Ազատություն. Բաքվի վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է առաջին ատյանում դատապարտված 15 հայ գերիների, այդ թվում՝ Արցախի նախկին ղեկավարների հանրային պաշտպանների ներկայացրած բողոքների քննությունը, հայտնում է ադրբեջանական APA-ն:
Ադրբեջանում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանն էր հունիսին բանտից ձայնային ուղերձով հայտնել, որ իրենց դատավճիռները բողոքարկել են Վերաքննիչ դատարանում: Բողոքարկումն, ըստ Իշխանյանի, ձևական բնույթ է կրում, որևէ սպասում չունեն ադրբեջանական արդարադատությունից, պարզապես այդ քայլով ճանապարհ են հարթում դեպի միջազգային դատարան:
Ադրբեջանի բանտերում պահվող 15 հայ գերիների դատավճիռները Բաքուն հրաժարվում է տրամադրել:
Բաքվում Կարմիր խաչի գրասենյակի փակումից հետո կատարյալ մեկուսացման մեջ հայտնված Հայաստանի քաղաքացիները արդեն 8 ամիս է՝ զրկված են նաև իրենց դատավճիռներին ծանոթանալու հնարավորությունից: Այսինքն, ադրբեջանական արդարադատությունը մերժում է տեղեկացնել, թե կոնկրետ ինչ գործողություններ են վերագրվել Հայաստանի քաղաքացիներին և ինչ ապացույցների հիման վրա:
Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը, որ միջազգային կառույցներում ակտիվորեն զբաղվում է հայ գերիների հարցերով, ավելի վաղ «Ազատությանը» ասել էր, որ դատավճիռները չտրամադրելով Բաքուն փորձում է խոչընդոտել միջազգային բողոքներ ներկայացնելու գործընթացին. ՄԻԵԴ դիմելու համար անհրաժեշտ է ունենալ դատավճիռները:
Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանական կողմին հաջողվել է ստանալ Վարդանյանի դատավճիռը, որն անհրաժեշտ էր ՄԻԵԴ դիմելու համար։ Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի գործով հուլիսի 19-ին պաշտոնական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) և այնտեղ կներկայացնի նրա շահերը։
Բաքվի զինվորական դատարանը փետրվարին ցմահ կամ երկարատև ազատազրկման դատապարտեց 16 հայ գերիներին, նրանց թվում նաև Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը: Ադրբեջանական կողմը նրանց մեղադրում է մի շարք ծանր հոդվածներով, այդ թվում՝ խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների, ահաբեկչության, իշխանության բռնի զավթման և այլ մեղադրանքներով։

Azatutyun. The appeal hearings of 15 Armenian prisoners of war, sentenced in the first instance, including former leaders of Artsakh, continue at the Baku Court of Appeals, reports the Azerbaijani APA:
Davit Ishkhanyan, the President of the National Assembly of Artsakh, who was sentenced to life imprisonment in Azerbaijan, announced in June via a voice message from prison that they had appealed their sentences in the Court of Appeals. According to Ishkhanyan, the appeal is formal in nature, they have no expectations from Azerbaijani justice, and this step is merely paving the way to the international court.
Baku refuses to provide the sentences of the 15 Armenian prisoners held in Azerbaijani prisons.
After the closure of the Red Cross office in Baku, citizens of Armenia, who found themselves in complete isolation, have been deprived of the opportunity to familiarize themselves with their sentences for 8 months. This means that Azerbaijani justice refuses to inform what specific actions have been attributed to the citizens of Armenia and on what basis of evidence.
Human rights defender Siranush Sahakyan, who is actively engaged in the issues of Armenian prisoners in international organizations, previously told "Azatutyun" that by not providing the sentences, Baku is trying to obstruct the process of submitting international complaints. To appeal to the European Court of Human Rights (ECHR), it is necessary to have the sentences.
Ruben Vardanyan's defense team has managed to obtain Vardanyan's sentence, which was necessary for appealing to the ECHR. Human rights defender Siranush Sahakyan announced that an official complaint regarding Ruben Vardanyan's case was submitted to the European Court of Human Rights (ECHR) on July 19, and she will represent his interests there.
The military court in Baku sentenced 16 Armenian prisoners of war to life or long-term imprisonment in February, including members of the military-political leadership of Artsakh. The Azerbaijani side accuses them of a number of serious charges, including crimes against peace and humanity, war crimes, terrorism, and the violent seizure of power, among other accusations.