Ո՞վ կարող է Հայաստանում փոխնակ մայր դառնալ, և ի՞նչ իրավունքներ ունի ծնված երեխայի նկատմամբ
«Մարդու վերարտադրողական առողջության և վերարտադրողական իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքը սահմանում է, թե ով կարող է Հայաստանում փոխնակ մայր դառնալ, ինչ պայմաններ պետք է բավարարի, և ինչ իրավունքներ ու պարտականություններ ունի նա ծնված երեխայի նկատմամբ։ Ստորև Iravaban.net-ը ներկայացնում է հիմնական դրույթները՝ պարզ և հասկանալի լեզվով։
Ո՞վ է համարվում փոխնակ մայր
Օրենքի 2-րդ հոդվածի համաձայն՝ փոխնակ մայրն այն կինն է, որը սահմանված կարգով անհատույց կամ դրամական հատուցման դիմաց կրում է հղիություն և նոտարական վավերացմամբ գրավոր պայմանագրի համաձայն պարտավորվում է սերունդը փոխանցել նախատեսված ծնողին (ծնողներին)։ Կարևոր հատկանիշ. փոխնակ մորից ծնված երեխան չի կրում նրա գենոտիպը, այսինքն՝ փոխնակ մայրը երեխայի կենսաբանական մայրը չէ։
Ի՞նչ պայմաններ պետք է բավարարի փոխնակ մայրը
Օրենքի 15-րդ հոդվածը սահմանում է հստակ պահանջներ։ Փոխնակ մայր լինելու իրավունք ունեն 20-38 տարեկան այն կանայք, որոնք՝
ունեն առնվազն մեկ երեխա,
նախկինում ոչ ավելի, քան երեք անգամ ծննդաբերել են,
ոչ ավելի, քան մեկ անգամ կեսարյան հատման վիրահատությամբ ծննդալուծվել են,
սահմանված կարգով ենթարկվել են բժշկական հետազոտության, որի արդյունքով բժշկական հակացուցումներ չեն հայտնաբերվել։
Առանձին դեպք է նախատեսված հարազատների համար. վերարտադրողական տարիքի (առնվազն մեկ անգամ ծննդաբերած, 20 տարեկանից սկսած) կինը կարող է կրել հարազատների տրամադրած սաղմով հղիությունը, եթե ենթարկվել է բժշկագենետիկական հետազոտության և չունի հակացուցումներ։
Ե՞րբ կինը չի կարող փոխնակ մայր լինել
Օրենքի համաձայն՝ կինը չի կարող հանդես գալ որպես փոխնակ մայր, եթե առկա է լիազոր մարմնի հաստատած բժշկական հակացուցումներից որևէ մեկը, կամ եթե նախկինում առնվազն երկու անգամ արդեն հանդես է եկել որպես փոխնակ մայր։
Բացի այդ, ամուսնության մեջ գտնվող կինը կարող է փոխնակ մայր լինել միայն ամուսնու համաձայնությամբ, իսկ փոխնակ մայրը միաժամանակ չի կարող լինել ձվաբջջի դոնոր։
Ի՞նչ պարտականություններ ունի փոխնակ մայրը հղիության ընթացքում
Օրենքը փոխնակ մոր վրա դնում է մի շարք պարտականություններ։ Նա պարտավոր է բժշկական հաշվառման կանգնել հղիության վաղ ժամկետներում (մինչև հղիության 12 շաբաթը), մշտապես գտնվել բժշկի հսկողության տակ, խստորեն կատարել նրա խորհուրդները և հետևել իր առողջությանը։ Եթե փոխնակ մայրը նախատեսված ծնողներից առանձին է ապրում, պարտավոր է նրանց տեղեկացնել հղիության ընթացքի մասին։
Ի՞նչ իրավունքներ ունի փոխնակ մայրը ծնված երեխայի նկատմամբ
Սա այս թեմայի ամենակարևոր հարցերից է։ Օրենքի 15-րդ հոդվածի համաձայն՝ փոխնակ մայրն իրավունք չունի հրաժարվել իրենից ծնված երեխային հանձնել պայմանագիր կնքած անձանց՝ վերարտադրողականության օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվող անձին կամ ամուսիններին։
Ավելին, երեխան հանձնելու պահից փոխնակ մայրն այդ երեխայի նկատմամբ չունի որևէ իրավունք և չի կրում որևէ պարտականություն։ Այսինքն՝ իրավական առումով երեխան փոխնակ մոր հետ որևէ կապ չի պահպանում։
Ստանու՞մ է արդյոք փոխնակ մայրը դրամական հատուցում
Այո, դա հնարավոր է։ Օրենքի համաձայն՝ փոխնակ մայրը հղիություն կրելու և ծննդաբերելու համար կարող է ստանալ դրամական հատուցում՝ առողջապահական հաստատության կամ վերարտադրողականության օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվող անձի կամ ամուսինների հետ նախապես կնքված պայմանագրով սահմանված կարգով։
Ընդ որում, հղիության ընթացքի, ծննդաբերության, ինչպես նաև բժշկական փաստաթղթերով հաստատված բարդությունների վերացման հետ կապված բոլոր ծախսերը կրում են փոխնակ մոր հետ պայմանագիր կնքած՝ նախատեսված ծնողները։
Ինչպե՞ս է ձևակերպվում փոխնակ մայրության պայմանագիրը
Օրենքի 13-րդ և 15-րդ հոդվածների համաձայն՝ վերարտադրողականության օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվող անձանց և փոխնակ մոր միջև փոխհարաբերությունները կարգավորվում են գրավոր պայմանագրերով, որոնք ենթակա են նոտարական վավերացման։
Երեխան նախատեսված ծնողին է հանձնվում, եթե ԴՆԹ-ի որոշման արդյունքում հաստատվում է, որ փոխնակ մայրը երեխայի կենսաբանական ծնողը չէ։
Հաճախ տրվող հարցեր
– Կարո՞ղ է անամուսին կինը փոխնակ մայր դառնալ:
– Օրենքը փոխնակ մայր լինելու համար չի պահանջում ամուսնացած լինել, սակայն եթե կինը գտնվում է գրանցված ամուսնության մեջ, ապա փոխնակ մայր կարող է լինել միայն ամուսնու համաձայնությամբ։
– Քանի՞ անգամ կարող է կինը փոխնակ մայր լինել:
– Օրենքի համաձայն՝ կինը չի կարող հանդես գալ որպես փոխնակ մայր, եթե նախկինում առնվազն երկու անգամ արդեն փոխնակ մայր է եղել։
– Կարո՞ղ է փոխնակ մայրը մտափոխվել և իրեն թողնել երեխային:
– Ոչ։ Օրենքն ուղղակիորեն սահմանում է, որ փոխնակ մայրն իրավունք չունի հրաժարվել իրենից ծնված երեխային պայմանագիր կնքած անձանց հանձնելուց։
– Փոխնակ մայրը երեխայի կենսաբանական մա՞յրն է:
– Ոչ։ Ըստ օրենքի սահմանման՝ փոխնակ մորից ծնված երեխան չի կրում նրա գենոտիպը, այսինքն՝ նա երեխայի կենսաբանական մայրը չէ։
– Կարո՞ղ է փոխնակ մայրը միաժամանակ լինել ձվաբջջի դոնոր:
– Ոչ։ Օրենքն ուղղակիորեն արգելում է, որ փոխնակ մայրը միաժամանակ լինի ձվաբջջի դոնոր, – տեղեկացնում է Iravaban.net-ը։
Ծանուցում. սույն նյութը պատրաստված է միայն իրավական իրազեկման նպատակով և չի հանդիսանում իրավաբանական խորհրդատվություն։ Փոխնակ մայրության, վերարտադրողական իրավունքների կամ դրանց հետ կապված պայմանագրերի վերաբերյալ կոնկրետ իրավիճակներում իրավաբանական խորհրդատվություն ստանալու համար կարող եք դիմել «ԼԻԳԼ ԸԼԱՅԸՆՍ» իրավաբանական ընկերությանը՝ զանգահարելով +374 99 970704 հեռախոսահամարին կամ գրելով info.legalliance@gmail.com էլեկտրոնային փոստի հասցեին։

Кто может стать суррогатной матерью в Армении и какие права имеет по отношению к рожденному ребенку?
13-07-2026 16:00 Армения Обзор прессы Диаспоры
«Закон Республики Армения о репродуктивном здоровье человека и репродуктивных правах» определяет, кто может стать суррогатной матерью в Армении, какие условия необходимо выполнить и какие права и обязанности она имеет по отношению к рожденному ребенку. Ниже Iravaban.net представляет основные положения простым и понятным языком.
Кто считается суррогатной матерью
Согласно статье 2 закона, суррогатной матерью является женщина, которая в установленном порядке безвозмездно или за денежное вознаграждение вынашивает беременность и в соответствии с нотариально заверенным письменным договором обязуется передать потомство предусмотренному родителю (родителям). Важная характеристика: ребенок, рожденный от суррогатной матери, не несет ее генотипа, то есть суррогатная мать не является биологической матерью ребенка.
Какие условия должна выполнить суррогатная мать
Статья 15 закона устанавливает четкие требования. Право быть суррогатной матерью имеют женщины в возрасте от 20 до 38 лет, которые:
имеют как минимум одного ребенка,
ранее родили не более трех раз,
не родили более одного раза путем кесарева сечения,
в установленном порядке прошли медицинское обследование, по результатам которого не были выявлены медицинские противопоказания.
Отдельный случай предусмотрен для родственников. Женщина репродуктивного возраста (родившая как минимум один раз, начиная с 20 лет) может выносить беременность с эмбрионом, предоставленным родственниками, если она прошла медицинско-генетическое обследование и не имеет противопоказаний.
Когда женщина не может быть суррогатной матерью
Согласно закону, женщина не может выступать в качестве суррогатной матери, если имеется одно из медицинских противопоказаний, установленных уполномоченным органом, или если она ранее уже выступала в качестве суррогатной матери как минимум дважды.
Кроме того, женщина, находящаяся в браке, может быть суррогатной матерью только с согласия мужа, а суррогатная мать не может одновременно быть донором яйцеклетки.
Какие обязанности имеет суррогатная мать во время беременности
Закон возлагает на суррогатную мать ряд обязанностей. Она обязана встать на медицинский учет на ранних сроках беременности (до 12 недель беременности), постоянно находиться под наблюдением врача, строго выполнять его рекомендации и следить за своим здоровьем. Если суррогатная мать живет отдельно от предусмотренных родителей, она обязана информировать их о ходе беременности.
Какие права имеет суррогатная мать по отношению к рожденному ребенку
Это один из самых важных вопросов по данной теме. Согласно статье 15 закона, суррогатная мать не имеет права отказаться передать рожденного от нее ребенка лицам, заключившим договор, использующим технологии вспомогательной репродукции, или супругам.
Более того, с момента передачи ребенка суррогатная мать не имеет никаких прав и не несет никаких обязанностей по отношению к этому ребенку. То есть с юридической точки зрения ребенок не сохраняет никакой связи с суррогатной матерью.
Получает ли суррогатная мать денежное вознаграждение
Да, это возможно. Согласно закону, суррогатная мать может получить денежное вознаграждение за вынашивание и роды в порядке, установленном договором, заключенным с медицинским учреждением или лицом, использующим технологии вспомогательной репродукции, или супругами.
При этом все расходы, связанные с ходом беременности, родами, а также устранением осложнений, подтвержденных медицинскими документами, несут предусмотренные родители, заключившие договор с суррогатной матерью.
Как оформляется договор о суррогатном материнстве
Согласно статьям 13 и 15 закона, отношения между лицами, использующими технологии вспомогательной репродукции, и суррогатной матерью регулируются письменными договорами, подлежащими нотариальному удостоверению.
Ребенок передается предусмотренному родителю, если по результатам ДНК-экспертизы установлено, что суррогатная мать не является биологическим родителем ребенка.
Часто задаваемые вопросы
– Может ли незамужняя женщина стать суррогатной матерью?
– Закон не требует, чтобы суррогатная мать была замужем, однако если женщина состоит в зарегистрированном браке, то она может быть суррогатной матерью только с согласия мужа.
– Сколько раз женщина может быть суррогатной матерью?
– Согласно закону, женщина не может выступать в качестве суррогатной матери, если она ранее уже была суррогатной матерью как минимум дважды.
– Может ли суррогатная мать передумать и оставить себе ребенка?
– Нет. Закон прямо устанавливает, что суррогатная мать не имеет права отказаться от передачи рожденного от нее ребенка лицам, заключившим договор.
– Является ли суррогатная мать биологической матерью ребенка?
– Нет. Согласно определению закона, ребенок, рожденный от суррогатной матери, не несет ее генотипа, то есть она не является биологической матерью ребенка.
– Может ли суррогатная мать одновременно быть донором яйцеклетки?
– Нет. Закон прямо запрещает, чтобы суррогатная мать одновременно была донором яйцеклетки, – сообщает Iravaban.net.
Уведомление. Данный материал подготовлен исключительно для целей правовой информированности и не является юридической консультацией. Для получения юридической консультации по конкретным ситуациям, связанным с суррогатным материнством, репродуктивными правами или связанными договорами, вы можете обратиться в юридическую компанию «ЛИГЛ АЛЯНС» по телефону +374 99 970704 или написать на электронный адрес info.legalliance@gmail.com.