագանձման անհնարինությամբ պայմանավորված դրանց արժեքը՝ շուրջ 25 միլիոն դրամ,
• 85 միլիոն 430 հազար դրամ:
3. Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 21-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր դուստր՝ Անի Սարգսյանի: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• Էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ զբաղվող ընկերության 39341 հատ բաժնետոմս,
• 864 հազար ԱՄՆ դոլար ավանդ,
• 10 միլիոն 200 հազար դրամ,
• 4853 եվրո,
• 2 միլիոն 643 հազար դրամ:
4. Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 10-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի ժառանգների և նրան փոխկապակցված անձանց: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• 9 անշարժ և 6 շարժական գույք,
• 1 իրավաբանական անձում մասնակցություն,
• 340 միլիոն դրամ:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռներով և հաշտություններով Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված գույքի և դրամական միջոցների արժեքը կազմում է շուրջ 6 միլիարդ 300 միլիոն դրամ (շուրջ 17 միլիոն ԱՄՆ դոլար)։
Մասնավորապես, այս պահի դրությամբ օրինական ուժի մեջ մտած 2 դատական ակտերի և 11 հաշտության համաձայնությունների արդյունքում՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 12 անշարժ գույք, 2 շարժական գույք, 2000 բաժնետոմս, Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել նաև 264 հազար ԱՄՆ դոլարի փոխառության պահանջի իրավունքը, ինչպես նաև ավելի քան 1 միլիարդ դրամ։
Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի գործով դատարանը բավարարել էր նաև շուրջ 1 միլիարդ 300 միլիոն դրամական պահանջ, որն ուղարկվել է հարկադիր կատարման ծառայություն բռնագանձումն ապահովելու նպատակով:
2026 թվականի հունիսի 17-ին կնքվել է ևս մեկ հաշտության համաձայնություն, որը մտել է օրինական ուժի մեջ։ Նշված հաշտության արդյունքում պետությանը ենթակա է վերադարձման ավելի քան 304 միլիոն դրամ։
Ինչ վերաբերում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում դատարան ներկայացված հայցերին, ապա նշեմ, որ ներկայում Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվում է 172 հայց, իսկ 2-ը դեռևս չեն ընդունվել վարույթ։ Դատարանում քննվող հայցերի ընդհանուր հայցագինը կազմում է շուրջ 628 միլիարդ 600 միլիոն դրամ։ Հայցերով պահանջվում է բռնագանձել 1486 անշարժ գույք, 371 շարժական գույք, 464 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, ինչպես նաև դրամական միջոցներ, որոնց ընդհանուր չափը կազմում է շուրջ 464 միլիարդ 600 միլիոն դրամ»:

The Chief Prosecutor Anna Vardapetyan presented details at the Government meeting regarding the rulings and claims made in cases of illegal property confiscation.
06-08-2026 12:08 Armenia Press release
The Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan, today addressed the decisions made in cases of confiscation of property of illegal origin and the claims presented during the Government session:
Anna Vardapetyan specifically noted.
«Recently, on July 24, 2026, the Anti-Corruption Court partially satisfied the Prosecutor's claim against the former governor of Aragatsotn, Sargis Sahakyan, and related individuals. After the judicial act enters into legal force, it is subject to confiscation in favor of the Republic of Armenia.
• 45% of one apartment located in the Arabkir administrative district of Yerevan,
• One residential house located in the city of Ashtarak, Aragatsotn region, in its entirety,
• 184 million 222 thousand 585 drams:
I should note that besides the decision regarding Sargis Sahakyan, we have other decisions made regarding other individuals that have not yet entered into legal force:
1. On July 3, 2026, the Anti-Corruption Court partially satisfied the claim of the Prosecutor General's Office against the third President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, and related individuals. After the judicial act enters into legal force, it is subject to confiscation in favor of the Republic of Armenia.
• 3 immovable properties located in Yerevan, of which 1 will be fully confiscated, and the illegal parts of 2 properties,
• Deposits of 202 million 998 thousand drams in the bank, with accumulated interest totaling 74 million 716 thousand drams,
• 352 million 438 thousand drams:
2. On June 5, 2026, the Anti-Corruption Court partially satisfied the claim of the Prosecutor General's Office against the former mayor of Hrazdan, Aram Danielyan, and related individuals. After the judicial act enters into legal force, it is subject to confiscation in favor of the Republic of Armenia.
• 8 immovable properties, of which 4 will be fully confiscated, and the other 4 with illegal parts,
• 50% participation in 1 legal entity,
• 2 vehicles,
• The value of 2 immovable properties and 1 vehicle due to the impossibility of confiscation, approximately 25 million drams,
• 85 million 430 thousand drams:
3. On April 21, 2026, the Anti-Corruption Court partially satisfied the claim of the Prosecutor General's Office against the niece of the third President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, Ani Sargsyan. After the judicial act enters into legal force, it is subject to confiscation in favor of the Republic of Armenia.
• 39,341 shares of a company engaged in electricity production,
• 864 thousand US dollars in deposits,
• 10 million 200 thousand drams,
• 4,853 euros,
• 2 million 643 thousand drams:
4. On October 10, 2025, the Anti-Corruption Court partially satisfied the claim of the Prosecutor General's Office against the heirs of former National Assembly member Manvel Grigoryan and related individuals. After the judicial act enters into legal force, it is subject to confiscation in favor of the Republic of Armenia.
• 9 immovable and 6 movable properties,
• Participation in 1 legal entity,
• 340 million drams:
In the framework of the authority for confiscation of property of illegal origin, the value of the property and monetary funds returned to the Republic of Armenia through legally effective decisions and settlements amounts to approximately 6 billion 300 million drams (around 17 million US dollars).
In particular, as of now, as a result of 2 legally effective judicial acts and 11 settlement agreements, 12 immovable properties, 2 movable properties, and 2,000 shares have been confiscated in favor of the Republic of Armenia, and the right to claim a loan of 264 thousand US dollars has also been transferred to the Republic of Armenia, as well as more than 1 billion drams.
The court also satisfied a monetary claim of approximately 1 billion 300 million drams in the case of former governor of Kotayk, Karapet Guloyan, which has been sent to the enforcement service to ensure confiscation:
On June 17, 2026, another settlement agreement was concluded, which has entered into legal force. As a result of this settlement, more than 304 million drams are subject to return to the state.
Regarding the claims presented to the court within the framework of the authority for confiscation of property of illegal origin, I would like to note that currently, 172 claims are being examined in the Anti-Corruption Court, while 2 have not yet been accepted for proceedings. The total claim amount of the claims under examination in the court is approximately 628 billion 600 million drams. The claims demand the confiscation of 1,486 immovable properties, 371 movable properties, 464 participations in legal entities, as well as monetary funds, the total amount of which is approximately 464 billion 600 million drams»: