Պետդումայի ընտրութիւններու «փաստական արդիւնքները» ի՞նչ ազդակ պիտի ըլլան Պուտինի համար:
1in.am Մենք ընտրութիւններու կը գնանք մարդկային զոհերը դադարեցնելու, իրենց կեանքը պահպանելու՝ կրակի անհապաղ դադարեցման կատեգորիկ պահանջով։ Հենց դա է մեր նախընտրական ծրագրի գլխաւոր իմաստը։ Մեր ծրագրում ընդամենը քառասուներեք բառ կայ, այս ընտրութիւնները հարկերու, սակագներու, աշխատավարձի կամ թոշակներու մասին չէ, այլ՝ մարդկային կեանքի, ազատութեան եւ Ռուսաստանի ապագայի։ New York Times-ին հարցազրույցում ըսած է ՌԴ նախկին փոխվարչապետ, «Յաբլոկո» կուսակցութեան հիմնադիր Գրիգորի Յավլինսկին։
Նրա գնահատմամբ, պետական դումայի սեպտեմբերին կայանալիք ընտրութիւնները «փաստացի հանրաքվե» են, որին, հավանաբար կմասնակցի վաթսուն միլիոն մարդ։ «Ցավոք, միայն «Յաբլոկո»-ն է հանդես գալիս հօգուտ Ուկրաինայի հետ կրակի դադարեցման համաձայնագրի, մյուսները պաշտպանում են տեղի ունեցող իրադարձութիւնները»,- ըսած է Յավլինսկին։ Քաղաքական գործիչը համոզուած է, որ պետդումայի ընտրութիւնները «երկու արդյունք կունենան՝ պաշտոնական եւ փաստացի», եւ երկրի բարձրագոյն ղեկավարութիւնը «կհամոզուի, թէ իրականում ռուսաստանցիներու որ մասն է պաշտպանում կրակի դադարեցումը եւ Ռուսաստանի այն կերպարը, որ առաջարկում է «Յաբլոկո»-ն»։
New York Times -ին Յավլինսկու հարցազրույցէն ետք «Արդար Ռուսաստան» կուսակցութեան նախագահ Սերգեյ Միրոնովը յայտարարած է, որ ՌԴ ԿԸՀ-ն «պետք է «հատուկ ռազմական գործողութեան» դէմ հանդես եկող «Յաբլոկո» կուսակցութեան գրանցումը չեղյալ յայտարարի»։ Ուկրաինական Unian-ը ֆեյսբուքեան պաշտօնական օգտահաշվում գրած է, որ «Յաբլոկո»-ն «անհապաղ զինադադարի քարոզչութիւն է իրականացնում մի իրավիճակում, երբ Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինը Բելառուսի եւ Ղազախստանի նախագահներու միջոցով Կրեմլին հասկացուցած է, որ զինուած հակամարտութեան սառեցման ժամանակը մոտեցած» է։ Միաժամանակ ուկրաինական թելեգրամ-ալիքները տեսանյութ հրապարակած են, որ պատկերում է Ռուսաստանի «արեւմտեան մարզերէն մէկում հիւսիսկորեական զինուորականներու տեղաբաշխումը»։ Ըստ այդմ, Ռուսաստանի Հիւսիսային Կերայից «քառասուն բալիստիկ հրթիռ եւ արձակման վեց կայան ստացած է»։
Օգոստոսի 6-ին Չինաստանի Մաքսային գլխաւոր վարչութիւնը ԱՄՆ-ի հետ ընթացիկ տարուան վեց ամիսներու ապրանքաշրջանառութեան մասին տեղեկութիւններ հրապարակած է։ Ըստ այդմ, այն աճած է 2,3 տոկոսով եւ կազմած 344,9 միլիարդ դոլար։ Ընդ որում, Միացեալ Նահանգները ներկրել է 257, 85 միլիարդ դոլարի չինական ապրանքներ եւ Չինաստան արտահանել ընդամենը 87,05 միլիարդ դոլարի ապրանքներ։ Սեպտեմբերի 24-ին , Ռուսաստանի պետական դումայի ընտրութիւններու չորս օր ետք Չինաստանի առաջնորդ Սի Ծինփինը պետական այցով կժամանէ ԱՄՆ։
Կարելի է ենթադրել, որ Թրամփ-Սի բանակցութիւններու օրակարգում պիտի ըլլայ նաեւ ռուս-ուկրաինական զինուած հակամարտութեան «սառեցման» հարցը։ Պետական դումայի ընտրութիւններու փաստացի արդյունքները ի՞նչ ազդակ պիտի ըլլան Վլադիմիր Պուտինի համար։

What will the "actual results" of the State Duma elections signal for Putin?
1in.am We are going to the elections with a categorical demand to stop the fire immediately to end human casualties and preserve their lives. This is the main essence of our electoral program. Our program contains only forty-three words; these elections are not about taxes, tariffs, salaries, or pensions, but about human life, freedom, and the future of Russia. This was stated in an interview with the New York Times by the former Deputy Prime Minister of the Russian Federation and founder of the "Yabloko" party, Grigory Yavlinsky.
In his assessment, the State Duma elections scheduled for September are a "de facto referendum," in which approximately sixty million people are likely to participate. "Unfortunately, only 'Yabloko' advocates for a ceasefire agreement with Ukraine, while others support the ongoing events," Yavlinsky said. The politician is convinced that the State Duma elections will have "two results: official and factual," and the country's top leadership "will be convinced of which part of the Russian people actually supports the ceasefire and the vision of Russia proposed by 'Yabloko.'"
After Yavlinsky's interview with the New York Times, Sergey Mironov, the president of the "Just Russia" party, announced that the Russian Central Election Commission "should annul the registration of the 'Yabloko' party, which opposes the 'special military operation'." The Ukrainian Unian reported on its official Facebook account that "Yabloko" is "conducting an immediate ceasefire campaign at a time when Chinese leader Xi Jinping has conveyed to the Kremlin through the presidents of Belarus and Kazakhstan that the time for freezing the armed conflict has come." Meanwhile, Ukrainian Telegram channels have released videos depicting the deployment of North Korean soldiers in one of Russia's "western regions." According to this, Russia has received "forty ballistic missiles and six launch sites from North Korea."
On August 6, China's General Administration of Customs published information about trade with the United States for the first six months of the current year. According to this, it has increased by 2.3 percent, amounting to 344.9 billion dollars. Moreover, the United States imported Chinese goods worth 257.85 billion dollars and exported only 87.05 billion dollars worth of goods to China. On September 24, four days after the Russian State Duma elections, Chinese leader Xi Jinping will arrive in the U.S. on a state visit.
It can be assumed that the agenda of the Trump-Xi negotiations will also include the issue of "freezing" the Russian-Ukrainian armed conflict. What signals will the actual results of the State Duma elections send to Vladimir Putin?