Մերկելը չորս անգամ դարձած է Գերմանիայի կանցլեր այն նոյն օրենքներու տրամաբանութեամբ, որ ունինք. Հարութիւնեանը՝ Փաշինեանի վերընտրուելու մասին
03-08-2026 12:57 Հայաստան Քաղաքականութիւն
1lurer. Հարգելի՛ ընդդիմադիր գործընկերներ, քաղաքացին արդեն որերորդ անգամ քվեարկում է հանուն Իրական Հայաստանի, բայց դուք դեռ դեգերում եք պատմական Հայաստանում: Այդ մասին Ազգային ժողովի՝ օգոստոսի 3-ի նիստին ըսաւ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցութեան պատգամաւոր Արայիկ Հարութիւնեան:
«Քաղաքացին մերժեց սա, եւ եթէ տուեալ պարագային «Ուժեղ Հայաստանը» շարունակէ այդ տրամաբանութեան մէջ զարգանալ, արժանանալու է մյուս գործընկերներու ճակատագրին, երբ գրեթէ 60-70 տոկոսով անոնց խմբակցութիւնը կրճատուեց, եւ յաջորդաբար ընդհանրապէս հոն չեն ըլլար»,- ըսաւ ան:
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինեանի՝ երրորդ անգամ վերընտրվելուն, չնայած այն հանգամանքին, որ ան պայքարեց Սերժ Սարգսեանի դէմ դրա համար, Արայիկ Հարութիւնեան յայտարարեց. «Սերժ Սարգսեան Սահմանադրութիւն փոխեց՝ երրորդ անգամ դառնալու վարչապետ, երկրի ղեկավար, եւ այն օրենքներու ու օրենսդրութեան սահմաններուն, որ տեղի կ՛ունենան ընտրութիւններ, անոնք գործած են քաղաքակիրթ շատ երկիրներու մէջ: Մերկելը չորս անգամ դարձաւ Գերմանիայի կանցլեր այն նոյն օրենքներու տրամաբանութեամբ, որ մենք ունինք:
Այստեղ շատ հաճախ իրողութիւններու նենգափոխում տեղի կ՛ունենայ, եւ սա վատ է, քանի որ ապակողմնորոշում կ՛ընէք մեր ժողովրդին»:

Merkel has become the Chancellor of Germany four times based on the same logic of laws that we have. Harutyunyan on Pashinyan's re-election.
03-08-2026 12:57 Armenia Politics
1lurer. Dear opposition colleagues, the citizen is voting for the umpteenth time for a Real Armenia, but you are still wandering in historical Armenia. This was stated by Arayik Harutyunyan, a member of the "Civil Contract" faction, during the National Assembly session on August 3:
“The citizen has rejected this, and if in this case 'Strong Armenia' continues to develop within that logic, it will deserve the fate of the other colleagues, when their faction was reduced by almost 60-70 percent, and subsequently they will not be here at all,” he said:
Referring to Nikol Pashinyan's re-election for the third time, despite the fact that he fought against Serzh Sargsyan for it, Arayik Harutyunyan stated, “Serzh Sargsyan changed the Constitution to become Prime Minister for the third time, the leader of the country, and the laws and legislation under which elections take place are functioning in many civilized countries. Merkel has become Chancellor of Germany four times under the same legal logic that we have.”
“There is often a distortion of facts here, and this is bad because you are disorienting our people,” he added.