Տեղի է ունեցած Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ղրղզստանի Հանրապետութեան նախագահի հետ
Չոլպոն-Ատա քաղաքին տեղի ունեցած է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սադիր Ժապարովի հետ:
Սադիր Ժապարովը ողջունած է Նիկոլ Փաշինյանին եւ շնորհավորած խորհրդարանական ընտրությունների հաջող անցկացման եւ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առիթով։ «Մաղթում եմ հաջողութիւններ երկրի հետագա զարգացմանը եւ հայ ժողովրդի բարեկեցութեան բարձրացմանը ուղղուած խնդիրների իրականացման գործում։ Ձեր ղեկավարութեամբ Հայաստանը վերջին տարիներին նշանակալի արդյունքների հասած է սոցիալ-տնտեսական զարգացման եւ կարեւոր վերափոխումների իրականացման ոլորտներում, ինչպես նաեւ հետեւողականօրէն մեծցնելով է իր դերակատարութիւնը միջազգային ասպարեզում»,-ասած է Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահը։
Սադիր Ժապարովն ընդգծած է ՀՀ վարչապետի ջանքերը՝ Հարավային Կովկասում բարեկամութեան եւ բարիդրացիութեան մթնոլորտի ձեւաւորմանն ուղղուած եւ համոզմունք յայտնած, որ խաղաղութեան եւ կայունութեան ապահովումը կայուն աճի եւ ժողովրդի բարեկեցութեան բարձրացման կարեւոր պայման է։ «Այս համատեքստում Ղրղզստանը կարեւորում է ավանդական բարեկամութեան, փոխադարձ հարգանքի եւ մեր երկրների արժէքների ընդհանրութեան վրայ հիմնուած Ղրղզստան-Հայաստան հարաբերութիւնների հետագա զարգացումը։ Մեր փոխգործակցութիւնը բնութագրվում է կառուցողական քաղաքական երկխոսութեամբ եւ փոխադարձ հետաքրքրութիւն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համագործակցութիւնը ընդլայնելու ձգտումով: Ակնկալում եմ, որ այսօրվա հանդիպումը նոր լիցք կհաղորդի Ղրղզստան-Հայաստան բարեկամութեան եւ հնարաւորութիւն կտայ նախանշելու երկու երկրների միջեւ գործընկերութեան հետագա զարգացման հեռանկարային քայլերը»,-նշած է Ղրղզստանի նախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալութիւն յայտնած է ջերմ հիւրընկալութեան համար եւ շնորհավորած է Սադիր Ժապարովին՝ Ղրղզստանի՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգութեան խորհրդի (ոչ մշտական) անդամ ընտրվելու առիթով։ «Հուսով եմ, որ այս ձեւաչափում մեզ կհաջողի խորացնել մեր հարաբերութիւնները ու համագործակցութիւնը։ Շնորհավորում եմ նաեւ այն հաջողութիւնների կապակցութեամբ, որոնք արդէն իսկ տեսանելի են անզեն աչքով։ Դա իսկապէս շատ տպաւորիչ է»,-ասած է ՀՀ վարչապետը։
Անդրադառնալով Ղրղզստանում արձանագրված տնտեսական բարձր աճին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծած է, որ դա կնպաստի երկրում կենսամակարդակի բարձրացմանը, ինչը Ղրղզստանի կառավարության եւ Սադիր Ժապարովի անձնական հաջողութիւնն է։
«Եւ, իհարկե, դա նոր հնարաւորութիւններ ստեղծում է Ղրղզստանի եւ Հայաստանի միջեւ տնտեսական համագործակցութեան համար։ Ցաւոք, չնայած մեր երկու երկրներն ալ Եվրասիական տնտեսական միութեան անդամ են, լոգիստիկ խնդիրների պատճառով մեր փոխադարձ առեւտրի ծաւալն այնքան ալ մեծ չէ, սակայն վերջին շրջանում որոշակի տեղաշարժ է նկատւում։ Վստահ եմ, որ մեզ կհաջողի զարգացնել համագործակցութիւնը տրանսպորտի ոլորտում։ Դա կնպաստի Ղրղզստանի եւ Հայաստանի միջեւ փոխադարձ առեւտրի ընդլայնմանը»,- նշած է վարչապետ Փաշինյանը։

A meeting took place between Nikol Pashinyan and the President of the Kyrgyz Republic.
A meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and the President of the Kyrgyz Republic, Sadyr Japarov, took place in the city of Cholpon-Ata.
Sadyr Japarov welcomed Nikol Pashinyan and congratulated him on the successful conduct of parliamentary elections and his appointment as Prime Minister. “I wish you success in addressing the issues aimed at the further development of the country and the improvement of the welfare of the Armenian people. Under your leadership, Armenia has achieved significant results in the fields of socio-economic development and the implementation of important transformations in recent years, and is also consistently increasing its role in the international arena,” said the President of the Kyrgyz Republic.
Sadyr Japarov emphasized the efforts of the Armenian Prime Minister aimed at creating an atmosphere of friendship and goodwill in the South Caucasus and expressed the belief that ensuring peace and stability is a crucial condition for sustainable growth and the improvement of people's welfare. “In this context, Kyrgyzstan values the further development of Kyrgyzstan-Armenia relations based on traditional friendship, mutual respect, and the common values of our countries. Our cooperation is characterized by constructive political dialogue and a desire to expand cooperation in all areas of mutual interest. I expect that today’s meeting will give a new impetus to Kyrgyzstan-Armenia friendship and provide an opportunity to outline prospective steps for the further development of partnership between the two countries,” noted the President of Kyrgyzstan.
Nikol Pashinyan expressed gratitude for the warm hospitality and congratulated Sadyr Japarov on Kyrgyzstan's election as a non-permanent member of the UN Security Council. “I hope that in this format we will be able to deepen our relations and cooperation. I also congratulate you on the successes that are already visible to the naked eye. It is truly very impressive,” said the Prime Minister of Armenia.
Referring to the high economic growth recorded in Kyrgyzstan, Nikol Pashinyan emphasized that it will contribute to the improvement of the standard of living in the country, which is a personal success for the Kyrgyz government and Sadyr Japarov.
“And, of course, it creates new opportunities for economic cooperation between Kyrgyzstan and Armenia. Unfortunately, despite the fact that both our countries are members of the Eurasian Economic Union, the volume of our mutual trade is not very large due to logistical issues, but there has been some movement recently. I am confident that we will be able to develop cooperation in the field of transportation. This will contribute to the expansion of mutual trade between Kyrgyzstan and Armenia,” noted Prime Minister Pashinyan.