ՌԴ–ի և Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 2/3-ով. Օվերչուկ
Sputnik. Ռուսաստանի փոխվարչապետը հիշեցրել է, որ վերջին 3-4 տարվա ընթացքում ռուսական կողմը Հայաստանի գործընկերներին ասում էր, որ նման ռիսկեր կան։
Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը դրամատիկ կերպով կրճատվում է. 2026 թվականին ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է երկու երրորդով և կշարունակի նվազել։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Այն իրավիճակը, որը զարգանում է ԵԱՏՄ-ի և Հայաստանի հարաբերություններում, կանխատեսելի էր։ Մենք վերջին 3-4 տարվա ընթացքում Հայաստանի մեր գործընկերներին ասում էինք, որ նման ռիսկեր կան, մասնավորապես՝ ապրանքաշրջանառության կրճատման ռիսկեր»,- նշել է ՌԴ փոխվարչապետը։
2024 թվականին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը հասել էր ռեկորդային ցուցանիշի՝ շուրջ 12 միլիարդ դոլարի, ինչը հսկայական թիվ է։ Անցյալ տարի այն նվազել էր՝ հասնելով մոտ 8 միլիարդ դոլարի։
«Այս տարի ապրանքաշրջանառության դրամատիկ անկում է տեղի ունենում՝ 2025 թվականի համեմատ այն կրճատվել է մոտ երկու երրորդով։ Իրավիճակն այնպիսին է, որ ցուցանիշն ակնհայտորեն շարունակելու է նվազել»,- արձանագրել է Օվերչուկը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն հայտնել էր, որ 2026 թվականի առաջին 5 ամիսներին Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը Ռուսաստանի հետ կրճատվել է շուրջ 567 միլիոն դոլարով՝ 2 միլիարդ 763 միլիոն դոլարից հասնելով 2 միլիարդ 196 միլիոն դոլարի։

Торговля между Россией и Арменией сократилась на 2/3 по сравнению с прошлым годом. Оверчук
Sputnik. Заместитель председателя правительства России напомнил, что в течение последних 3-4 лет российская сторона говорила своим армянским партнерам о наличии таких рисков.
Торговый оборот между Россией и Арменией драматически сокращается. В 2026 году показатель уменьшился на две трети по сравнению с предыдущим годом и продолжит снижаться. Об этом журналистам сообщил заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук.
«Та ситуация, которая развивается в отношениях ЕАЭС и Армении, была предсказуема. Мы в течение последних 3-4 лет говорили нашим армянским партнерам о наличии таких рисков, в частности, рисках сокращения товарооборота»,- отметил заместитель председателя правительства РФ.
В 2024 году товарооборот между Россией и Арменией достиг рекордного показателя в около 12 миллиардов долларов, что является огромной цифрой. В прошлом году он снизился до примерно 8 миллиардов долларов.
«В этом году происходит драматическое падение товарооборота — по сравнению с 2025 годом он сократился примерно на две трети. Ситуация такова, что показатель явно продолжит снижаться»,- зафиксировал Оверчук.
Ранее Комитет по статистике Армении сообщил, что в первые 5 месяцев 2026 года торговый оборот с Россией сократился примерно на 567 миллионов долларов — с 2 миллиардов 763 миллионов долларов до 2 миллиардов 196 миллионов долларов.