ՔԿ–ն Հովիկ Աբրահամյանի որդուն մեղադրում է սպանութիւն պատվիրելու մէջ. նա ձերբակալուած է
Sputnik. Քրեական վարույթի նախաքննութեան ընթացքին Արգամ Աբրահամեանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցուած Քրեական օրենսգրքի 46-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (պատվերով սպանութիւն կատարելուն դրդելը)։
ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամեանի որդին` Արտաշատ համայնքի նախկին ղեկավար, ԱԺ նախկին պատգամաւոր Արգամ Աբրահամեան, մեղադրուիր է սպանութիւն պատվիրելու մէջ։ Նա ձերբակալուած է։ Այս մասին հաղորդագրութիւն է տարածած ՀՀ քննչական կոմիտէն։
Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտէի` փաստական տվյալներ են ձեռք բերուած այն մասին, որ դեռեւս 2023 թվականի ապրիլի 30-ին Երեւան քաղաքի Մյասնիկեան պողոտայի շենքերէն մէկի մուտքի մօտ կատարված Ս․Վ․-ի սպանութիւնը պատուիրուած է Արտաշատ համայնքի նախկին ղեկավար, ԱԺ նախկին պատգամաւոր Ա.Ա.-ի կողմէ:
«Պարզուած է, որ Ա.Ա.-ն կնոջը՝ Է.Ծ.-ին (Գագիկ Ծառուկյանի դստերը` Էմմա Ծառուկեան) կասկածելով «Աւետարանի հավատքի քրիստոնեաներ» կրոնական կազմակերպութեան անդամ, հոգեւոր հովիւ Ս․Վ․-ի հետ անձնական փոխհարաբերութիւններ ունենալու, ինչպէս նաեւ՝ նրան խոշոր գումարներ տալու մէջ, վրեժխնդիր լինելու շարժառիթով նպատակադրվել է կեանքէն զրկել Ս․Վ․-ին, սակայն որոշած է իր հանցաւոր մտադրութիւնը իրագործել ոչ թէ անձամբ, այլ իրենից ֆինանսական եւ անձնական կախուածութեան մէջ գտնուող հավատարիմ անձի՝ իր անվտանգութեան աշխատակից Գ.Հ.-ի միջոցով»,–նշուած է հաղորդագրութեան մէջ:
ՔԿ–ն նշում է, որ Աբրահամեանի կողմէ տուած հանձնարարութիւնը որպէս պատվեր ընդունելով՝ Գ.Հ.-ն 2023 թվականի ապրիլի 30-ին Երեւան քաղաքի Մյասնիկեան 2 հասցէում գտնուող բնակելի շենքի դիմաց հրազենի գործադրմամբ սպանած է Ս․Վ․-ին։
Քրեական վարույթի նախաքննութեան ընթացքին քննիչի միջնորդութեան հիման վրայ հսկող դատախազի որոշմամբ Աբրահամեանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցուած՝ Քրեական օրենսգրքի 46-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 11-րդ կետով (պատվերով սպանութիւն կատարելուն դրդելը)։
«2026 թվականի օգոստոսի 8-ին քննիչի որոշման հիման վրայ ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներու կողմէ Ա․Ա․-ն ձերբակալուած է՝ իր նկատմամբ որպէս խափանման միջոց կալանքը կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու հիմքով»,–նշուած է հաղորդագրութեան մէջ։
Հիշեցնենք, Ս․Վ․-ին ապօրինաբար կեանքէն զրկելու համար Գ.Հ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում էր հարուցուած Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանութիւնը) եւ 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հրազենի ապօրինի շրջանառութիւնը)։ Դեռեւս 2024 թվականի ապրիլին, քրեական վարոյթը մեղադրական եզրակացութեամբ ուղարկուած էր դատարան:
Նախաքննութիւնը շարունակուիր, դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղութեամբ իրականացուիր են անհետաձգելի քննչական ու վարութային գործողութիւններ։

The NSS accuses Hovik Abrahamyan's son of ordering a murder. He has been arrested.
Sputnik. During the preliminary investigation of the criminal case, public criminal prosecution has been initiated against Argam Abrahamyan under the 11th point of the 2nd part of Article 46-155 of the Criminal Code (incitement to commit murder for hire).
The son of the former President of the National Assembly, Hovik Abrahamyan, former head of the Artashat community, and former member of the National Assembly, Argam Abrahamyan, is accused of ordering a murder. He has been arrested. This was announced by the Investigative Committee of the Republic of Armenia.
According to the Investigative Committee of the Republic of Armenia, factual data have been obtained indicating that the murder of S.V., which occurred on April 30, 2023, near the entrance of one of the buildings on Myasnikyan Avenue in Yerevan, was ordered by the former head of the Artashat community, former member of the National Assembly A.A.
"It has been established that A.A., suspecting his wife, E.T. (the daughter of Gagik Tsarukyan, Emma Tsarukyan), of having personal relations with S.V., a member of the religious organization 'Christian Evangelical Faith' and a spiritual pastor, as well as giving him large sums of money, aimed to take S.V.'s life out of a motive of revenge, but decided to carry out his criminal intent not personally, but through a loyal person financially and personally dependent on him, his security employee G.H.," the statement reads.
The Investigative Committee notes that accepting the assignment given by Abrahamyan as an order, G.H. killed S.V. using a firearm in front of the residential building located at 2 Myasnikyan Street in Yerevan on April 30, 2023.
During the preliminary investigation of the criminal case, based on the investigator's motion, public criminal prosecution has been initiated against Abrahamyan by the decision of the supervising prosecutor under the 11th point of the 2nd part of Article 46-155 of the Criminal Code (incitement to commit murder for hire).
"On August 8, 2026, based on the investigator's decision, A.A. was arrested by the employees of the National Security Service of the Republic of Armenia with the aim of presenting him to the court for the application of detention as a measure of restraint," the statement reads.
Let us remind you that public criminal prosecution was initiated against G.H. for unlawfully depriving S.V. of life under the 1st part of Article 155 of the Criminal Code (murder) and the 1st part of Article 335 (illegal circulation of firearms). In April 2024, the criminal case was sent to court with an accusatory conclusion.
The preliminary investigation continues, and urgent investigative and procedural actions are being carried out to clarify all circumstances of the case.