ՔԿ–ն Հովիկ Աբրահամյանի որդուն մեղադրում է սպանութիւն պատվիրելու մէջ. նա ձերբակալուած է
Sputnik. Քրեական վարույթի նախաքննութեան ընթացքին Արգամ Աբրահամեանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցուած Քրեական օրենսգրքի 46-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (պատվերով սպանութիւն կատարելուն դրդելը)։
ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամեանի որդին` Արտաշատ համայնքի նախկին ղեկավար, ԱԺ նախկին պատգամաւոր Արգամ Աբրահամեան, մեղադրուիր է սպանութիւն պատվիրելու մէջ։ Նա ձերբակալուած է։ Այս մասին հաղորդագրութիւն է տարածած ՀՀ քննչական կոմիտէն։
Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտէի` փաստական տվյալներ են ձեռք բերուած այն մասին, որ դեռեւս 2023 թվականի ապրիլի 30-ին Երեւան քաղաքի Մյասնիկեան պողոտայի շենքերէն մէկի մուտքի մօտ կատարված Ս․Վ․-ի սպանութիւնը պատուիրուած է Արտաշատ համայնքի նախկին ղեկավար, ԱԺ նախկին պատգամաւոր Ա.Ա.-ի կողմէ:
«Պարզուած է, որ Ա.Ա.-ն կնոջը՝ Է.Ծ.-ին (Գագիկ Ծառուկյանի դստերը` Էմմա Ծառուկեան) կասկածելով «Աւետարանի հավատքի քրիստոնեաներ» կրոնական կազմակերպութեան անդամ, հոգեւոր հովիւ Ս․Վ․-ի հետ անձնական փոխհարաբերութիւններ ունենալու, ինչպէս նաեւ՝ նրան խոշոր գումարներ տալու մէջ, վրեժխնդիր լինելու շարժառիթով նպատակադրվել է կեանքէն զրկել Ս․Վ․-ին, սակայն որոշած է իր հանցաւոր մտադրութիւնը իրագործել ոչ թէ անձամբ, այլ իրենից ֆինանսական եւ անձնական կախուածութեան մէջ գտնուող հավատարիմ անձի՝ իր անվտանգութեան աշխատակից Գ.Հ.-ի միջոցով»,–նշուած է հաղորդագրութեան մէջ:
ՔԿ–ն նշում է, որ Աբրահամեանի կողմէ տուած հանձնարարութիւնը որպէս պատվեր ընդունելով՝ Գ.Հ.-ն 2023 թվականի ապրիլի 30-ին Երեւան քաղաքի Մյասնիկեան 2 հասցէում գտնուող բնակելի շենքի դիմաց հրազենի գործադրմամբ սպանած է Ս․Վ․-ին։
Քրեական վարույթի նախաքննութեան ընթացքին քննիչի միջնորդութեան հիման վրայ հսկող դատախազի որոշմամբ Աբրահամեանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցուած՝ Քրեական օրենսգրքի 46-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (պատվերով սպանութիւն կատարելուն դրդելը)։
«2026 թվականի օգոստոսի 8-ին քննիչի որոշման հիման վրայ ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներու կողմէ Ա․Ա․-ն ձերբակալուած է՝ իր նկատմամբ որպէս խափանման միջոց կալանքը կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու հիմքով»,–նշուած է հաղորդագրութեան մէջ։
Հիշեցնենք, Ս․Վ․-ին ապօրինաբար կեանքէն զրկելու համար Գ.Հ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցուած Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանութիւնը) եւ 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի ապօրինի շրջանառութիւնը)։ Դեռեւս 2024 թվականի ապրիլին, քրեական վարոյթը մեղադրական եզրակացութեամբ ուղարկուած էր դատարան:
Նախաքննութիւնը շարունակուիր, դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղութեամբ իրականացուիր են անհետաձգելի քննչական ու վարութային գործողութիւններ։

КК обвиняет сына Ховика Абраамяна в заказе убийства. Он арестован.
Sputnik. В ходе предварительного расследования уголовного дела против Аргама Абрамяна было возбуждено общественное уголовное преследование по пункту 11 части 2 статьи 46-155 Уголовного кодекса (подстрекательство к заказному убийству).
Сын бывшего председателя Национального собрания Армении Граника Абрамяна, бывший глава общины Арташат и бывший депутат Национального собрания Аргам Абрамян обвиняется в заказе убийства. Он был арестован. Об этом сообщила Следственный комитет Армении.
Согласно Следственному комитету Армении, были получены фактические данные о том, что еще 30 апреля 2023 года убийство С.В., совершенное у входа одного из зданий на проспекте Мясникян в Ереване, было заказано бывшим главой общины Арташат, бывшим депутатом НС А.А.
«Установлено, что А.А., подозревая свою жену Э.Ц. (дочь Гагика Царукяна Эмму Царукян) в наличии личных отношений с членом религиозной организации «Христиане веры Евангелия», духовным пастором С.В., а также в передаче ему крупных сумм денег, с целью мести намеревался лишить жизни С.В., однако решил реализовать свой преступный замысел не лично, а через верного человека, находящегося в финансовой и личной зависимости от него, своего сотрудника безопасности Г.Х.»,– говорится в сообщении.
Следственный комитет отмечает, что, приняв поручение, данное Абрамяном, Г.Х. 30 апреля 2023 года у здания по адресу Мясникян 2 в Ереване с применением огнестрельного оружия убил С.В.
В ходе предварительного расследования уголовного дела на основании ходатайства следователя по решению контролирующего прокурора было возбуждено общественное уголовное преследование против Абрамяна по пункту 11 части 2 статьи 46-155 Уголовного кодекса (подстрекательство к заказному убийству).
«8 августа 2026 года на основании решения следователя А.А. был арестован сотрудниками Национальной безопасности Армении с целью применения меры пресечения в виде заключения под стражу»,– говорится в сообщении.
Напоминаем, что против Г.Х. было возбуждено общественное уголовное преследование за незаконное лишение жизни С.В. по части 1 статьи 155 Уголовного кодекса (убийство) и по части 1 статьи 335 Уголовного кодекса (незаконный оборот оружия). Уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд еще в апреле 2024 года.
Предварительное расследование продолжается, проводятся неотложные следственные и процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств дела.