Ծառուկյանի փեսայի վարձակալութեան իրաւունքը ուժը կորցրած է ճանաչուած․ ՀՀ-ին է վերադարձուած Սեւանի ափամերձ տարածքը
14-07-2026 17:45 Հայաստան Մարդու իրաւունքներ
Գլխավոր դատախազութիւնը պետական (համայնքային) շահերու պաշտպանութեան հայց հարուցելու լիազօրութեան շրջանակին իրականացուցած ուսումնասիրութեամբ պարզած էր, որ 2005 թուականի օգոստոսի 12-ին օրենքի խախտմամբ կազմակերպուած է «Սեւան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքին գտնուող, հանգստի համար նախատեսուած 2.5 հա մակերեսով հողատարածքի վարձակալութեան մրցոյթ, որու հաղթող է ճանաչուած Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը:
Դատախազութեան ներկայացուցած վերոնշեալ առաջարկէն ետք Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի կամահայտնութեան արդիւնքով մինչ պայմանագրի գործողութեան ժամկէտի աւարտը լուծուած է հողատարածքի վարձակալութեան պայմանագիրը։ Այդ նպատակով Կադաստրի կոմիտէ ներկայացուած են համապատասխան դիմումը եւ անհրաժեշտ փաստաթղթերը։
Արդիւնքում 2026 թուականի հուլիսի 10-ին ուժը կորցրած է ճանաչուած Կարապետ Գուլոյանի վարձակալութեան իրաւունքի պետական գրանցումը. Հայաստանի Հանրապետութեան տիրապետմանն է վերադարձուած Սեւանի ափամերձ տարածքին գտնուող 2.5 հա մակերեսով հողատարածքը, որու՝ շուկայականին մոտարկուած կադաստրային արժէքը կը կազմէ 12 միլիոն 870 հազար դրամ։
Դատախազութեան նախաձեռնած ուսումնասիրութեամբ պարզուած էր նաեւ, որ վարձակալութեան պայմանագրի համաձայն՝ հողի կադաստրային արժէքի փոփոխութեան պարագային վարձատուն պարտաւոր էր նախապէս գրաւոր տեղեկացնել վարձակալին, որից ետք վարձավճարը պէտք է հաշուարկուէր նոր կադաստրային արժէքի հիման վրայ։ Մինչդեռ 2021 թուականի հունվարի 1-ին հողամասերու կադաստրային արժէքներու աճի հիմքով վարձավճարներու փոփոխութեան պայմաններուն վարձավճարներու փոփոխութեան մասին ծանուցումը վարձակալին ուղարկուած է 2024 թուականի հուլիսի 29-ին: Արդիւնքում 2021 թուականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2024 թուականի հուլիսի 29-ն ընկած ժամանակահատուածի համար չի հաշուարկուած եւ չի վճարուած շուրջ 2 միլիոն 432 հազար դրամ վարձավճար։ Այս կապակցութեամբ դատախազութիւնը ներկայացուցած է հանցանքի մասին հաղորդում։
Նշուած տարածքին այլ անձինք արձանագրած են հողազաւթման դեպքեր: Ներկայում դատախազութիւնը, համագործակցելով իրաւասու պետական մարմիններու հետ, հողը ապօրինի զաւթումէն ազատելու ուղղութեամբ աշխատանքներ կը իրականացնէ:

The leasehold right of Tsarukyan's son-in-law has been declared invalid; the coastal area of Sevan has been returned to Armenia.
14-07-2026 17:45 Armenia Human Rights
The Prosecutor General's Office, through its investigation conducted within the framework of the authority to file lawsuits for the protection of state (community) interests, found that on August 12, 2005, a rental competition was organized in violation of the law for a 2.5-hectare plot of land designated for recreation located within the territory of the "Sevan" National Park State Non-Commercial Organization, with the former governor of Kotayk, Karapet Guloyan, being declared the winner.
Following the aforementioned proposal presented by the Prosecutor's Office, the rental agreement for the plot of land was terminated due to the identification of the former governor of Kotayk, Karapet Guloyan, before the expiration of the contract's validity. For this purpose, the relevant application and necessary documents were submitted to the Cadastre Committee.
As a result, on July 10, 2026, the state registration of Karapet Guloyan's rental rights was declared invalid; the 2.5-hectare plot of land located in the coastal area of Sevan was returned to the Republic of Armenia, with its market-adjacent cadastral value amounting to 12 million 870 thousand drams.
The investigation initiated by the Prosecutor's Office also revealed that according to the rental agreement, in the event of a change in the cadastral value of the land, the lessor was obliged to inform the lessee in writing in advance, after which the rent should be calculated based on the new cadastral value. However, based on the increase in the cadastral values of the plots as of January 1, 2021, the notification regarding the change in rent was sent to the lessee on July 29, 2024. As a result, approximately 2 million 432 thousand drams in rent was not calculated and paid for the period from January 1, 2021, to July 29, 2024. In this regard, the Prosecutor's Office has filed a report on the crime.
In the mentioned area, other individuals have recorded cases of land seizure. Currently, the Prosecutor's Office, in cooperation with the relevant state authorities, is working to free the land from illegal seizure.