Քնած մարդկանց առաւոտվա ժամը 06.00-ին դուբինկեքով սատկացնելը համարում եք նորմալ, սա խնդիր է. Ռուբինյանը՝ Լևոն Քոչարյանին
04-08-2026 13:17 Հայաստան Քաղաքականութիւն
1lurer. Շարունակուի ՀՀ ԱԺ իններորդ գումարման առաջին նստաշրջանը:
Նիստը վարողի իրավունքով ելոյթ ունեցաւ ԱԺ նորընտիր նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, որ կը անդրադառնայ «Հայաստան» խմբակցութեան պատգամաւոր Լևոն Քոչարյանի մեղադրանքներուն՝ կապուած Մարտի 1-ի իրադարձութիւններուն հետ:
Նրա խօսքով՝ պատգամաւորը խօսում էր իրադարձութիւններու մասին, որուն մասնակցած են դահլիճում գտնուողներէն շատերը:
«Պարո՛ն Քոչարյան, ես միշտ ինձ մի փոքր վատ կը զգամ ձեր ներկայութեամբ կամ ձեզ հետ հեռակա զրուցելիս, ձեր հօր մասին խօսելիս, որովհետեւ աշխարհի ամենահաճելի բանը չէ որդուն ասել՝ գիտես՝ ես համարում եմ՝ քո հայրը վատ քաղաքական գործիչ է կամ վատ մարդ եւ այլն, բայց ես ստիպուած եմ դա անել, բայց ես ստիպուած եմ դա անել բացառապէս էն պատճառով, որ դուք պատգամաւոր եք, քաղաքական գործիչ եք եւ այստեղ եք»,- ըսաւ Ռուբինյանը՝ դիմելով Լևոն Քոչարյանին:
Նրա խօսքով՝ Լևոն Քոչարյանը խօսում է Մարտի 1-ի մասին ու երևի հույս ունի՝ երիտասարդները, որոնք չեն ապրել այդ օրերին, պէտք է լսեն ու հավատան իրեն:
«Ես չեմ բացառում, որ դուք, այն ժամանակ լինելով երիտասարդ եւ ձեր հօր որդին, այսպէս ասած, իրականութիւնը լավ չեք տեսել կամ ձեր տանը էն ժամանակ Հ1-ն է միացած եղել, այն ժամանակ ալ «Հայլուրով», բոլորս գիտենք՝ ինչ են ցուցաբերած, եւ դուք դրան եք հավատացած: Ես դա չեմ բացառում: Իշխանութիւնը տենց հատկութիւն ունի՝ մարդուն իրականութենէն կտրելու»,- նշեց ԱԺ նախագահը՝ ներկայացնելով 2008-ի մարտի 1-ի առաւոտեան ժամը 06.00-ի դեպքերը:
Նրա խօսքով՝ առաւոտեան այդ ժամանակ մարդիկ եղած են քնած:
«Միակ բանը, որ արած են, քնելն է եղած կամ խռռացնելը: Հատուկջոկատայինները եկած են ու սկսած են դուբինկաներով բոլորին ծեծել: Մարդիկ փախած են, հետեւներէն լարելով ծեծած են մարդկանց: Հիմա խնդրում եմ ինձ ասել՝ այդ մարդիկ ի՞նչ էին արած»,- դիմելով պատգամաւորին՝ աւելցուց Ռուբինյանը՝ տեղի ունեցածը խնդրելով համեմատել վերջին տարիներու իրադարձութիւններու հետ:
Նրա խօսքով՝ վերջիններս քնած մարդկանց առաւոտեան ժամը 06.00-ին դուբինկեքով սատկացնելը համարում են նորմալ:
«Սա խնդիր է, պարո՛ն Քոչարյան: Ու ետոյն ալ դնում եք ձայնագրութիւն, ուր Նիկոլ Փաշինյանն ըսած է՝ իրերը վերցրէք, որ պաշտպանուիք: Իհարկե, պէտք է իրերը վերցնեն, որ ինքնապաշտպանուին: Բա դրանից մի քանի ժամ առաջ հատուկջոկատայինները հարձակուած էին մարդկանց վրայ: Բա ի՞նչ էիք ուզած. պա՞րզ չէր, որ պէտք է բարիկադաւորուին: Ձեր հորից էին պաշտպանուիլ»,- յայտարարեց Ռուբինյանը՝ դիմելով Լևոն Քոչարյանին:

Убийство спящих людей в 6:00 утра дубинками вы считаете нормальным, это проблема. Рубинян Левону Кочаряну
04-08-2026 13:17 Армения Политика
1lurer. Продолжается первое заседание девятого созыва Национального собрания РА:
С правом ведения заседания выступил вновь избранный президент Национального собрания Рубен Рубинян, который коснулся обвинений депутата фракции «Армения» Левона Кочаряна, связанных с событиями 1 марта:
По его словам, депутат говорил о событиях, в которых участвовали многие из присутствующих в зале.
«Господин Кочарян, я всегда немного чувствую себя неловко в вашем присутствии или когда говорю с вами дистанционно, когда говорю о вашем отце, потому что это не самое приятное в мире — сказать сыну: знаешь, я считаю, что твой отец плохой политик или плохой человек и так далее, но я вынужден это делать, но я вынужден это делать исключительно потому, что вы депутат, вы политик и вы здесь»,- сказал Рубинян, обращаясь к Левону Кочаряну:
По его словам, Левон Кочарян говорит о 1 марта и, вероятно, надеется, что молодежь, которая не пережила те дни, должна его слушать и верить ему:
«Я не исключаю, что вы, будучи тогда молодым и сыном вашего отца, так сказать, не видели реальность хорошо или у вас дома тогда был включен Первый канал, тогда же и «Хайлуру», все мы знаем, что показывали, и вы в это верили. Я этого не исключаю. Власть имеет такую особенность — отрывать человека от реальности»,- отметил президент Национального собрания, представляя события 1 марта 2008 года в 06:00:
По его словам, в это утреннее время люди спали:
«Единственное, что они сделали, это спали или храпели. Специальные отряды пришли и начали дубинками всех бить. Люди бежали, за ними сзади били людей. Теперь прошу вас сказать мне, что делали эти люди»,- добавил Рубинян, обращаясь к депутату, прося сравнить произошедшее с событиями последних лет:
По его словам, последние считают нормальным убивать дубинками спящих людей в 06:00 утра:
«Это проблема, господин Кочарян. А потом вы ставите запись, где Никол Пашинян говорит: берите вещи, чтобы защититься. Конечно, нужно взять вещи, чтобы самообороны. А что, за несколько часов до этого специальные отряды нападали на людей? Что вы хотели? Не было ли очевидно, что нужно баррикадироваться? Они защищались от вашего отца»,- заявил Рубинян, обращаясь к Левону Кочаряну: