Ազատություն. Բաքվի վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է առաջին ատյանում դատապարտված 15 հայ գերիների, այդ թվում՝ Արցախի նախկին ղեկավարների հանրային պաշտպանների ներկայացրած բողոքների քննությունը, հայտնում է ադրբեջանական APA-ն:
Ադրբեջանում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանն էր հունիսին բանտից ձայնային ուղերձով հայտնել, որ իրենց դատավճիռները բողոքարկել են Վերաքննիչ դատարանում: Բողոքարկումն, ըստ Իշխանյանի, ձևական բնույթ է կրում, որևէ սպասում չունեն ադրբեջանական արդարադատությունից, պարզապես այդ քայլով ճանապարհ են հարթում դեպի միջազգային դատարան:
Ադրբեջանի բանտերում պահվող 15 հայ գերիների դատավճիռները Բաքուն հրաժարվում է տրամադրել:
Բաքվում Կարմիր խաչի գրասենյակի փակումից հետո կատարյալ մեկուսացման մեջ հայտնված Հայաստանի քաղաքացիները արդեն 8 ամիս է՝ զրկված են նաև իրենց դատավճիռներին ծանոթանալու հնարավորությունից: Այսինքն, ադրբեջանական արդարադատությունը մերժում է տեղեկացնել, թե կոնկրետ ինչ գործողություններ են վերագրվել Հայաստանի քաղաքացիներին և ինչ ապացույցների հիման վրա:
Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը, որ միջազգային կառույցներում ակտիվորեն զբաղվում է հայ գերիների հարցերով, ավելի վաղ «Ազատությանը» ասել էր, որ դատավճիռները չտրամադրելով Բաքուն փորձում է խոչընդոտել միջազգային բողոքներ ներկայացնելու գործընթացին. ՄԻԵԴ դիմելու համար անհրաժեշտ է ունենալ դատավճիռները:
Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանական կողմին հաջողվել է ստանալ Վարդանյանի դատավճիռը, որն անհրաժեշտ էր ՄԻԵԴ դիմելու համար։ Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը հայտարարել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի գործով հուլիսի 19-ին պաշտոնական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) և այնտեղ կներկայացնի նրա շահերը։
Բաքվի զինվորական դատարանը փետրվարին ցմահ կամ երկարատև ազատազրկման դատապարտեց 16 հայ գերիներին, նրանց թվում նաև Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը: Ադրբեջանական կողմը նրանց մեղադրում է մի շարք ծանր հոդվածներով, այդ թվում՝ խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, պատերազմական հանցագործությունների, ահաբեկչության, իշխանության բռնի զավթման և այլ մեղադրանքներով։

В Баку продолжается рассмотрение апелляционной жалобы 15 армянских военнопленных.
Свобода. В Бакинском апелляционном суде продолжается рассмотрение жалоб, поданных общественными защитниками 15 армянских военнопленных, осужденных в первой инстанции, в том числе бывших руководителей Арцаха, сообщает азербайджанское агентство APA:
В Азербайджане пожизненно осужденный председатель Национального собрания Арцаха Давид Ишханян в июне из тюрьмы озвучил, что они обжаловали свои приговоры в Апелляционном суде. По словам Ишханяна, обжалование носит формальный характер, они не ожидают ничего от азербайджанского правосудия, просто этим шагом прокладывают путь к международному суду:
Баку отказывается предоставить приговоры 15 армянских военнопленных, содержащихся в азербайджанских тюрьмах:
После закрытия офиса Красного Креста в Баку граждане Армении, оказавшиеся в полной изоляции, уже 8 месяцев лишены возможности ознакомиться со своими приговорами. То есть азербайджанское правосудие отказывается сообщить, какие конкретно действия были приписаны гражданам Армении и на каких основаниях:
Правозащитник Сираниш Сахакян, активно занимающаяся вопросами армянских военнопленных в международных организациях, ранее заявила «Свободе», что, не предоставляя приговоры, Баку пытается препятствовать процессу подачи международных жалоб. Для обращения в ЕСПЧ необходимо иметь приговоры:
Защитной стороне Рубена Варданяна удалось получить его приговор, который был необходим для обращения в ЕСПЧ. Правозащитник Сираниш Сахакян заявила, что по делу Рубена Варданяна 19 июля подала официальную жалобу в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) и там будет представлять его интересы.
Бакинский военный суд в феврале приговорил 16 армянских военнопленных, в том числе представителей военно-политического руководства Арцаха, к пожизненному или длительному лишению свободы. Азербайджанская сторона обвиняет их по ряду тяжких статей, включая преступления против мира и человечности, военные преступления, терроризм, насильственное захват власти и другие обвинения.