Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանը կվերադարձվի «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում գտնվող՝ 1.75 հա մակերեսով հողատարածք
05-08-2026 11:01 Հայաստան Իրավունք, օրենք, հասարակություն
Տավուշի մարզի դատախազությունը, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, հայցադիմումներ էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ ֆիզիկական երկու անձի՝ «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում գտնվող՝ 0.5 հա և 1.25 հա մակերեսով, 119 միլիոն 600 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասերի կառուցապատման իրավունքը հարկադիր դադարեցնելու պահանջներով։
Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 22-ի և 24-ի վճիռներով՝ Տավուշի մարզի դատախազության հայցերը բավարարվել են:
Վճիռներն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, հողամասերի կառուցապատման իրավունքը կդադարեցվի, «Դիլիջան» ազգային պարկի տարածքում գտնվող՝ 0.5 հա և 1.25 հա մակերեսով հողատարածքները կվերադարձվեն Հայաստանի Հանրապետության տիրապետմանը:

Республике Армения будет возвращен земельный участок площадью 1,75 га, расположенный на территории Национального парка «Дилижан».
05-08-2026 11:01 Армения Իրավունք, օրենք, հասարակություն
Прокуратура Тавушской области в рамках полномочий по защите государственных интересов подала иски в Антикоррупционный суд против двух физических лиц с требованиями о принудительном прекращении права на застройку земельных участков площадью 0,5 га и 1,25 га, находящихся на территории национального парка «Дилижан», с кадастровой стоимостью, близкой к рыночной, в 119 миллионов 600 тысяч драмов.
Иски прокуратуры Тавушской области были удовлетворены решениями Антикоррупционного суда от 22 и 24 июля 2026 года.
После вступления решений в законную силу право на застройку земельных участков будет прекращено, а земельные участки площадью 0,5 га и 1,25 га, находящиеся на территории национального парка «Дилижан», будут возвращены в ведение Республики Армения.