30-07-2026 13:24 Հայաստան Ի՞նչ է գրում սփյուռքի մամուլը
azatutyun.am Կառավարութիւնը 179 մլն դրամ կ'հատկացնէ «Վարչաֆեստ 2026» երիտասարդական-երաժշտական փառատոնի անցկացման համար։ Որոշումը ընդունուեց կառավարութեան այսօրվա նիստին։
Ըստ Կրթութեան, գիտութեան, մշակոյթի եւ սպորտի նախարարութեան հիմնաւորման՝ այս փառատոնի նպատակն է` բացայայտել եւ խրախուսել Հայաստանի երիտասարդական երաժշտախմբերի գործունէութիւնը, նպաստել կենդանի երաժշտութեան զարգացմանը, ստեղծել ստեղծագործական համագործակցութեան եւ մասնագիտական աճի նոր հնարաւորութիւններ, ինչպես նաեւ ձեւաւորել ամենամեայ ավանդական մշակութային իրադարձութիւն։
Փառատոնը կ'անցկացուի Սեւանա լճի ափին՝ մշակութային ապակենտրոնացման նպատակով։
Փառատոնը կազմակերպելու նպատակով նախարարութիւնը ծախսերի վերաբերեալ հարցում է կատարած հինգ ընկերութեան, որոնցից երկուսը պատասխան ներկայացուցած են, մրցույթի յաղթող է ճանաչուած «Գրավիթի փրոդաքշն» ՍՊԸ-ն։

486,000 dollars for the organization of "Varchafest".
azatutyun.am The government will allocate 179 million drams for the organization of the "Varchafest 2026" youth-music festival. The decision was made at today's government meeting.
According to the justification from the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, the purpose of this festival is to reveal and encourage the activities of youth music groups in Armenia, promote the development of live music, create new opportunities for creative collaboration and professional growth, as well as establish an annual traditional cultural event.
The festival will be held on the shores of Lake Sevan for the purpose of cultural decentralization.
To organize the festival, the ministry conducted a cost inquiry with five companies, of which two provided responses, and "Gravity Production" LLC was recognized as the winner of the competition.