«Հայանտառ»-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսութեան պաշտօնատար անձինք մեղադրուեցան հափշտակութիւն կատարելու համար
16-07-2026 10:50 Հայաստան Մարդու իրաւունքներ
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտէում Ներքին գործերու նախարարութենէն ստացած հաղորդման հիման վրայ նախաձեռնուած քրեական վարութեամբ իրականացուած նախաքննութեամբ պարզուած է, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսութեան տնօրէնը, իշխանական կամ ծառայողական լիազորութիւնները օգտագործելով, կատարած է խարդախութիւն եւ վստահուած գույքի հափշտակութիւն։
Մասնաւորապէս՝ նախաքննութեամբ պարզուած է, որ յիշեալ պաշտօնատար անձը, 2023 եւ 2024 տարիներու տարբեր ամիսներու քաղաքացուն աշխատանքի ընդունելով, իր մօտ պահած է վերջինիս բանկային քարտը, այնուհետեւ ստացած աշխատավարձի մէկ մասը կանխիկ եղանակով տուած է անոր, իսկ մնացած մասը՝ հափշտակած:
Բացի այդ, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսութեան տնօրէնի պաշտօնը զբաղեցնող անձը, մէկ այլ քաղաքացու կողմէ աշխատանքի չներկայանալու պայմաններու տակ կեղծ տեղեկութիւն ներկայացուցած է վերջինիս կողմէ աշխատանքի հաճախելու վերաբերեալ, որի արդիւնքում նշուած աշխատակցին փոխանցուած աշխատավարձի մեծ մասը պահած է իրեն:
Նախաքննութեան ընթացքին բացայայտուած է նաեւ նոյն մասնաճիւղի ավագ անտառապետի կողմէ որպէս սեզոնային բանվորներ ընդունած 7 քաղաքացիներէն խարդախութեամբ շուրջ 493.000 ՀՀ դրամի հափշտակութեան դէպք:
«Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի Ստեփանավանի անտառտնտեսութեան տնօրէնին մեղադրանք ներկայացուած է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ աշխատակցին՝ 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Անտառտնտեսութեան ավագ անտառապետին մեղադրանք ներկայացուած է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Քրեական վարութով նախաքննութիւնը ավարտուած է, եւ վարութի նյութերը մեղադրական եզրակացութեամբ ուղարկուած են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

Officials of the "Hayantar" Stepanavan forestry are accused of committing theft.
The investigation initiated based on a report received from the Ministry of Internal Affairs at the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia has revealed that the director of the Stepanavan forestry of the "Hayantar" State Non-Commercial Organization, using his official powers, committed fraud and embezzlement of entrusted property.
In particular, the investigation found that the mentioned official, by hiring a citizen in various months of 2023 and 2024, kept the citizen's bank card with him, then gave part of the received salary to the citizen in cash, while embezzling the remaining part.
Moreover, the person holding the position of director of the Stepanavan forestry of the "Hayantar" State Non-Commercial Organization submitted false information regarding the attendance of another citizen at work under the condition of that citizen not showing up for work, as a result of which he kept most of the salary transferred to the mentioned employee.
During the investigation, a case of embezzlement of approximately 493,000 AMD by fraud from 7 citizens hired as seasonal workers by the senior forester of the same branch was also uncovered.
The director of the Stepanavan forestry of the "Hayantar" State Non-Commercial Organization has been charged under the second part of Article 256, point 2, and the second part of Article 255, point 2 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, while the employee has been charged under the first part of Article 445. The senior forester has been charged under the second part of Article 255, point 2 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The investigation in the criminal case has been completed, and the materials of the case have been sent to the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia with an accusatory conclusion.