Ամենայն հարգանքով, բայց ամոթն ալ է լավ բան։ Ռուբինյանը՝ իր հասցէին հնչեցրած քննադատութիւններու մասին
03-08-2026 13:53 Հայաստան Քաղաքականութիւն
1lurer. ԱԺ նախագահի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանն իր եզրափակիչ ելույթում անդրադարձաւ որոշ հարցադրումներու, ապա անդրադարձաւ երեկ եւ այսօր տեղի ունեցած քննարկումներուն եւ դրանից իր հետեւութիւնները:
Ելույթի սկզբում Ռուբինյանն անդրադարձաւ «Հայաստան» խմբակցութեան գործընկերներու՝ իր հասցէին հնչած քննադատութիւններուն ու բռնաճնշումներու մասին մեղադրանքներուն:
«Պարոն Մանուկյանը (Մեսրոպ Մանուկյան՝ «Հայաստան» խմբակցութիւն - խմբ.) եւ տիկին Գրիգորյանը («Հայաստան» խմբակցութեան ղեկավար - խմբ.) ինձ մեղադրում են նրանում, որ իմ եղբայրն աշխատում է առևտրային բանկում: Ես դրանից ավելի աբսուրդային մեղադրանք կյանքումս լսած չկամ: Իմ եղբայրը՝ Լևոնը, արդեն 19 տարի աշխատում է բանկային համակարգում: Հիմա մեղադրանքը ո՞րն է՝ որ աշխատել է մի բանկում, հետո գնացել ա՞յլ բանկ:
Է հա, իմ եղբայրը աշխատում է 25 տոկոս պետական մասնակցությամբ առևտրային բանկում, Մեսրոպ Մանուկյանի կինն էլ 100 տոկոս պետական մասնակցությամբ Ազգային ժողովում: Ե՞վ, որն է ձեր տրամաբանությունը:
Ամենայն հարգանքով, բայց ամոթն էլ է լավ բան: Ձեր խմբակցութեան առաջնորդէն, իր ընտանիքէն դատախազութիւնը որպէս ապօրինի գույք պահանջում է բռնագանձել 200 միլիոն դոլար: Պարոն Լևոն Քոչարյանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի տղան, եթէ չեմ սխալվում, 21 տարեկանում միլիոնատեր է եղած, եթէ սխալվում եմ, կներեք, բայց գիտեմ, որ երիտասարդ տարիքում միլիոնատեր է եղած:
Քավ լիցի, ուրախ եմ ձեզ համար, բայց մի քիչ անտրամաբանական է, որ գալիս ասում եք՝ պարոն Ռուբինյան, ինչի է ձեր եղբայրը աշխատում բանկում: Է, լավ է անում»,- ըսաւ Ռուբինյանը:
Անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցութեան որոշմանը՝ չմասնակցիլ իր ընտրութեան հարցով փակ, գաղտնի քվեարկութեան, Ռուբինյանը դիմեց Աննա Գրիգորյանին՝ ըսելով, թէ վստահ չեն, որ քվեարկութեան ընթացքին չի պարզուելու, որ խմբակցութեան պատգամավորներէն ոմանք իր օգտին են քվեարկելու, այդ թվում՝ նա:
Անդրադառնալով «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցութեան պատգամավոր Մարիաննա Ղահրամանյանի մեղադրանքներուն՝ կապուած լրագրողներու իրավունքներու սահմանափակման հետ, Ռուբինյանը վստահեցրեց՝ որեւէ սահմանափակում չկա:

С величайшим уважением, но стыд тоже хорошая вещь. Рубинян о критике, направленной в его адрес.
1lurer. Кандидат в председатели Национального собрания Рубен Рубинян в своем заключительном выступлении коснулся ряда вопросов, а затем обратил внимание на обсуждения, состоявшиеся вчера и сегодня, и сделал из них свои выводы:
В начале выступления Рубинян обратил внимание на критику и обвинения в адрес себя со стороны коллег из фракции «Армения»:
«Господин Манукян (Месроп Манукян, фракция «Армения» - прим.) и госпожа Григорян (руководитель фракции «Армения» - прим.) обвиняют меня в том, что мой брат работает в коммерческом банке. Я никогда в жизни не слышал более абсурдного обвинения. Мой брат Левон уже 19 лет работает в банковской системе. Так в чем же обвинение - в том, что он работал в одном банке, а потом перешел в другой?»
«Да, мой брат работает в коммерческом банке с 25% государственным участием, а жена Месропа Манукяна работает в Национальном собрании с 100% государственным участием. И в чем ваша логика?»
«С уважением, но стыд тоже хорошая вещь. Прокуратура требует конфисковать 200 миллионов долларов как незаконное имущество у лидера вашей фракции, его семьи. Господин Левон Кочарян, сын Роберта Кочаряна, если я не ошибаюсь, стал миллионером в 21 год, если я ошибаюсь, прошу прощения, но я знаю, что в молодом возрасте он стал миллионером.»
«Клянусь, я рад за вас, но немного нелогично приходить и говорить: господин Рубинян, почему ваш брат работает в банке? Да, он делает правильно»,- сказал Рубинян:
Комментируя решение фракции «Армения» не участвовать в закрытом, тайном голосовании по его избранию, Рубинян обратился к Анне Григорян, сказав, что они не уверены, что в ходе голосования не станет известно, что некоторые депутаты фракции голосуют за него, включая её:
Отвечая на обвинения депутата фракции «Сильная Армения» Марианны Гахраманян, касающиеся ограничения прав журналистов, Рубинян заверил, что никаких ограничений нет:
«Никаких новых ограничений не вводилось и не будет вводиться»,- пояснил кандидат в председатели Национального собрания: