Թուրքական TSG Istanbul ռազմանավը մտել է Լաթաքիա նավահանգիստ․ Սիրիան կմաստանտվի՞
1in.am Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովից ընդամենը հին օր հետո Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի գլխավոր հրամանատար, ծովակալ Էրջյումենթ Թաթլօղլուն TCG Istanbul ֆրեգատով մտել է Սիրիայի Լաթաքիա նավահանգիստ։ Այդ մասին հայտնել է «Անադոլուն»՝ հղելով Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրությանը։
Իր կողմից Թուրքիայի պետական գործակալությունը հավելել է, որ 2011 թվականից ի վեր դա «թուրքական ռազմածովային ուժերի Սիրիայի ջրային տարածք առաջին այցն» է։ Ֆրեգատը, որ Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի հպարտությունն է, մարտական ծառայության է անցել 2024 թվականին։ Այն նախագծվել և կառուցվել է ՌԾՈՒ արդիականացման MILGEM ծրագրի շրջանակներում։ Ռազմանավի գրեթե բոլոր սպառազինությունները, ռադարները և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցները «արտադրված» են Թուրքիայում։
Թուրքական ֆրեգատը Լաթաքիայի նավահանգիստ է մտել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի Դամասկոս այցից ոչ լրիվ մեկ շաբաթ հետո։ Տարեսկզբին Սիրիայի կառավարությունը հաստատել է Լաթաքիայի նավահանգիստը ֆրանսիական ընկերությանը կոնսեցիոն կառավարման հանձնելու մասին համաձայնագիրը։ Ֆրանսիական ընկերությունը պարտավորվել է կատարել 230 միլիոն եվրոյի ներդրումներ և նավահանգիստը բացառապես քաղաքացիական բեռնափոխադրումների համար շահագործել երեսուն տարի։
Թուրքական ֆրեգատի Լաթաքիայի նավահանգիստ մուտքը փաստացի ազդարարել է, որ ֆրանսիական ընկերությունը կարող է գործել միայն Թուրքիայի ռազմական ներկայության պայմանով։ Լաթաքիան Սիրիայի ալավիաբնակ նահանգ է, որտեղ Դամասկոսի անցումային կառավարության հեղինակությունը ցածր է։ Անցյալ տարի այդ նահանգում ալավիները ենթարկվել են դաժան բռնությունների։
Սիրիայի միջերկրածովյան մյուս հայտնի նավահանգիստը՝ Տարտուսը, Ռուսաստանի ՌԾՈՒ հենակետն է։ Ըստ տեղեկությունների, Սիրիայի անցումային կառավարությունը ՌԴ ռազմական ներկայության դեմ «սկզբունքային առարկություն չունի»։ Թուրքական ռազմանավը Սիրիայի ջրային տարածք է մտել Իսրայելի Կնեսեթի արձակման մասին որոշման հաջորդ օրը։
Իսրայելում հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանական ընտրություններ են նշանակված, և առաջիկա ամիսները բոլոր առումներով «թեժ են լինելու»։ Պաշտպանության նախարար Կացը հայտարարել է, որ Սիրիայում ռազմական ներկայությունը ծավալելու Թուրքիայի «բոլոր փորձերը համարժեք պատասխան կստանան»։ Կոնկրետ Լաթաքիայում ռազմածովային թուրքական «ներխուժում իրականացնելու» փաստին ինչպե՞ս և ե՞րբ կարող է արձագանքել Իսրայելը, պարզ չէ։
Կարծես թե ակնհայտ է, որ այդ քայլը համաձայնեցված է ԱՄՆ-ի հետ։ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպել է Սիրիայի անցումային առաջնորդ Ահմադ ալ-Շարաայի հետ։ Իսրայելը ռազմական ներկայություն ունի Սիրիայի հարավում և Գոլանի բարձունքներում։ Արաբական երկիրը, որտեղ սուր է նաև քրդական «ինքնավարության» հարցը, կհաղթահարի՞ միանգամից մի քանի երկրի ռազմական ներկայությունը։ Թե ամեն ինչ արվում է, որպեսզի Սիրիան մասնատվի՞։

The Turkish TSG Istanbul warship has entered the port of Latakia. Will Syria respond?
1in.am Just a few days after the NATO summit in Ankara, the Chief Commander of the Turkish Naval Forces, Admiral Erjument Tatloğlu, has entered the Syrian port of Latakia aboard the TCG Istanbul frigate. This was reported by Anadolu, referring to an official statement from the Turkish Ministry of Defense.
The Turkish state agency added that this is the "first visit of the Turkish naval forces to Syrian waters since 2011." The frigate, which is the pride of the Turkish naval forces, entered combat service in 2024. It was designed and built as part of the MILGEM modernization program for the naval forces. Almost all of the warship's armaments, radars, and electronic warfare systems are "produced" in Turkey.
The Turkish frigate entered the port of Latakia less than a week after French President Emmanuel Macron's visit to Damascus. Earlier this year, the Syrian government confirmed an agreement to grant the French company concessionary management of the port of Latakia. The French company has committed to invest 230 million euros and operate the port exclusively for civilian cargo transportation for thirty years.
The entry of the Turkish frigate into the port of Latakia effectively signals that the French company can operate only under the condition of Turkey's military presence. Latakia is a province in Syria populated by Alawites, where the authority of the transitional government in Damascus is low. Last year, Alawites in that province faced brutal violence.
The other well-known Mediterranean port in Syria, Tartus, is a Russian naval base. According to reports, the Syrian transitional government has "no principled objection" to the Russian military presence. The Turkish warship entered Syrian waters the day after the Israeli Knesset's decision to dissolve.
Parliamentary elections are scheduled in Israel on October 27, and the coming months are expected to be "hot" in every sense. Defense Minister Katz has stated that Turkey's "all attempts to expand military presence in Syria will receive a proportional response." It is unclear how and when Israel might respond to the specific fact of the Turkish "incursion" in Latakia.
It seems obvious that this move is coordinated with the United States. During the NATO summit, U.S. President Donald Trump met with the transitional Syrian leader Ahmad al-Sharaa. Israel has a military presence in southern Syria and the Golan Heights. Will the Arab country overcome the military presence of several countries at once? Is everything being done to partition Syria?