«Չենք կարող հանրաքվե անել հարցի շուրջ, որ այս պահուն գոյութիւն չունի»․ Փաշինեան
Ազատութիւն. Վարչապետ Նիկոլ Փաշինեան ը յայտարարած է, որ Հայաստանի համար Եւրասիական տնտեսական միութեան (ԵԱՏՄ) անդամ երկիրներու հետ համագործակցութեան խորացումը շարունակում է մնալ արտաքին քաղաքական եւ արտաքին տնտեսական առաջնահերթութիւններէն մէկը։
Չոլպոն-Ատայում Եւրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին վարչապետը ըսած է, որ այս մոտեցումը կ'արտացոլուի նաեւ նոր կառավարության ծրագրին մէջ։
Փաշինեանի խօսքերով՝ Հայաստանը հավատարիմ է ԵԱՏՄ հիմնարար սկզբունքներուն, որոնցմէ մէկը ապրանքներու, ծառայութիւններու, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժն է, սակայն գործնականում այդ սկզբունքները լիարժեք չեն իրականացուիր, ինչը խոչընդոտում է բիզնեսի զարգացմանը։
Անդրադառնալով Եւրամիութեանն անդամակցելու հարցին՝ վարչապետը նշած է, որ Հայաստանը հասկանում է՝ ԵԱՏՄ-ին եւ Եւրամիութեան միաժամանակ անդամակցիլ հնարաւոր չէ։ Միեւնոյն ժամանակ, իր խօսքերով, հայ ժողովուրդի առջեւ այսօր նման ընտրութեան հարց չի կանգնած, քանի որ Հայաստանը դեռ պատրաստ չէ Եւրամիութեան անդամակցութեան։
Վարչապետի խօսքերով, ՀՀ-ն ի գիտութիւն է ընդունած ԵԱՏՄ 4 երկիրներու յայտարարութիւնը՝ ԵՄ մտնելու հարցով հանրաքուէ անցկացնելու մասին։ «Չենք կրնար հանրաքուէ անել հարցի շուրջ, որ այս պահին գոյութիւն չունի»։
Նրա խօսքերով՝ Հայաստանի եւ Եւրամիութեան ներկայիս յարաբերութիւններուն չկան իրաւական, տնտեսական կամ քաղաքական պարտաւորութիւններ, որոնք կհակասեն Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ շրջանակին մէջ ստանձնած պարտաւորութիւններուն։

"We cannot hold a referendum on an issue that does not exist at this moment," said Pashinyan.
Azatutyun. Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that deepening cooperation with the member countries of the Eurasian Economic Union (EAEU) continues to be one of the foreign policy and foreign economic priorities for Armenia.
At the meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in Cholpon-Ata, the Prime Minister said that this approach will also be reflected in the new government program.
According to Pashinyan, Armenia is committed to the fundamental principles of the EAEU, one of which is the free movement of goods, services, capital, and labor; however, in practice, these principles are not fully implemented, which hinders business development.
Addressing the issue of joining the European Union, the Prime Minister noted that Armenia understands that it is not possible to be a member of both the EAEU and the EU simultaneously. At the same time, he stated that such a choice is not currently facing the Armenian people, as Armenia is still not ready to join the European Union.
According to the Prime Minister, the Republic of Armenia has taken note of the statement from the four EAEU countries regarding holding a referendum on the issue of joining the EU. “We cannot hold a referendum on a question that does not exist at this moment.”
He stated that there are no legal, economic, or political obligations in the current relations between Armenia and the European Union that would contradict Armenia's obligations undertaken within the framework of the EAEU.