«Հայանտառ»-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսութեան պաշտօնատար անձինք մեղադրուեցան հափշտակութիւն կատարելու համար
16-07-2026 10:50 Հայաստան Մարդու իրաւունքներ
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտէում Ներքին գործերու նախարարութենէն ստացած հաղորդման հիման վրայ նախաձեռնուած քրեական վարութեամբ իրականացուած նախաքննութեամբ պարզուած է, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսութեան տնօրէնը, իշխանական կամ ծառայողական լիազորութիւնները օգտագործելով, կատարած է խարդախութիւն եւ վստահուած գույքի հափշտակութիւն։
Մասնաւորապէս՝ նախաքննութեամբ պարզուած է, որ յիշեալ պաշտօնատար անձը, 2023 եւ 2024 տարիներու տարբեր ամիսներու քաղաքացուն աշխատանքի ընդունելով, իր մօտ պահած է վերջինիս բանկային քարտը, այնուհետեւ ստացած աշխատավարձի մէկ մասը կանխիկ եղանակով տուած է անոր, իսկ մնացած մասը՝ հափշտակած:
Բացի այդ, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսութեան տնօրէնի պաշտօնը զբաղեցնող անձը, մէկ այլ քաղաքացու կողմէ աշխատանքի չներկայանալու պայմաններու տակ կեղծ տեղեկութիւն ներկայացուցած է վերջինիս կողմէ աշխատանքի հաճախելու վերաբերեալ, որի արդիւնքում նշուած աշխատակցին փոխանցուած աշխատավարձի մեծ մասը պահած է իրեն:
Նախաքննութեան ընթացքին բացայայտուած է նաեւ նոյն մասնաճիւղի ավագ անտառապետի կողմէ որպէս սեզոնային բանվորներ ընդունած 7 քաղաքացիներէն խարդախութեամբ շուրջ 493.000 ՀՀ դրամի հափշտակութեան դէպք:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսութեան տնօրէնին մեղադրանք ներկայացուած է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ աշխատակցին՝ 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Անտառտնտեսութեան ավագ անտառապետին մեղադրանք ներկայացուած է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Քրեական վարութով նախաքննութիւնը ավարտուած է, եւ վարութի նյութերը մեղադրական եզրակացութեամբ ուղարկուած են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

Сотрудники лесного хозяйства «Хаянтар» в Степанаване обвиняются в совершении кражи
В Национальном антикоррупционном комитете на основании сообщения, полученного от Министерства внутренних дел, было инициировано уголовное производство, в ходе предварительного расследования которого установлено, что директор лесного хозяйства Степанавана ГАУ «Хаянтар», используя свои властные или служебные полномочия, совершил мошенничество и присвоение доверенного имущества.
В частности, в ходе предварительного расследования было установлено, что указанный должностное лицо, принимая гражданина на работу в разные месяцы 2023 и 2024 годов, удерживало его банковскую карту, а затем часть полученной заработной платы выдавало ему наличными, а оставшуюся часть присваивало.
Кроме того, лицо, занимавшее должность директора лесного хозяйства Степанавана ГАУ «Хаянтар», представило ложную информацию о посещаемости работы другим гражданином, который не явился на работу, в результате чего большую часть заработной платы, переданной указанному сотруднику, удержало себе.
В ходе предварительного расследования также было выявлено мошенничество на сумму около 493.000 драмов Армении, совершенное старшим лесничим того же филиала в отношении 7 граждан, принятых на работу в качестве сезонных рабочих.
Директору лесного хозяйства Степанавана ГАУ «Хаянтар» предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 256 Уголовного кодекса РА, по пункту 2 части 2 статьи 255, а сотруднику – по части 1 статьи 445. Старшему лесничему предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 255 Уголовного кодекса РА.
Предварительное расследование по уголовному делу завершено, и материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд РА.