Հիշողության ապակառուցումը․ արցախյան մշակութային ինքնության ինստիտուցիոնալ ջնջման փորձերը Հայաստանում («Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանը՝ որպես «հակապետական քայլ»)
16-07-2026 12:55 Հայաստան Ականատեսի աչքերով
«Արցախյան մշակույթի պահպանման կենտրոն» ՀԿ-ն հետևողականորեն արձանագրում է, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների կողմից արցախյան մշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ չեն ձեռնարկվում համապատասխան քայլեր։ Չնայած միջազգային իրավունքի շրջանակներում առկա հնարավորություններին՝ պետական մակարդակով լիարժեք չեն օգտագործվում համապատասխան մեխանիզմները. չեն նախաձեռնվում գործընթացներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում, ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմիններում և այլ միջազգային հարթակներում, չեն ներկայացվում իրավական հիմնավորումներով զեկույցներ, հաղորդումներ կամ դատական նախաձեռնություններ՝ արցախյան մշակութային ժառանգության դեմ կատարվող խախտումները փաստագրելու, դրանց կանխարգելմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկելու և միջազգային պատասխանատվության մեխանիզմները գործադրելու նպատակով։
Փաստ է, որ խնդիրը չի սահմանափակվում միայն պետական անգործությամբ։ Մտահոգիչ են նաև Հայաստանի Հանրապետության ղեկավարության հրապարակային հայտարարությունները, որոնցով Արցախի հայկական եկեղեցիների և մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը ներկայացվում է որպես Ադրբեջանի ներքին գործ։ Նման հայտարարությունները փաստացի թուլացնում են Հայաստանի իրավաքաղաքական դիրքերը և կարող են բացասաբար անդրադառնալ միջազգային հարթակներում հետագա իրավական նախաձեռնությունների արդյունավետության վրա։
Այսպես, պետական մակարդակում ձևավորվում է մի իրավիճակ, երբ միջազգային մեխանիզմների չօգտագործումը զուգակցվում է այնպիսի հռետորաբանության հետ, որը միջազգայնորեն թուլացնում է հենց այն իրավական հիմքերը, որոնց վրա հնարավոր կլիներ կառուցել ապագա պաշտպանական քայլերը։
Այս ընդհանուր անտարբերության ֆոնին հանրային լայն արձագանք ստացան տեղեկությունները, համաձայն որոնց՝ ՀՀ-ում գործող մշակութային որոշ կոլեկտիվների տրվել են ներքին հանձնարարականներ իրենց ստեղծագործությունների անվանումներից հանել «Արցախ» բառը։ Տեղեկությունների արժանահավատությունը պարզելու նպատակով ՀԿ-ն տեղեկություն ստանալու պաշտոնական հարցում է ուղարկել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն։ Նախարարության պատասխանում նշվել է, որ նախարարությունը և դրա ենթակայության կազմակերպությունները որևէ գրավոր կամ բանավոր հանձնարարական չեն ստացել մշակութային ստեղծագործություններից կամ պատմամշակութային նյութերից «Արցախ» անվանումը հանելու վերաբերյալ: Նույն պատասխանում հաստատվում է նաև, որ նախարարության ենթակայության հաստատություններում Արցախի  խորհրդանիշների ցուցադրման վերաբերյալ որևէ արգելք սահմանված չէ։
Թեև նախարարության պատասխանը պաշտոնապես հերքում է նման հանձնարարականի առկայությունը, հանրային դաշտում շրջանառվող տեղեկությունները վկայում են, որ արցախյան ոչ նյութական մշակութային ժառանգության հանդեպ ոտնձգություններ, այնուամենայնիվ, տեղի են ունենում գործնականում՝ առանձին հաստատությունների ու անհատների մակարդակով, նույնիսկ եթե դրանք չեն բխում պաշտոնական հրահանգից։
Հենց այս համատեքստում, որպես նկարագրված ընդհանուր միտման կոնկրետ դրսևորում, կարելի է դիտարկել վերջերս Երևանի Անուշավան Տեր-Ղևոնդյանի անվան երաժշտական դպրոցում տեղի ունեցած միջադեպը։
Ցուցահանդես-մրցույթի ընթացքում դպրոցի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը մրցույթի աշխատանքների տաղավարից հեռացրել է աշակերտներից մեկի ձեռքով նկարված աշխատանքը, որում պատկերված էր Ստեփանակերտի «Մենք ենք մեր սարերը» («Տատիկ-պապիկ») հուշարձանը, այն որակելով «հակապետական քայլ»։ Պարզաբանումներ ստանալու նպատակով՝ ՀԿ-ն պաշտոնական գրություն է հասցեագրել Երևանի քաղաքապետարանին։ Ի պատասխան՝ քաղաքապետարանը ներկայացրել է «Ա. Տեր-Ղևոնդյանի անվան հ. 1 երաժշտական դպրոց» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի գրավոր պարզաբանումը՝ առանց դեպքի վերաբերյալ սեփական գնահատականը ներկայացնելու։
Տնօրենի բացատրությունը, թե նկարը հանվել է պատից բացառապես ներքին կարգապահական կանոնների խախտման հիմքով (քանի որ այն փակցվել էր առանց տնօրինության հետ նախնական համաձայնեցման), հիմնավոր չի թվում. ցուցադրված աշխատանքը համապատասխանում էր մրցույթի ընդհանուր թեմատիկային, և հեռացվել է հենց միայն Արցախի հուշարձանը պատկերող նկարը, ինչը հարցեր է առաջացնում որոշման իրական դրդապատճառների վերաբերյալ։ Նշանակալից է նաև, որ տնօրենի ներկայացրած պարզաբանման մեջ հուշարձանի պաշտոնական անվան («Մենք ենք մեր սարերը») փոխարեն օգտագործվել է «Տատիկների, պապիկների պատկերը» ձևակերպումը, ինչը դժվար է դիտարկել որպես պատահական լեզվական վրիպում՝ հատկապես կրթական հաստատության ղեկավարի պաշտոնական տեքստում։ Հատկանշական է նաև, որ միջադեպից կարճ ժամանակ անց աշակերտի ուսուցչուհին, չհամակերպվելով կատարվածի հետ, դիմումով ազատվել է աշխատանքից։
Այս դեպքի նշանակությունը դուրս է դպրոցական միջադեպի շրջանակից։ Եթե Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում վտանգված է արցախյան մշակութային ժառանգության նյութական բաղադրիչը՝ եկեղեցիները, հուշարձաններն ու պատմամշակութային արժեքները, ապա Հայաստանում առանձնահատուկ ուշադրության կարիք ունի դրա ոչ նյութական բաղադրիչը՝ մշակութային հիշողությունը, պատմական անվանումները, խորհրդանիշներն ու ինքնությունը։ Երկու գործընթացներն էլ, թեև տարբեր դրսևորումներով, ազդում են նույն մշակութային ժառանգության շարունակականության վրա. մեկը՝ ֆիզիկական ոչնչացման, մյուսը՝ հիշողությունից ու հանրային տարածությունից աստիճանական հեռացման միջոցով։
Կարևոր է հասկանալ, որ նման առանձին դեպքերի կուտակումը՝ անկախ նրանից, թե դրանք բխում են կենտրոնացված հրահանգից, թե առանձին պաշտոնյաների նախաձեռնությունից, ձևավորում է համակարգային ազդեցություն. հանրության մեջ աստիճանաբար նորմալացվում է Արցախի մասին լռելու կամ դրա հետ կապված խորհրդանիշներից խուսափելու պրակտիկան։
Մշակութային ինքնության պահպանության իրավունքը միջազգայնորեն սահմանված մարդու իրավունք է, որը բխում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից և ամրագրված է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում, Տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրում և մշակութային ժառանգության պաշտպանության վերաբերյալ այլ միջազգային փաստաթղթերում։ Այս իրավունքը որևէ պարագայում չի կարող դառնալ քաղաքական սակարկությունների առարկա։
Հարկ է հիշեցնել նաև, որ ՀՀ կառավարության կողմից ընդունված 2023–2027 թվականների մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման ռազմավարությամբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի մշակութային իրավունքների պաշտպանությունը, ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանումը, գույքագրումն ու սերունդներին փոխանցումը սահմանվել են որպես պետական առաջնահերթություններ։ Ռազմավարությամբ ուղղակիորեն արձանագրվում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերյան իրադարձություններից հետո ընդհատվել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության մշակութային ինքնության փոխանցման բնականոն շղթան։
Հենց այստեղ է ի հայտ գալիս հիմնական հակասությունը. պետական մակարդակով հռչակված քաղաքականությունը և առօրյա գործնական դրսևորումները չեն համընկնում։ Ինչպես ցույց է տալիս երաժշտական դպրոցի օրինակը, առանձին հաստատություններում կայացվող որոշումները կարող են ուղղակիորեն հակասել պետության կողմից ինքն իր առջև դրված նպատակներին՝ առանց դրա համար որևէ պատասխանատվության կամ նույնիսկ պաշտոնական գնահատականի։
Համադրելով վերոնշյալ դրսևորումները՝ միջազգային մեխանիզմների չօգտագործում, ներքին հանրային դաշտում արցախյան խորհրդանիշների աստիճանական մարգինալացումը, առանձին հաստատություններում արձանագրվող կոնկրետ դեպքեր ու մի շարք այլ իրողություններ, ակնհայտ է դառնում, որ խնդիրը համակարգային է և պահանջում է ոչ թե առանձին միջադեպերի արձագանք, այլ հետևողական պետական քաղաքականություն։
Սույնով հրավիրվում է միջազգային և տեղական իրավապաշտպան կազմակերպությունների, մշակութային ժառանգության պահպանությամբ զբաղվող կառույցների, պետական պատասխանատու մարմինների, ինչպես նաև լրատվամիջոցների ուշադրությունը այս հայտարարության մեջ ներկայացված փաստերի և արձանագրված մտահոգությունների վրա։

Разрушение памяти: попытки институционального стирания армянской культурной идентичности в Армении (памятник «Мы — наши горы» как «антигосударственный шаг»)
16-07-2026 12:55 Армения Глазами очевидца
«Центр сохранения культуры Арцаха» НПО последовательно фиксирует, что государственные органы Республики Армения не предпринимают соответствующих шагов по защите арцахского культурного наследия. Несмотря на имеющиеся возможности в рамках международного права, соответствующие механизмы не используются в полной мере на государственном уровне; не инициируются процессы в ЮНЕСКО, соответствующих органах ООН и других международных платформах, не представляются отчеты, сообщения или судебные инициативы с правовыми обоснованиями для документирования нарушений, совершаемых против арцахского культурного наследия, для принятия мер по их предотвращению и применения механизмов международной ответственности.
Факт остается фактом: проблема не ограничивается только государственной бездействием. Вызывают беспокойство и публичные заявления руководства Республики Армения, в которых вопрос сохранения армянских церквей и культурного наследия Арцаха представляется как внутреннее дело Азербайджана. Такие заявления фактически ослабляют правополитические позиции Армении и могут негативно сказаться на эффективности дальнейших правовых инициатив на международных платформах.
Таким образом, на государственном уровне формируется ситуация, когда неиспользование международных механизмов сочетается с такой риторикой, которая международно ослабляет именно те правовые основы, на которых можно было бы построить будущие защитные меры.
На фоне этого общего безразличия широкую общественную реакцию вызвали сообщения о том, что некоторым культурным коллективам, действующим в Республике Армения, даны внутренние указания убрать слово «Арцах» из названий своих произведений. С целью выяснения достоверности информации НПО направила официальный запрос в Министерство образования, науки, культуры и спорта РА. В ответе министерства было указано, что министерство и подведомственные ему организации не получали никаких письменных или устных указаний о том, чтобы убрать название «Арцах» из культурных произведений или историко-культурных материалов. В том же ответе также подтверждается, что в учреждениях, подведомственных министерству, не установлено никаких запретов на демонстрацию символов Арцаха.
Хотя ответ министерства официально опровергает наличие такого указания, информация, циркулирующая в общественном пространстве, свидетельствует о том, что посягательства на нематериальное культурное наследие Арцаха, тем не менее, происходят на практике — на уровне отдельных учреждений и лиц, даже если они не исходят из официальной директивы.
В этом контексте как конкретное проявление описанной общей тенденции можно рассмотреть недавний инцидент в музыкальной школе имени Анушавана Тер-Гевондяна в Ереване.
Во время выставки-конкурса временный исполняющий обязанности директора школы удалил с выставочного стенда работу, выполненную одним из учеников, на которой был изображен памятник «Мы есть наши горы» в Степанакерте («Бабушка-дедушка»), охарактеризовав это как «антигосударственный шаг». С целью получения разъяснений НПО направила официальное письмо в мэрию Еревана. В ответ мэрия представила письменное разъяснение директора Муниципального учреждения «Музыкальная школа имени А. Тер-Гевондяна», не представив при этом своей оценки по поводу инцидента.
Объяснение директора о том, что картина была снята со стены исключительно на основании нарушения внутренних дисциплинарных правил (так как она была прикреплена без предварительного согласования с руководством), не кажется обоснованным; выставленная работа соответствовала общей тематике конкурса, и была удалена именно работа, изображающая памятник Арцаха, что вызывает вопросы о реальных мотивах решения. Также примечательно, что в разъяснении, представленном директором, вместо официального названия памятника («Мы есть наши горы») использовано выражение «Изображение бабушек и дедушек», что трудно рассматривать как случайную языковую ошибку, особенно в официальном тексте руководителя образовательного учреждения. Также стоит отметить, что вскоре после инцидента учительница ученика, не смирившись с произошедшим, подала заявление об увольнении.
Значение этого инцидента выходит за рамки школьного происшествия. Если в территориях, находящихся под контролем Азербайджана, под угрозой находится материальный компонент арцахского культурного наследия — церкви, памятники и историко-культурные ценности, то в Армении особого внимания требует его нематериальный компонент — культурная память, исторические названия, символы и идентичность. Оба процесса, хотя и проявляются по-разному, влияют на непрерывность одного и того же культурного наследия: один — через физическое уничтожение, другой — через постепенное удаление из памяти и общественного пространства.
Важно понимать, что накопление таких отдельных случаев, независимо от того, исходят ли они из централизованной директивы или инициативы отдельных чиновников, формирует системное воздействие: в обществе постепенно нормализуется практика молчания о Арцахе или избегания связанных с ним символов.
Право на сохранение культурной идентичности является международно установленным правом человека, которое вытекает из основных принципов международного права и закреплено в Всеобщей декларации прав человека, Международном пакте об экономических, социальных и культурных правах и других международных документах по защите культурного наследия. Это право ни при каких обстоятельствах не может стать предметом политических торгов.
Следует также напомнить, что в стратегии защиты, развития и популяризации культуры, принятой правительством РА на 2023–2027 годы, защита культурных прав армян, насильно перемещенных из Нагорного Карабаха, сохранение нематериального культурного наследия, его инвентаризация и передача будущим поколениям определены как государственные приоритеты. В стратегии прямо указано, что после событий сентября 2023 года прерван естественный процесс передачи культурной идентичности армян Нагорного Карабаха.
Здесь и проявляется основное противоречие: политика, провозглашенная на государственном уровне, и повседневные практические проявления не совпадают. Как показывает пример музыкальной школы, решения, принимаемые в отдельных учреждениях, могут прямо противоречить целям, поставленным государством перед самим собой, без какого-либо за это ответственности или даже официальной оценки.
Сопоставляя вышеупомянутые проявления — неиспользование международных механизмов, постепенную маргинализацию арцахских символов в внутреннем общественном пространстве, конкретные случаи, фиксируемые в отдельных учреждениях, и ряд других фактов, становится очевидным, что проблема является системной и требует не реакции на отдельные инциденты, а последовательной государственной политики.
Настоящим обращается внимание международных и местных правозащитных организаций, структур, занимающихся сохранением культурного наследия, государственных ответственных органов, а также средств массовой информации на факты и зафиксированные беспокойства, представленные в этом заявлении.