30-07-2026 13:24 Հայաստան Ի՞նչ է գրում սփյուռքի մամուլը
azatutyun.am Կառավարութիւնը 179 մլն դրամ կ'հատկացնէ «Վարչաֆեստ 2026» երիտասարդական-երաժշտական փառատոնի անցկացման համար։ Որոշումը ընդունուեց կառավարութեան այսօրվա նիստին։
Ըստ Կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ սպորտի նախարարութեան հիմնաւորման՝ այս փառատոնի նպատակն է` բացայայտել եւ խրախուսել Հայաստանի երիտասարդական երաժշտախմբերի գործունէութիւնը, նպաստել կենդանի երաժշտութեան զարգացմանը, ստեղծել ստեղծագործական համագործակցութեան եւ մասնագիտական աճի նոր հնարաւորութիւններ, ինչպես նաեւ ձեւաւորել ամենամեայ ավանդական մշակութային իրադարձութիւն։
Փառատոնը կ'անցկացուի Սեւանա լճի ափին՝ մշակութային ապակենտրոնացման նպատակով։
Փառատոնը կազմակերպելու նպատակով նախարարութիւնը ծախսերի վերաբերեալ հարցում է կատարած հինգ ընկերութեան, որոնցից երկուսը պատասխան ներկայացուցած են, մրցույթի յաղթող է ճանաչուած «Գրավիթի փրոդաքշն» ՍՊԸ-ն։

azatutyun.am Правительство выделит 179 миллионов драмов на проведение молодежно-музыкального фестиваля «Варчафест 2026». Решение было принято на сегодняшнем заседании правительства.
Согласно обоснованию Министерства образования, науки, культуры и спорта, цель этого фестиваля заключается в том, чтобы выявить и поощрить деятельность молодежных музыкальных групп Армении, способствовать развитию живой музыки, создать новые возможности для творческого сотрудничества и профессионального роста, а также сформировать ежегодное традиционное культурное событие.
Фестиваль пройдет на берегу озера Севан с целью культурной деконцентрации.
Для организации фестиваля министерство провело запрос по расходам у пяти компаний, из которых две представили ответы, победителем конкурса признана компания «Гравити Продакшн» ООО.