Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ
14-07-2026 10:45 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ և լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և բարեկամ ֆրանսիացի ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առիթով։
Հուլիսի 14-ն առանձնահատուկ խորհուրդ ունի ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլև ազատության, հավասարության և եղբայրության արժեքները կիսող բոլոր ժողովուրդների համար։ Այս օրը լավագույն առիթն է արժևորելու Ֆրանսիայի հարուստ քաղաքական և գաղափարական ժառանգությունը, որի հիմքում ընկած սկզբունքները դարձել են ժամանակակից ժողովրդավարական աշխարհի հիմնասյուներից։
Մեծ գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ հենց այդ արժեքների հիմքի վրա խարսխված՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները վերջին տարիներին հասել են աննախադեպ մակարդակի՝ ձեռք բերելով նոր որակ և ռազմավարական բովանդակություն։
Այսօր Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված ռազմավարական գործընկերությունը վստահորեն զարգանում է բոլոր առանցքային ուղղություններով՝ քաղաքական երկխոսությունից և պաշտպանությունից մինչև տնտեսություն, ներդրումներ, ենթակառուցվածքներ, էներգետիկա, կրթություն, գիտություն, մշակույթ և ապակենտրոնացված համագործակցություն։ Միևնույն ժամանակ մեր համագործակցությունը հաջողությամբ ընդլայնվում է այնպիսի հեռանկարային ոլորտներում, ինչպիսիք են նորարարությունները, արհեստական բանականությունը, կենսաբազմազանության պահպանությունն ու կլիմայական օրակարգը։ Վստահ եմ, որ համատեղ ձևավորած հավակնոտ օրակարգի հետևողական իրականացումը մեր գործընկերությունը կհասցնի առավել բարձր մակարդակի՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ֆրանսիայի առանցքային դերակատարությունն ու հետևողական աջակցությունը Եվրոպական միության հետ մեր երկրի գործընկերության խորացման, Հայաստան–Եվրոպական միություն համագործակցության օրակարգի ընդլայնման, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների և ինստիտուցիոնալ զարգացման գործում։
Կցանկանայի վերստին ընդգծել, թե որքան բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի և անձամբ Ձեր աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, դիմակայնության ամրապնդմանը և ժողովրդավարական զարգացմանը։ Առանձնակի երախտագիտությամբ եմ գնահատում այս ուղղությամբ Ձեր անձնական առաջնորդությունն ու հանձնառությունը:
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ և բարեկամ ֆրանսիացի ժողովրդին Ազգային տոնի առիթով՝ մաղթում եմ խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական հաջողություններ, իսկ Հայաստանին ու Ֆրանսիային՝ նոր ձեռքբերումներ և մեր ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդում՝ ի շահ երկու ժողովուրդների։

Никол Пашинян направил поздравительное сообщение президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника.
14-07-2026 10:45 Армения Пресс-релизы
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное сообщение президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника. В сообщении говорится.
«Уважаемый господин президент, дорогой Эммануэль,
Сердечно поздравляю вас и дорогой французский народ с Национальным праздником Французской Республики.
14 июля имеет особое значение не только для Франции, но и для всех народов, разделяющих ценности свободы, равенства и братства. Этот день является прекрасной возможностью оценить богатое политическое и идеологическое наследие Франции, принципы которого стали основополагающими для современного демократического мира.
С большим удовлетворением отмечаю, что именно на основе этих ценностей отношения между Арменией и Францией в последние годы достигли беспрецедентного уровня, приобретя новое качество и стратегическое содержание.
Сегодня стратегическое партнерство, сформировавшееся между Арменией и Францией, уверенно развивается во всех ключевых направлениях — от политического диалога и обороны до экономики, инвестиций, инфраструктуры, энергетики, образования, науки, культуры и децентрализованного сотрудничества. В то же время наше сотрудничество успешно расширяется в таких перспективных областях, как инновации, искусственный интеллект, сохранение биоразнообразия и климатическая повестка. Уверен, что последовательная реализация совместно сформированного амбициозного повестки дня выведет наше партнерство на более высокий уровень — на благо двух дружественных народов.
Армения высоко ценит ключевую роль Франции и последовательную поддержку в углублении партнерства нашей страны с Европейским Союзом, расширении повестки сотрудничества Армения–Европейский Союз, а также в демократических реформах и институциональном развитии.
Хотел бы еще раз подчеркнуть, насколько высоко мы ценим поддержку Франции и лично вашу в отношении суверенитета Армении, укрепления устойчивости и демократического развития. Особенно благодарен за ваше личное руководство и приверженность в этом направлении:
Еще раз поздравляя вас и дорогой французский народ с Национальным праздником, желаю мира, благополучия и дальнейших успехов, а Армении и Франции — новых достижений и дальнейшего укрепления нашего стратегического партнерства — на благо двух народов.