Թուրքիան ուղիներ է փնտրում ռուսական S-400 զենիթաhրթիռային համալիրները վաճառելու համար, որպեսզի ազատվի ԱՄՆ-ի CAATSA պատժամիջոցներից և վերադառնա հինգերորդ սերնդի F-35 կnրծանիչների ծրագրին. Զաքարյան
13-07-2026 11:12 Հայաստան Մեկնաբանություն
ՀՀԿ խորհրդի անդամ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Անկարայի ռազմատեխնիկական փակուղին
Թուրքիան ուղիներ է փնտրում ռուսական S-400 զենիթահրթիռային համալիրները վաճառելու համար (հավանաբար՝ Կատարին կամ Արաբական Միացյալ Էմիրություններին), որպեսզի ազատվի ԱՄՆ-ի CAATSA պատժամիջոցներից և վերադառնա հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչների ծրագրին։ Այս ռիսկային քայլը կարող է թուրքական ղեկավարության համար ավարտվել ազդեցության կարևոր լծակների կորստով՝ առանց դրա դիմաց որևէ իրական երաշխիք ստանալու։
Ամերիկյան կործանիչներ ձեռք բերելու ցանկության հետևում թաքնված է ավելի խորքային ռազմավարական հաշվարկ, որն անմիջականորեն առնչվում է Մերձավոր Արևելքում ուժերի հավասարակշռության հետ:
Հասկանալու համար, թե ինչու է Անկարան այսօր շտապում հրաժարվել 2,5 միլիարդ դոլար արժողությամբ ռուսական ՀՕՊ համակարգից, որի համար  պատրաստ էր լուրջ հակամարտության գնալ իր դաշնակիցների հետ՝ անհրաժեշտ է գնահատել, թե որքան մեծ վնաս հասցրեց այդ գործարքը։
2019թ., երբ Թուրքիան ստացավ Ս-400 համալիրների առաջին խմբաքանակը, Վաշինգտոնի պատասխանը ամենևին էլ խորհրդանշական չէր։ Թուրքիան պաշտոնապես դուրս մնաց հինգերորդ սերնդի F-35 կործանիչների ծրագրից, որի մասնակիցն էր 2002 թ-ից՝ միաժամանակ լինելով թե՛ գնորդ, և թե՛ արդյունաբերական գործընկեր։
Թուրքիայի կողմից արդեն վճարված վեց հատ F-35 ինքնաթիռները, (ընդհանուր արժեքը՝ 1,4 միլիարդ դոլար), չփոխանցվեցին Անկարային։
2020թ դեկտեմբերին Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը CAATSA օրենքի շրջանակներում պատժամիջոցներ կիրառեց Թուրքիայի պաշտպանական գնումների պետական գործակալության (SSTEK) նկատմամբ՝ փաստացի փակելով նրա մուտքը ամերիկյան ռազմական տեխնոլոգիաներին և ռազմատեխնիկական համագործակցությանը։
Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերը, որոնք մինչ վերջերս համարվում էին ՆԱՏՕ-ի ուժեղներից մեկը՝ շարունակում են շահագործել աստիճանաբար հնացող F-16 կործանիչների տարբերակները, մինչդեռ տարածաշրջանային մրցակիցներն արագորեն արդիականացնում են իրենց ավիացիան։
Հունաստանը՝ Թուրքիայի պատմական հակառակորդը և միաժամանակ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցը, արդեն միացել է F-35 ծրագրին։
Թուրքիայի հետ սրված հարաբերություններով Իսրայելը շահագործում է աշխարհում ամենակատարելագործված F-35 պարկերից մեկը՝ ինքնաթիռները համալրելով սեփական կառավարման համակարգերով, ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցներով և մարտական կիրառման հնարավորություններով, որոնք չունի որևէ այլ օպերատոր։
Թուրքական ԶՈւ համար սա պարզապես վերացական ռազմավարական խնդիր չէ։ Սա տարածաշրջանում օդային գերազանցության իրական կորուստ է այն պայմաններում, երբ ուժերի հավասարակշռությունը արագ փոխվում է։
Ամերիկյան Ազգային պաշտպանության լիազորությունների մասին օրենքի (NDAA) համաձայն՝ ԱՄՆ վարչակազմը չի կարող Թուրքիային փոխանցել F-35 ինքնաթիռներ, քանի դեռ Կոնգրեսին չի ապացուցել, որ Անկարան այլևս չի տիրապետում S-400 համակարգերին։
Այս պահանջը կատարելու տարբերակը, համակարգը Թուրքիայի տարածքից ֆիզիկապես դուրս բերելն է՝ վաճառելով կամ փոխանցելով այն երրորդ պետության։
Սակայն, վաճառքը ևս լի է բազմաթից խնդիրներով: Ս-400-ը երբեք պարզապես զենիթահրթիռային համալիր չի եղել։ Երբ 2017թ. Անկարան Մոսկվայի հետ ստորագրեց 2,5 միլիարդ դոլարի պայմանագիր, այն ստացավ մի բան, որով Կրեմլը հազվադեպ է կիսվում (տեխնոլոգիաների լայնածավալ փոխանցում)։
Թուրքական կողմը ստացավ հասանելիություն համակարգի սկզբնական ծրագրային կոդերին, արտադրական տեխնոլոգիաներին և համալիրի ինտեգրման վերաբերյալ տեխնիկական տվյալներին։ Համագործակցության այս մակարդակը զգալիորեն ավելի խորն էր, քան S-400-ի այլ գնորդների՝ այդ թվում Հնդկաստանի և Չինաստանի դեպքում։
Եթե Թուրքիան վաճառի համակարգը, իր այդ առավելությունը ևս կկորցնի վերջնականապես։
Բացի այդ՝ S-400-ը Անկարայի համար միաժամանակյա ազդեցության լծակ էր թե՛ Վաշինգտոնի, թե՛ Մոսկվայի վրա։
Ռուսական համակարգերի առկայությունը Թուրքիայի տարածքում ստիպում էր Ռուսաստանին հաշվի նստել Անկարայի շահերի հետ։ Ու հենց այդ համակարգերի պատճառով էլ ԱՄՆ-ն չէր կարող պարզապես թելադրել իր պայմանները և ստիպված էր բանակցել Թուրքիայի հետ։
S-400 ՀՕՊ համակարգերի և F-35 ինքնաթիռների միջև ընտրության հարցում, Թուրքիան հայտնվում է ՌԴ-ԱՄՆ (ՆԱՏՕ) միջև հարաբերությունների փակուղային իրավիճակում»:

Турция ищет пути для продажи российских зенитно-ракетных комплексов С-400, чтобы избавиться от санкций США по CAATSA и вернуться к программе истребителей пятого поколения F-35. Закарян
Турция ищет пути для продажи российских зенитно-ракетных комплексов S-400 (вероятно, Катару или Объединенным Арабским Эмиратам), чтобы избавиться от санкций США по закону CAATSA и вернуться к программе истребителей пятого поколения F-35. Этот рискованный шаг может закончиться для турецкого руководства потерей важных рычагов влияния без получения каких-либо реальных гарантий взамен.
Скрытое желание приобрести американские истребители связано с более глубокими стратегическими расчетами, которые непосредственно касаются баланса сил на Ближнем Востоке.
Чтобы понять, почему Анкара сегодня спешит отказаться от российского ЗРК стоимостью 2,5 миллиарда долларов, за который была готова пойти на серьезный конфликт со своими союзниками, необходимо оценить, какой большой ущерб нанесла эта сделка.
В 2019 году, когда Турция получила первую партию комплексов С-400, ответ Вашингтона был вовсе не символическим. Турция официально вышла из программы истребителей пятого поколения F-35, участником которой она была с 2002 года, одновременно будучи как покупателем, так и промышленным партнером.
Шесть истребителей F-35, за которые Турция уже заплатила (общая стоимость — 1,4 миллиарда долларов), не были переданы Анкаре.
В декабре 2020 года администрация Дональда Трампа ввела санкции в рамках закона CAATSA против государственного агентства оборонных закупок Турции (SSTEK), фактически закрыв ему доступ к американским военным технологиям и военно-техническому сотрудничеству.
Военно-воздушные силы Турции, которые до недавнего времени считались одними из сильнейших в НАТО, продолжают эксплуатировать устаревающие версии истребителей F-16, в то время как региональные соперники быстро модернизируют свою авиацию.
Греция, исторический противник Турции и одновременно союзник по НАТО, уже присоединилась к программе F-35.
С учетом обострившихся отношений с Турцией Израиль эксплуатирует один из самых совершенных парков F-35 в мире, дополняя самолеты собственными системами управления, средствами радиоэлектронной борьбы и возможностями боевого применения, которых нет ни у одного другого оператора.
Для турецких вооруженных сил это не просто абстрактная стратегическая проблема. Это реальная потеря воздушного превосходства в условиях, когда баланс сил быстро меняется.
Согласно Закону о национальных оборонительных полномочиях США (NDAA), администрация США не может передать Турции истребители F-35, пока Конгресс не убедится, что Анкара больше не владеет системами S-400.
Вариантом выполнения этого требования является физическое выведение системы из Турции — путем продажи или передачи ее третьему государству.
Однако продажа также полна множества проблем. С-400 никогда не был просто зенитно-ракетным комплексом. Когда в 2017 году Анкара подписала контракт с Москвой на 2,5 миллиарда долларов, она получила то, чем Кремль редко делится (широкая передача технологий).
Турецкая сторона получила доступ к исходным программным кодам системы, производственным технологиям и техническим данным по интеграции комплекса. Этот уровень сотрудничества был значительно глубже, чем у других покупателей S-400, включая Индию и Китай.
Если Турция продаст систему, она окончательно потеряет это преимущество.
Кроме того, S-400 был для Анкары одновременно рычагом влияния как на Вашингтон, так и на Москву.
Наличие российских систем на территории Турции заставляло Россию учитывать интересы Анкары. И именно из-за этих систем США не могли просто диктовать свои условия и были вынуждены вести переговоры с Турцией.
В вопросе выбора между системами S-400 и истребителями F-35 Турция оказывается в тупиковой ситуации в отношениях между РФ и США (НАТО)»: