Քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող և նրանց հարող անձանց հանցանքների վերաբերյալ քրվարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
14-07-2026 11:10 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող և նրանց հարող անձանց կողմից կատարված բազմադրվագ հանցանքների վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը։
Մասնավորապես՝ քրեական վարույթի շրջանակում քննչական խմբի կողմից իրականացված մեծածավալ վարութային գործողությունների, ինչպես նաև օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված ապացույցների հիման վրա սպանության փորձի, սպանության նախապատրաստության, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ավազակության, բնակարանների գողությունների, հրազենի ապօրինի իրացման, հրկիզման եղանակով ուրիշի խոշոր չափերի գույքի ոչնչացման, իրացման նպատակով խոշոր չափերի թմրամիջոց պահելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ մարդու առևանգման, զենքի գործադրմամբ խուլիգանության համար 15 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին, որը բավարարվել է:
15 անձից 9-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, իսկ մյուսների նկատմամբ՝ այլընտրանքային խափանման միջոցներ:
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Предварительное расследование по уголовным делам лиц, имеющих высший статус в уголовной иерархии, и связанных с ними лиц завершено. СК
14-07-2026 11:10 Армения Право
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Республики Армения завершено предварительное расследование уголовного дела о многосерийных преступлениях, совершенных в отношении человека, имеющих высший статус уголовной квалификации и связанных с ними лиц. Об этом сообщают из СК:
В частности, в рамках уголовного дела на основании полученных в результате масштабных процессуальных действий следственной группы, а также оперативно-розыскных мероприятий доказательств было подано ходатайство о возбуждении уголовного преследования в отношении 15 лиц за покушение на убийство, подготовку убийства, разбой, совершенный группой лиц по предварительному сговору, кражи из квартир, незаконный оборот огнестрельного оружия, уничтожение чужого имущества в крупном размере способом поджога, хранение наркотических средств в крупном размере с целью сбыта, похищение человека группой лиц по предварительному сговору, хулиганство с применением оружия, которое было удовлетворено надзорным прокурором.
В отношении 9 из 15 лиц в качестве меры пресечения была применена мера заключения под стражу, а в отношении остальных – альтернативные меры пресечения.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено надзорному прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд для рассмотрения.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, вступившим в законную силу решением суда.