Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կառավարության նիստում մանրամասներ է ներկայացրել ապօրինի գույքի բռնագանձման գործերով կայացված վճիռներից և հայցերից
06-08-2026 12:15 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր Կառավարության նիստում անդրադարձել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով կայացված վճիռներին և ներկայացված հայցերին:
Աննա Վարդապետյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Բոլորովին վերջերս՝ 2026 թվականի հուլիսի 24-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից մասնակի բավարարվել է Դատախազության հայցը՝ ընդդեմ Արագածոտնի նախկին մարզպետ Սարգիս Սահակյանի և նրան փոխկապակցված անձանց: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• Երևան քաղաքի Արաբկիր վարչական շրջանում գտնվող մեկ բնակարանի 45%-ը,
• Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում գտնվող մեկ բնակելի տունն ամբողջությամբ,
• 184 միլիոն 222 հազար 585 դրամ:
Նշեմ, որ Սարգիս Սահակյանի վճռից բացի, ունենք այլ անձանց վերաբերյալ կայացված վճիռներ, որոնք դեռևս օրինական ուժի մեջ չեն մտել:
1. Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 3-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և նրան փոխկապակցված անձանց: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• Երևան քաղաքում գտնվող 3 անշարժ գույք, որոնցից 1 կբռնագանձվի ամբողջությամբ, 2 գույքերի՝ ապօրինի գնահատված մասերը,
• Բանկում ներդրված 202 միլիոն 998 հազար դրամ ավանդները, դրանցից կուտակված ընդհանուր՝ 74 միլիոն 716 հազար դրամ տոկոսագումարները,
• 352 միլիոն 438 հազար դրամ:
2. Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հունիսի 5-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ Հրազդանի նախկին քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի և նրան փոխկապակցված անձանց: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• 8 անշարժ գույք, որոնցից 4-ը կբռնագանձվի ամբողջությամբ, մյուս 4-ը՝ ապօրինի ճանաչված մասերով,
• 1 իրավաբանական անձում 50% մասնակցությունը,
• 2 տրանսպորտային միջոց,
• 2 անշարժ գույքի և 1 տրանսպորտային միջոցի բռնագանձման անհնարինությամբ պայմանավորված դրանց արժեքը՝ շուրջ 25 միլիոն դրամ,
• 85 միլիոն 430 հազար դրամ:
3. Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի ապրիլի 21-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր դուստր՝ Անի Սարգսյանի: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• Էլեկտրաէներգիայի արտադրությամբ զբաղվող ընկերության 39341 հատ բաժնետոմս,
• 864 հազար ԱՄՆ դոլար ավանդ,
• 10 միլիոն 200 հազար դրամ,
• 4853 եվրո,
• 2 միլիոն 643 հազար դրամ:
4. Հակակոռուպցիոն դատարանը 2025 թվականի հոկտեմբերի 10-ին մասնակի բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցն ընդդեմ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի ժառանգների և նրան փոխկապակցված անձանց: Դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության ենթակա է բռնագանձման.
• 9 անշարժ և 6 շարժական գույք,
• 1 իրավաբանական անձում մասնակցություն,
• 340 միլիոն դրամ:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում՝ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռներով և հաշտություններով Հայաստանի Հանրապետությանը վերադարձված գույքի և դրամական միջոցների արժեքը կազմում է շուրջ 6 միլիարդ 300 միլիոն դրամ (շուրջ 17 միլիոն ԱՄՆ դոլար)։
Մասնավորապես, այս պահի դրությամբ օրինական ուժի մեջ մտած 2 դատական ակտերի և 11 հաշտության համաձայնությունների արդյունքում՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվել է 12 անշարժ գույք, 2 շարժական գույք, 2000 բաժնետոմս, Հայաստանի Հանրապետությանն է փոխանցվել նաև 264 հազար ԱՄՆ դոլարի փոխառության պահանջի իրավունքը, ինչպես նաև ավելի քան 1 միլիարդ դրամ։
Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի գործով դատարանը բավարարել էր նաև շուրջ 1 միլիարդ 300 միլիոն դրամական պահանջ, որն ուղարկվել է հարկադիր կատարման ծառայություն բռնագանձումն ապահովելու նպատակով:
2026 թվականի հունիսի 17-ին կնքվել է ևս մեկ հաշտության համաձայնություն, որը մտել է օրինական ուժի մեջ։ Նշված հաշտության արդյունքում պետությանը ենթակա է վերադարձման ավելի քան 304 միլիոն դրամ։
Ինչ վերաբերում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում դատարան ներկայացված հայցերին, ապա նշեմ, որ ներկայում Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվում է 172 հայց, իսկ 2-ը դեռևս չեն ընդունվել վարույթ։ Դատարանում քննվող հայցերի ընդհանուր հայցագինը կազմում է շուրջ 628 միլիարդ 600 միլիոն դրամ։ Հայցերով պահանջվում է բռնագանձել 1486 անշարժ գույք, 371 շարժական գույք, 464 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, ինչպես նաև դրամական միջոցներ, որոնց ընդհանուր չափը կազմում է շուրջ 464 միլիարդ 600 միլիոն դրամ»:

Главный прокурор Анна Вардапетян на заседании правительства представила детали решений и исков по делам о конфискации незаконного имущества.
06-08-2026 12:08 Армения Пресс-релизы
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня на заседании правительства обсудила решения по делам о конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, и поданные иски:
Анна Вардапетян, в частности, отметила.
«Совсем недавно, 24 июля 2026 года, Антикоррупционный суд частично удовлетворил иск Прокуратуры против бывшего губернатора Арагацотна Саргиса Сахакяна и связанных с ним лиц. Судебный акт подлежит конфискации в пользу Республики Армения после вступления в законную силу.
45% одной квартиры, расположенной в административном районе Арабкир города Ереван,
Полностью жилой дом в городе Аштарак Арагацотнского района,
184 миллиона 222 тысячи 585 драм.
Отмечу, что кроме решения по делу Саргиса Сахакяна, у нас есть решения по другим лицам, которые еще не вступили в законную силу:
1. Антикоррупционный суд 3 июля 2026 года частично удовлетворил иск Генеральной прокуратуры против третьего президента РА Сержа Саргсяна и связанных с ним лиц. Судебный акт подлежит конфискации в пользу Республики Армения после вступления в законную силу.
3 объекта недвижимости в городе Ереван, из которых 1 будет конфискован полностью, 2 - части, оцененные как незаконные,
Депозиты в банке на сумму 202 миллиона 998 тысяч драм, из которых накопленные проценты составляют 74 миллиона 716 тысяч драм,
352 миллиона 438 тысяч драм.
2. Антикоррупционный суд 5 июня 2026 года частично удовлетворил иск Генеральной прокуратуры против бывшего мэра Храздана Арама Даниеляна и связанных с ним лиц. Судебный акт подлежит конфискации в пользу Республики Армения после вступления в законную силу.
8 объектов недвижимости, из которых 4 будут конфискованы полностью, остальные 4 - с признанными незаконными частями,
50% участия в одном юридическом лице,
2 транспортных средства,
Стоимость 2 объектов недвижимости и 1 транспортного средства, которые не подлежат конфискации, составляет около 25 миллионов драм,
85 миллионов 430 тысяч драм.
3. Антикоррупционный суд 21 апреля 2026 года частично удовлетворил иск Генеральной прокуратуры против племянницы Сержа Саргсяна, Ани Саргсян. Судебный акт подлежит конфискации в пользу Республики Армения после вступления в законную силу.
39341 акция компании, занимающейся производством электроэнергии,
864 тысячи долларов США на депозите,
10 миллионов 200 тысяч драм,
4853 евро,
2 миллиона 643 тысячи драм.
4. Антикоррупционный суд 10 октября 2025 года частично удовлетворил иск Генеральной прокуратуры против наследников бывшего депутата Национального собрания Манвела Григоряна и связанных с ним лиц. Судебный акт подлежит конфискации в пользу Республики Армения после вступления в законную силу.
9 объектов недвижимости и 6 движимого имущества,
Участие в одном юридическом лице,
340 миллионов драм.
В рамках полномочий по конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, стоимость имущества и денежных средств, возвращенных Республике Армения по вступившим в законную силу решениям и соглашениям, составляет около 6 миллиардов 300 миллионов драм (около 17 миллионов долларов США).
В частности, на данный момент в результате 2 судебных актов и 11 соглашений, вступивших в законную силу, в пользу Республики Армения было конфисковано 12 объектов недвижимости, 2 движимых имущества, 2000 акций, а также передано право требования по займу на сумму 264 тысячи долларов США, а также более 1 миллиарда драм.
По делу бывшего губернатора Котайка Карапета Гулояна суд также удовлетворил требование на сумму около 1 миллиарда 300 миллионов драм, которое было направлено в службу принудительного исполнения для обеспечения конфискации:
17 июня 2026 года было заключено еще одно соглашение, которое вступило в законную силу. В результате указанного соглашения подлежит возврату государству более 304 миллионов драм.
Что касается исков, поданных в суд в рамках полномочий по конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение, то отмечу, что в настоящее время в Антикоррупционном суде рассматривается 172 иска, а 2 еще не были приняты к производству. Общая сумма исков, рассматриваемых в суде, составляет около 628 миллиардов 600 миллионов драм. Исками требуется конфискация 1486 объектов недвижимости, 371 движимого имущества, 464 участия в юридических лицах, а также денежных средств, общая сумма которых составляет около 464 миллиардов 600 миллионов драм»: