Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ
14-07-2026 10:45 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ և լավագույն մաղթանքներ եմ հղում Ձեզ և բարեկամ ֆրանսիացի ժողովրդին Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առիթով։
Հուլիսի 14-ն առանձնահատուկ խորհուրդ ունի ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլև ազատության, հավասարության և եղբայրության արժեքները կիսող բոլոր ժողովուրդների համար։ Այս օրը լավագույն առիթն է արժևորելու Ֆրանսիայի հարուստ քաղաքական և գաղափարական ժառանգությունը, որի հիմքում ընկած սկզբունքները դարձել են ժամանակակից ժողովրդավարական աշխարհի հիմնասյուներից։
Մեծ գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ հենց այդ արժեքների հիմքի վրա խարսխված՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները վերջին տարիներին հասել են աննախադեպ մակարդակի՝ ձեռք բերելով նոր որակ և ռազմավարական բովանդակություն։
Այսօր Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված ռազմավարական գործընկերությունը վստահորեն զարգանում է բոլոր առանցքային ուղղություններով՝ քաղաքական երկխոսությունից և պաշտպանությունից մինչև տնտեսություն, ներդրումներ, ենթակառուցվածքներ, էներգետիկա, կրթություն, գիտություն, մշակույթ և ապակենտրոնացված համագործակցություն։ Միևնույն ժամանակ մեր համագործակցությունը հաջողությամբ ընդլայնվում է այնպիսի հեռանկարային ոլորտներում, ինչպիսիք են նորարարությունները, արհեստական բանականությունը, կենսաբազմազանության պահպանությունն ու կլիմայական օրակարգը։ Վստահ եմ, որ համատեղ ձևավորած հավակնոտ օրակարգի հետևողական իրականացումը մեր գործընկերությունը կհասցնի առավել բարձր մակարդակի՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է Ֆրանսիայի առանցքային դերակատարությունն ու հետևողական աջակցությունը Եվրոպական միության հետ մեր երկրի գործընկերության խորացման, Հայաստան–Եվրոպական միություն համագործակցության օրակարգի ընդլայնման, ինչպես նաև ժողովրդավարական բարեփոխումների և ինստիտուցիոնալ զարգացման գործում։
Կցանկանայի վերստին ընդգծել, թե որքան բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի և անձամբ Ձեր աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, դիմակայնության ամրապնդմանը և ժողովրդավարական զարգացմանը։ Առանձնակի երախտագիտությամբ եմ գնահատում այս ուղղությամբ Ձեր անձնական առաջնորդությունն ու հանձնառությունը:
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ և բարեկամ ֆրանսիացի ժողովրդին Ազգային տոնի առիթով՝ մաղթում եմ խաղաղություն, բարօրություն և շարունակական հաջողություններ, իսկ Հայաստանին ու Ֆրանսիային՝ նոր ձեռքբերումներ և մեր ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդում՝ ի շահ երկու ժողովուրդների։

Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to the President of the French Republic, Emmanuel Macron, on the occasion of the National Day.
14-07-2026 10:45 Armenia Press release
Prime Minister Nikol Pashinyan has sent a congratulatory message to the President of the French Republic, Emmanuel Macron, on the occasion of the National Day. The message states:
«Dear Mr. President, esteemed Emmanuel,
I warmly congratulate you and extend my best wishes to you and the friendly French people on the occasion of the National Day of the French Republic.
July 14 holds special significance not only for France but also for all peoples who share the values of freedom, equality, and brotherhood. This day is the best opportunity to appreciate France's rich political and ideological heritage, the principles of which have become the cornerstones of the modern democratic world.
I am pleased to note that based on these values, the relations between Armenia and France have reached an unprecedented level in recent years, acquiring a new quality and strategic content.
Today, the strategic partnership formed between Armenia and France is confidently developing in all key areas, from political dialogue and defense to economy, investments, infrastructure, energy, education, science, culture, and decentralized cooperation. At the same time, our cooperation is successfully expanding in promising fields such as innovations, artificial intelligence, biodiversity conservation, and the climate agenda. I am confident that the consistent implementation of the ambitious agenda we have jointly shaped will elevate our partnership to a higher level for the benefit of both friendly peoples.
Armenia greatly values France's key role and consistent support in deepening our country's partnership with the European Union, expanding the Armenia–European Union cooperation agenda, as well as in democratic reforms and institutional development.
I would like to once again emphasize how highly we appreciate France's and your personal support for Armenia's sovereignty, resilience, and democratic development. I particularly value your personal leadership and commitment in this regard:
Once again congratulating you and the friendly French people on the occasion of the National Day, I wish peace, prosperity, and continued success, and for Armenia and France, new achievements and further strengthening of our strategic partnership for the benefit of both peoples.