ԱՄՆ-ն կրկնապատկել է TRIPP նախագծի ֆոնդային միջոցները՝ հասցնելով դրանք 402 մլն դոլարի
tert.am. Միացյալ Նահանգների իշխանությունները կրկնապատկել են TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդի միջոցների ծավալը՝ 201 միլիոն դոլարից հասցնելով 402 միլիոնի: Այս տվյալները ներկայացրել է ԱՄՆ կառավարության պաշտոնական ծախսերի շտեմարանը (USAspending.gov)՝ մատնանշելով, որ նախագծի իրականացման համար այս միջոցների համար որպես հիմնական օգտագործման վայր նշված է Հայաստանը։
Տեղեկատվության համաձայն՝ ֆինանսավորումը կապված է Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) հաղորդակցային նախաձեռնության հետ, որը նախատեսում է Հայաստանի Հանրապետության հարավով անցնող տրանսպորտային երթուղու զարգացում՝ Հարավային Կովկասը Տրանսկասպյան տրանսպորտային միջանցքին կապելու նպատակով։
Հրապարակված տվյալների համաձայն՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոն 2026 թվականի հունվարի 30-ին TRIPP+Enterprise Fund-ին հատկացրել է 201 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ, որի իրականացման ժամկետը սահմանվել էր մինչև 2036 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։ Հուլիսի 16-ին դրամաշնորհի պայմաններում կատարված փոփոխությամբ ֆինանսավորման պարտավորությունը հասցվել է 402 միլիոն դոլարի՝ առանց ծրագրի ավարտի ժամկետի փոփոխության։
TRIPP+ ձեռնարկատիրական ֆոնդը հիմնադրվել է 2026 թվականի հունվարի 26-ին՝ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ու ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի վաշինգտոնյան հանդիպումից երկու շաբաթ անց:
Հանդիպման ավարտին կողմերը հրապարակել էին փաստաթուղթ, որի համաձայն՝ նրանք հիմնելու են Հայաստանի հարավով անցնող TRIPP երթուղու ենթակառուցվածքների զարգացումն ու իրականացումն ապահովող ընկերություն՝ TRIPP Development Company (ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերություն): Ընկերության 26 %-ի բաժնետերը լինելու է Հայաստանի Հանրապետությունը, իսկ 74 %-ինը՝ ԱՄՆ-ն։
TRIPP+Enterprise Fund-ը և TRIPP Development Company-ն տարբեր ընկերություններ են․ վերջինս նախատեսված է՝ զբաղվելու Հայաստանի հարավով անցնող ենթակառուցվածքային նախագծի մշակմամբ և իրականացմամբ։
TRIPP Development Company-ն պետք է գործի ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի (DFC) հովանու ներքո։
Ի տարբերություն զարգացման ընկերության՝ TRIPP+Enterprise Fund-ը ստեղծվել է որպես առանձին ներդրումային հիմնադրամ։ Դրա ղեկավար է նշանակվել գործարար Կոնստանտին Սոկոլովը։ Աղբյուրի համաձայն՝ Դելավերում գրանցված ընկերությունների պաշտոնական բազայում հիմնադրամը ներկայացված է նաև Trans-Caspian Enterprise Fund անվամբ։
Նշվում է, որ ԱՄՆ-ի կողմից ֆինանսավորման ծավալի ավելացումը տեղի է ունենում այն ժամանակ, երբ Վաշինգտոնը ձգտում է ընդլայնել իր ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի զարգացման, ինչպես նաև տարածաշրջանը Տրանսկասպյան միջանցքի հետ կապող նախագծերի առաջմղման գործում։
Նախաձեռնության հեղինակների գնահատմամբ՝ TRIPP երթուղու իրականացումը կարող է ազդեցություն ունենալ ոչ միայն տարածաշրջանային առևտրի և լոգիստիկայի, այլև Հարավային Կովկասի ռազմավարական միջավայրի վրա։

США удвоили фондовые средства проекта TRIPP, доведя их до 402 миллионов долларов.
tert.am. Власти Соединенных Штатов удвоили объем средств предпринимательского фонда TRIPP+ с 201 миллиона долларов до 402 миллионов. Эти данные представило официальное хранилище расходов правительства США (USAspending.gov), указав, что основным местом использования этих средств для реализации проекта обозначена Армения.
Согласно информации, финансирование связано с инициативой Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), которая предполагает развитие транспортного маршрута, проходящего на юге Республики Армения, с целью соединения Южного Кавказа с Транскаспийским транспортным коридором.
Согласно опубликованным данным, Бюро по делам Европы и Евразии Государственного департамента США 30 января 2026 года выделило грант в размере 201 миллиона долларов фонду TRIPP+Enterprise Fund, срок реализации которого был установлен до 31 декабря 2036 года. 16 июля изменением условий гранта обязательство по финансированию было увеличено до 402 миллионов долларов без изменения срока завершения программы.
Предпринимательский фонд TRIPP+ был основан 26 января 2026 года, через две недели после встречи министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с государственным секретарем США Марко Рубио в Вашингтоне.
По окончании встречи стороны опубликовали документ, согласно которому они создадут компанию, обеспечивающую развитие и реализацию инфраструктуры маршрута TRIPP, проходящего на юге Армении, — TRIPP Development Company (Компания по развитию TRIPP). 26% акций компании будет принадлежать Республике Армения, а 74% — США.
TRIPP+Enterprise Fund и TRIPP Development Company — это разные компании; последняя предназначена для разработки и реализации инфраструктурного проекта, проходящего на юге Армении.
Компания TRIPP Development должна действовать под эгидой Корпорации международного развития США (DFC).
В отличие от компании по развитию, TRIPP+Enterprise Fund был создан как отдельный инвестиционный фонд. Его руководителем назначен бизнесмен Константин Соколов. По данным источника, в официальной базе зарегистрированных компаний Делавэра фонд также представлен под названием Trans-Caspian Enterprise Fund.
Отмечается, что увеличение объема финансирования со стороны США происходит в то время, когда Вашингтон стремится расширить свое участие в развитии транспортных и экономических связей в Южном Кавказе, а также в продвижении проектов, связывающих регион с Транскаспийским коридором.
По оценкам авторов инициативы, реализация маршрута TRIPP может оказать влияние не только на региональную торговлю и логистику, но и на стратегическую обстановку в Южном Кавказе.