Թուրքական TSG Istanbul ռազմանավը մտել է Լաթաքիա նավահանգիստ․ Սիրիան կմաստանտվի՞
1in.am Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովից ընդամենը հին օր հետո Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի գլխավոր հրամանատար, ծովակալ Էրջյումենթ Թաթլօղլուն TCG Istanbul ֆրեգատով մտել է Սիրիայի Լաթաքիա նավահանգիստ։ Այդ մասին հայտնել է «Անադոլուն»՝ հղելով Թուրքիայի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրությանը։
Իր կողմից Թուրքիայի պետական գործակալությունը հավելել է, որ 2011 թվականից ի վեր դա «թուրքական ռազմածովային ուժերի Սիրիայի ջրային տարածք առաջին այցն» է։ Ֆրեգատը, որ Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի հպարտությունն է, մարտական ծառայության է անցել 2024 թվականին։ Այն նախագծվել և կառուցվել է ՌԾՈՒ արդիականացման MILGEM ծրագրի շրջանակներում։ Ռազմանավի գրեթե բոլոր սպառազինությունները, ռադարները և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցները «արտադրված» են Թուրքիայում։
Թուրքական ֆրեգատը Լաթաքիայի նավահանգիստ է մտել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի Դամասկոս այցից ոչ լրիվ մեկ շաբաթ հետո։ Տարեսկզբին Սիրիայի կառավարությունը հաստատել է Լաթաքիայի նավահանգիստը ֆրանսիական ընկերությանը կոնսեցիոն կառավարման հանձնելու մասին համաձայնագիրը։ Ֆրանսիական ընկերությունը պարտավորվել է կատարել 230 միլիոն եվրոյի ներդրումներ և նավահանգիստը բացառապես քաղաքացիական բեռնափոխադրումների համար շահագործել երեսուն տարի։
Թուրքական ֆրեգատի Լաթաքիայի նավահանգիստ մուտքը փաստացի ազդարարել է, որ ֆրանսիական ընկերությունը կարող է գործել միայն Թուրքիայի ռազմական ներկայության պայմանով։ Լաթաքիան Սիրիայի ալավիաբնակ նահանգ է, որտեղ Դամասկոսի անցումային կառավարության հեղինակությունը ցածր է։ Անցյալ տարի այդ նահանգում ալավիները ենթարկվել են դաժան բռնությունների։
Սիրիայի միջերկրածովյան մյուս հայտնի նավահանգիստը՝ Տարտուսը, Ռուսաստանի ՌԾՈՒ հենակետն է։ Ըստ տեղեկությունների, Սիրիայի անցումային կառավարությունը ՌԴ ռազմական ներկայության դեմ «սկզբունքային առարկություն չունի»։ Թուրքական ռազմանավը Սիրիայի ջրային տարածք է մտել Իսրայելի Կնեսեթի արձակման մասին որոշման հաջորդ օրը։
Իսրայելում հոկտեմբերի 27-ին խորհրդարանական ընտրություններ են նշանակված, և առաջիկա ամիսները բոլոր առումներով «թեժ են լինելու»։ Պաշտպանության նախարար Կացը հայտարարել է, որ Սիրիայում ռազմական ներկայությունը ծավալելու Թուրքիայի «բոլոր փորձերը համարժեք պատասխան կստանան»։ Կոնկրետ Լաթաքիայում ռազմածովային թուրքական «ներխուժում իրականացնելու» փաստին ինչպե՞ս և ե՞րբ կարող է արձագանքել Իսրայելը, պարզ չէ։
Կարծես թե ակնհայտ է, որ այդ քայլը համաձայնեցված է ԱՄՆ-ի հետ։ ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպել է Սիրիայի անցումային առաջնորդ Ահմադ ալ-Շարաայի հետ։ Իսրայելը ռազմական ներկայություն ունի Սիրիայի հարավում և Գոլանի բարձունքներում։ Արաբական երկիրը, որտեղ սուր է նաև քրդական «ինքնավարության» հարցը, կհաղթահարի՞ միանգամից մի քանի երկրի ռազմական ներկայությունը։ Թե ամեն ինչ արվում է, որպեսզի Սիրիան մասնատվի՞։

Турецкий военный корабль TSG Istanbul вошел в порт Латакия. Будет ли Сирия реагировать?
1in.am  Всего через несколько дней после саммита НАТО в Анкаре главнокомандующий военно-морскими силами Турции адмирал Эрдюменд Татлыоглу вошел в сирийский порт Латакия на фрегате TCG Istanbul. Об этом сообщило агентство «Анадолу», ссылаясь на официальное сообщение министерства обороны Турции.
Со своей стороны, государственное агентство Турции добавило, что с 2011 года это «первый визит турецких военно-морских сил в водные территории Сирии». Фрегат, который является гордостью военно-морских сил Турции, вступил в боевую службу в 2024 году. Он был спроектирован и построен в рамках программы модернизации ВМС MILGEM. Почти все вооружения, радары и средства радиоэлектронной борьбы на корабле «произведены» в Турции.
Турецкий фрегат вошел в порт Латакия менее чем через неделю после визита президента Франции Эммануэля Макрона в Дамаск. В начале года сирийское правительство подтвердило соглашение о передаче порта Латакия французской компании в концессионное управление. Французская компания обязалась вложить 230 миллионов евро и эксплуатировать порт исключительно для гражданских грузоперевозок в течение тридцати лет.
Вход турецкого фрегата в порт Латакия фактически сигнализирует о том, что французская компания может действовать только при условии военного присутствия Турции. Латакия — это провинция, населённая алавитами, где авторитет переходного правительства Дамаска низок. В прошлом году алавиты в этой провинции подверглись жестоким репрессиям.
Другой известный средиземноморский порт Сирии — Тартус — является базой российских ВМС. По имеющимся данным, сирийское переходное правительство «не имеет принципиальных возражений» против военного присутствия РФ. Турецкий военный корабль вошел в водные территории Сирии на следующий день после решения Кнессета Израиля о роспуске.
В Израиле 27 октября назначены парламентские выборы, и ближайшие месяцы будут «горячими» во всех отношениях. Министр обороны Кац заявил, что «все попытки Турции расширить военное присутствие в Сирии получат адекватный ответ». Как и когда Израиль может отреагировать на факт «вторжения» турецких военно-морских сил в Латакию, неясно.
Очевидно, что этот шаг согласован с США. В рамках саммита НАТО президент США Дональд Трамп встретился с переходным лидером Сирии Ахмадом аль-Шараа. Израиль имеет военное присутствие на юге Сирии и на Голанских высотах. Смогут ли арабская страна, где остро стоит вопрос о «самоуправлении» курдов, преодолеть военное присутствие сразу нескольких стран? Или всё делается для того, чтобы Сирия была разделена?