Ամենայն հարգանքով, բայց ամոթն ալ է լավ բան։ Ռուբինյանը՝ իր հասցէին հնչեցրած քննադատութիւններու մասին
03-08-2026 13:53 Հայաստան Քաղաքականութիւն
1lurer. ԱԺ նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանն իր եզրափակիչ ելույթում անդրադարձաւ որոշ հարցադրումներու, ապա անդրադարձաւ երեկ եւ այսօր տեղի ունեցած քննարկումներուն եւ դրանից իր հետեւութիւնները:
Ելույթի սկզբում Ռուբինյանն անդրադարձաւ «Հայաստան» խմբակցութեան գործընկերներու՝ իր հասցէին հնչած քննադատութիւններուն ու բռնաճնշումներու մասին մեղադրանքներուն:
«Պարոն Մանուկյանը (Մեսրոպ Մանուկյան՝ «Հայաստան» խմբակցութիւն - խմբ.) եւ տիկին Գրիգորյանը («Հայաստան» խմբակցութեան ղեկավար - խմբ.) ինձ մեղադրում են նրանում, որ իմ եղբայրն աշխատում է առևտրային բանկում: Ես դրանից ավելի աբսուրդային մեղադրանք կյանքումս լսած չկամ: Իմ եղբայրը՝ Լևոնը, արդեն 19 տարի աշխատում է բանկային համակարգում: Հիմա մեղադրանքը ո՞րն է՝ որ աշխատել է մի բանկում, հետո գնացել ա՞յլ բանկ:
Է հա, իմ եղբայրը աշխատում է 25 տոկոս պետական մասնակցությամբ առևտրային բանկում, Մեսրոպ Մանուկյանի կինն էլ 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ Ազգային ժողովում: Ե՞վ, որն է ձեր տրամաբանությունը:
Ամենայն հարգանքով, բայց ամոթն էլ է լավ բան: Ձեր խմբակցութեան առաջնորդէն, իր ընտանիքէն դատախազութիւնը որպէս ապօրինի գույք պահանջում է բռնագանձել 200 միլիոն դոլար: Պարոն Լևոն Քոչարյանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի տղան, եթէ չեմ սխալվում, 21 տարեկանում միլիոնատեր է եղած, եթէ սխալվում եմ, կներեք, բայց գիտեմ, որ երիտասարդ տարիքում միլիոնատեր է եղած:
Քավ լիցի, ուրախ եմ ձեզ համար, բայց մի քիչ անտրամաբանական է, որ գալիս ասում եք՝ պարոն Ռուբինյան, ինչի է ձեր եղբայրը աշխատում բանկում: Է, լավ է անում»,- ըսաւ Ռուբինյանը:
Անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցութեան որոշմանը՝ չմասնակցիլ իր ընտրութեան հարցով փակ, գաղտնի քվեարկութեան, Ռուբինյանը դիմեց Աննա Գրիգորյանին՝ ըսելով, թէ վստահ չեն, որ քվեարկութեան ընթացքին չի պարզուելու, որ խմբակցութեան պատգամավորներէն ոմանք իր օգտին են քվեարկելու, այդ թվում՝ նա:
Անդրադառնալով «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցութեան պատգամավոր Մարիաննա Ղահրամանյանի մեղադրանքներուն՝ կապուած լրագրողներու իրավունքներու սահմանափակման հետ, Ռուբինյանը վստահեցրեց՝ որեւէ սահմանափակում չկա:

With all due respect, but shame is also a good thing. Rubinyan on the criticisms directed at him.
1lurer. The candidate for the presidency of the National Assembly, Ruben Rubinyan, addressed certain questions in his concluding speech, then referred to the discussions that took place yesterday and today and his conclusions from them:
At the beginning of his speech, Rubinyan addressed the criticisms and accusations of repression directed at him by his colleagues in the "Armenia" faction:
"Mr. Manukyan (Mesrop Manukyan - "Armenia" faction - ed.) and Ms. Grigoryan (leader of the "Armenia" faction - ed.) accuse me of the fact that my brother works at a commercial bank. I have never heard a more absurd accusation in my life. My brother, Levon, has been working in the banking system for 19 years. Now what is the accusation - that he worked at one bank and then went to another bank?"
"Yes, my brother works at a commercial bank with 25 percent state participation, and Mesrop Manukyan's wife works at the National Assembly with 100 percent state participation. So, what is your logic?"
"With all due respect, but shame is also a good thing. The prosecutor's office demands to confiscate $200 million as illegal property from the leader of your faction, from his family. Mr. Levon Kocharyan, Robert Kocharyan's son, if I'm not mistaken, was a millionaire at the age of 21; if I'm wrong, I apologize, but I know he was a millionaire at a young age."
"God forbid, I am happy for you, but it is a bit illogical that you come and say, 'Mr. Rubinyan, why does your brother work in a bank?' Well, he is doing well," said Rubinyan:
Referring to the decision of the "Armenia" faction not to participate in the closed, secret voting on his election, Rubinyan addressed Anna Grigoryan, saying that they are not confident that it will not become clear during the voting that some members of the faction will vote in his favor, including him:
Addressing the accusations of "Strong Armenia" faction member Marianna Ghahramanyan regarding the restriction of journalists' rights, Rubinyan assured that there are no restrictions:
"No new restrictions have been imposed and will not be imposed," clarified the candidate for the presidency of the National Assembly: