Հայաստանի ազգային գրադարանում բացվել է իրանական գրականության անկյուն
Հայաստանի ազգային գրադարանի ընթերցասրահում բացվել է Իրանական գրականության անկյուն։ Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանը,  ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին, ԻԻՀ դեսպանության հանրային դիվանագիտության ներկայացուցիչ Նեդա Ռաէֆիփուրը:
Նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ողջունել է ներկաներին և շնորհավորել Հայաստանի ազգային գրադարանում Իրանական գրականության անկյան բացման կապակցությամբ՝ նշելով, որ նախաձեռնությունը կապահովի իրանական գրականության և մշակույթի առավել լայն հասանելիությունը Հայաստանում՝  նպաստելով իրանագիտության զարգացմանը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ նախորդ տարի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակության Իրան կատարած այցի շրջանակում Իրանի ազգային գրադարանում և արխիվում բացվել է Հայկական անկյուն, որտեղ ցուցադրվում են Հայաստանի պատմության և մշակույթի մասին գրքեր:
«Այսպիսի ծրագրերը նպաստում են երկու ժողովուրդների մշակութային ժառանգության պահպանմանը, գիտելիքի տարածմանը և հայ-իրանական բարեկամական հարաբերությունների շարունակականությանը։ Հայաստանում բնակվում և կրթություն են ստանում բազմաթիվ իրանցիներ, ինչպես նաև բազմաթիվ հայեր ուսումնասիրում են իրանական մշակույթը, որոնք կարող են ուսումնառության   ընթացքում օգտվել  Ազգային գրադարանում առկա իրանական հարուստ գրականությունից՝ գիտական ժողովածուներից, բառարաններից, ուսումնական ձեռնարկներից և այլ հրատարակություններից։
Մենք ապրում ենք թվային դարում, սակայն թվային նյութերը երբեք չեն կարող փոխարինել այս գեղեցիկ,  արվեստային ձևավորումներով  գրքերին»,- նշել է նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը:
Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանի խոսքով՝ Հայաստանի ազգային գրադարանը բարձր է գնահատում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության, մշակութային երկխոսության և երկարաժամկետ գործընկերության վրա։
«Հայաստանի ազգային գրադարանի հավաքածուն այսօր համալրվեց իրանական գրականության  նոր հրատարակություններով։ Կարող եմ վստահաբար ասել, որ այս գրականությունը ծառայելու է իր նպատակին՝ հասանելի լինելով ինչպես իրանցի ընթերցողներին, այնպես էլ բոլոր նրանց, ովքեր հետաքրքրված են իրանական գրականությամբ, մշակույթով, պատմությամբ, լեզվով և քաղաքակրթությամբ։ Մենք նույնպես պատրաստակամ ենք աջակցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության Ազգային գրադարանում և արխիվում ձևավորված հայերեն գրականության հավաքածուի համալրմանը՝ այն դիտարկելով որպես մեր մշակութային համագործակցության կարևոր ուղղություններից մեկը»,- ասել է Աննա Չուլյանը։
ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին ևս կարևորել է Իրանական գրականության անկյան ստեղծումը Հայաստանի ազգային գրադարանում՝ վստահություն հայտնելով, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության կողմից Հայաստանի ազգային գրադարանին է նվիրաբերվել 293 միավոր գրականություն՝ բառարաններ, գիտական աշխատությունների ժողովածուներ, ուսումնական ձեռնարկներ, կրոնական գրականություն, պոեզիայի ժողովածուներ, ժամանակակից գեղարվեստական գրականություն և այլ հրատարակություններ, որոնք համալրել են Հայաստանի ազգային գրադարանի իրանական գրականության հավաքածուն։
Ներկայում Հայաստանի ազգային գրադարանում գրանցված են 647 իրանցի ընթերցողներ, որոնք օգտվում են գրադարանի տեղեկատվական ծառայություններից, ընթերցասրահներից և գրքային հավաքածուներից։
Հայաստանի ազգային գրադարանում առկա է իրանական գրականության հարուստ և բազմաբովանդակ հավաքածու, որն ընդգրկում է 1780-ական թվականներից մինչև մեր օրերը հրատարակված գրքեր։ Հավաքածուում ներառված են պարսկերեն բնագրեր, հայերեն թարգմանություններ, ինչպես նաև հայերենից պարսկերեն թարգմանված հրատարակություններ՝ արտացոլելով հայ-իրանական գրական և մշակութային փոխգործակցության տարբեր փուլերը։
Հայաստանի գրադարանների համահավաք գրացուցակում 2022 թվականից ձևավորված է «Iranian Collection» թեմատիկ հավաքածուն, որը հնարավորություն է տալիս մեկ որոնմամբ ստանալ Հայաստանի ազգային գրադարանում պահպանվող իրանական գրականության ամբողջական մատենագիտական ցանկը։ Ներկայում հավաքածուն ներառում է 907 մատենագիտական գրառում։
Իրանական գրականության անկյան բացման շրջանակում ցուցադրվել են նաև Հայաստանի ազգային գրադարանի հնատիպ գրականության հավաքածուի իրանական գրականության բացառիկ հրատարակություններից մի քանիսը: Դրանք ներկայացնում են XVIII–XIX դարերի իրանական և իրանագիտական գրատպության արժեքավոր նմուշները և Հայաստանի ազգային գրադարանի հազվագյուտ և արժեքավոր ֆոնդի բաղկացուցիչ մասն են կազմում։

В Национальной библиотеке Армении открыт уголок иранской литературы
В читальном зале Национальной библиотеки Армении открыт уголок иранской литературы. На мероприятии присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Альфред Кочарян, директор Национальной библиотеки Армении Анна Чулян, чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Халил Ширголами, представитель общественной дипломатии посольства Ирана Неда Раэфифур.
Заместитель министра Альфред Кочарян приветствовал присутствующих и поздравил с открытием уголка иранской литературы в Национальной библиотеке Армении, отметив, что инициатива обеспечит более широкий доступ к иранской литературе и культуре в Армении, способствуя развитию иранистики.
Он также напомнил, что в прошлом году в рамках визита делегации, возглавляемой министром Жанной Андреасян, в Национальной библиотеке и архиве Ирана был открыт Армянский уголок, где выставлены книги о истории и культуре Армении.
«Такие программы способствуют сохранению культурного наследия двух народов, распространению знаний и продолжению армяно-иранских дружественных отношений. В Армении проживает и получает образование множество иранцев, а также многие армяне изучают иранскую культуру, которые могут в процессе обучения воспользоваться богатой иранской литературой, представленной в Национальной библиотеке — научными сборниками, словарями, учебными пособиями и другими изданиями.
Мы живем в цифровую эпоху, однако цифровые материалы никогда не смогут заменить эти красивые, художественно оформленные книги», — отметил заместитель министра Альфред Кочарян.
По словам директора Национальной библиотеки Армении Анны Чулян, библиотека высоко ценит эффективное сотрудничество с посольством Исламской Республики Иран, основанное на взаимном доверии, культурном диалоге и долгосрочном партнерстве.
«Собрание Национальной библиотеки Армении сегодня пополнилось новыми изданиями иранской литературы. Могу с уверенностью сказать, что эта литература будет служить своей цели, будучи доступной как иранским читателям, так и всем тем, кто интересуется иранской литературой, культурой, историей, языком и цивилизацией. Мы также готовы поддержать пополнение коллекции армянской литературы, созданной в Национальной библиотеке и архиве Исламской Республики Иран, рассматривая это как одно из важных направлений нашего культурного сотрудничества», — сказала Анна Чулян.
Чрезвычайный и полномочный посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Халил Ширголами также подчеркнул важность создания уголка иранской литературы в Национальной библиотеке Армении, выразив уверенность, что сотрудничество будет продолжительным.
Посольство Исламской Республики Иран передало Национальной библиотеке Армении 293 единицы литературы — словари, сборники научных работ, учебные пособия, религиозную литературу, сборники поэзии, современную художественную литературу и другие издания, которые пополнили коллекцию иранской литературы Национальной библиотеки Армении.
В настоящее время в Национальной библиотеке Армении зарегистрировано 647 иранских читателей, которые пользуются информационными услугами библиотеки, читальными залами и книжными коллекциями.
В Национальной библиотеке Армении имеется богатая и разнообразная коллекция иранской литературы, которая охватывает книги, изданные с 1780-х годов до наших дней. В коллекцию входят персидские оригиналы, армянские переводы, а также издания, переведенные с армянского на персидский, отражающие различные этапы армяно-иранского литературного и культурного взаимодействия.
В сводном каталоге библиотек Армении с 2022 года сформирована тематическая коллекция «Iranian Collection», которая позволяет одним поиском получить полный библиографический список иранской литературы, хранящейся в Национальной библиотеке Армении. В настоящее время коллекция включает 907 библиографических записей.
В рамках открытия уголка иранской литературы также были представлены несколько уникальных изданий иранской литературы из коллекции редких книг Национальной библиотеки Армении. Они представляют собой ценные образцы иранской и иранистической печати XVIII–XIX веков и составляют составную часть редкого и ценного фонда Национальной библиотеки Армении.