ՀՀ-ում էբոլայի հիվանդութեան դեպքեր չեն արձանագրուած. ՀՎԿԱԿ
Առողջապահութեան համաշխարհային կազմակերպութեան եւ միջազգային առողջապահական կառոյցներու հրապարակած վերջին տվյալներու համաձայն՝ Էբոլայի (Բունդիբուգյո վիրուս) բռնկումը շարունակում է ակտիվ մնալ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետութեան։
2026 թվականի հուլիսի 5-ի դրությամբ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում արձանագրվել է՝
1759 հաստատուած դեպք
600 հաստատուած մահ
Ուգանդայում, հուլիսի 9-ի դրությամբ, գրանցուած է՝
20 հաստատուած դեպք,
2 հաստատուած մահուան դեպք,
1 հավանական դեպք,
1 հավանական մահուան դեպք։
Ֆրանսիայում հունիսի 24-ին հաստատուած է մէկ ներմուծուած դեպք՝ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետութենէն վերադարձած բուժաշխատողի մօտ։
ԱՀԿ Աֆրիկայի տարածաշրջանային գրասենեակի վերջին իրավիճակային զեկոյցի համաձայն՝ բռնկումը ընդգրկած է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության 35 առողջապահական գոտի, որոնցից 28-ում վերջին 21 օրերու ընթացքին շարունակուած է հիւանդութեան փոխանցումը։ Ամենաշատ դեպքերը շարունակում են գրանցուիլ Իտուրի նահանգում, ուր արձանագրուած է ընդհանուր դեպքերու շուրջ 92 տոկոսը։
Ուգանդայում վերջին շաբաթվա ընթացքին նոր հաստատուած դեպքեր չեն գրանցուած։ Վերջին դեպքը հաստատուած է 2026 թվականի հունիսի 21-ին՝ Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետութիւն–Ուգանդա միջազգային երթուղով աշխատող բեռնատարի վարորդի մօտ։ Շարունակուած է շփման մէջ եղած անձանց բժշկական հսկողութիւնը։
Ֆրանսիայում արձանագրուած ներմուծուած դեպքի կապակցութեամբ հիւանդը ախտանիշներու ի յայտ գալուց անմիջապէս ետք մեկուսացուած եւ տեղափոխուած է մասնագիտացված բուժհաստատութիւն։ Առողջապահական մարմինները իրականացնում են կոնտակտաւորներու յայտնաբերման եւ բժշկական հսկողութեան միջոցառումներ։
Միջազգային գործընկերներու հետ համատեղ շարունակուած են հակահամաճարակային միջոցառումները, մասնաւորապէս՝
ակտիվ համաճարակաբանական հսկողութիւն,
դեպքերու վաղ յայտնաբերում եւ մեկուսացում,
կոնտակտաւորներու որոնում եւ բժշկական հսկողութիւն,
լաբորատոր ախտորոշման կարողութիւններու ընդլայնում,
բուժման կենտրոններու հզորութիւններու մեծացում,
վարակի կանխարգելման եւ վերահսկման միջոցառումներու ուժեղացում,
սահմանային հսկողութեան եւ երկիրներու միջեւ համագործակցութեան ամրապնդում,
բնակչութեան իրազեկման եւ ռիսկերու հաղորդակցման միջոցառումներու իրականացում։
Ռիսկի գնահատում
Առողջապահութեան համաշխարհային կազմակերպութիւնը Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետութեան հանրային առողջութեան համար ռիսկը գնահատում է որպէս շատ բարձր, հարեւան երկիրներու համար՝ բարձր՝ պայմանաւորուած բնակչութեան ակտիվ տեղաշարժով եւ սահմանային հաղորդակցութեամբ։
Չնայած Ֆրանսիայում արձանագրուած ներմուծուած դեպքին, ԱՀԿ–ն գնահատում է, որ գործող արդյունավետ հսկողութեան եւ արագ արձագանքման միջոցառումներու պայմաններուն հիւանդութեան լայնածաւալ միջազգային տարածման ռիսկը շարունակում է մնալ վերահսկելի։
Իրավիճակը Հայաստանում
Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետութեան Էբոլայի (Բունդիբուգյո վիրուս) հիւանդութեան դեպքեր չեն արձանագրուած։
Հայաստանի համար անմիջական ռիսկը ներկայումս գնահատուում է ցածր։ ՀՀ առողջապահական մարմինները շարունակաբար հետեւում են միջազգային համաճարակաբանական իրավիճակին եւ համագործակցում են միջազգային գործընկերներու հետ՝ ԱՀԿ առաջարկութիւններուն համապատասխան։
Աֆրիկեան երկրներ մեկնող կամ այնտեղէն վերադարձող քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում հետեւիլ ԱՀԿ ճանապարհորդական հանձնարարականներուն, խուսափիլ հիւանդ կամ մահացած անձանց, ինչպէս նաեւ վայրի կենդանիներու հետ անմիջական շփումէն։
Եթե ճանապարհորդութենէն ետք ի յայտ գան հիւանդութեան բնորոշ ախտանիշներ՝ բարձր ջերմութիւն, արտահայտուած թուլութիւն, փսխում, լուծ, արյունահոսական դրսեւորումներ կամ այլ ախտանիշներ, անհրաժեշտ է անհապաղ դիմել բժշկական օգնութեան եւ բուժաշխատողին տեղեկացնել վերջին ճանապարհորդութեան մասին։
ՀՀ առողջապահական համակարգը շարունակուած է իրականացնել միջազգային իրավիճակի մշտադիտարկում եւ անհրաժեշտ կանխարգելիչ միջոցառումները՝ բնակչութեան առողջութեան պահպանման նպատակով։

В Армении случаи заболевания вирусом Эбола не зарегистрированы. НВКАК
Согласно последним данным Всемирной организации здравоохранения и международных здравоохранительных учреждений, вспышка Эболы (вирус Бундибугйо) продолжает оставаться активной в Демократической Республике Конго.
По состоянию на 5 июля 2026 года в Демократической Республике Конго зарегистрировано:
1759 подтвержденных случаев
600 подтвержденных смертей
В Уганде, по состоянию на 9 июля, зарегистрировано:
20 подтвержденных случаев,
2 подтвержденные смерти,
1 вероятный случай,
1 вероятная смерть.
Во Франции 24 июня был подтвержден один импортированный случай у медицинского работника, вернувшегося из Демократической Республики Конго.
Согласно последнему ситуационному отчету Регионального офиса ВОЗ для Африки, вспышка охватила 35 здравоохранительных зон Демократической Республики Конго, из которых в 28 в течение последних 21 дня продолжалась передача заболевания. Наибольшее количество случаев по-прежнему регистрируется в провинции Итури, где зарегистрировано около 92 процентов всех случаев.
В Уганде за последнюю неделю новых подтвержденных случаев не зарегистрировано. Последний случай был подтвержден 21 июня 2026 года у водителя грузовика, работающего на международном маршруте Демократическая Республика Конго–Уганда. Продолжается медицинское наблюдение за контактировавшими лицами.
В связи с зарегистрированным импортированным случаем во Франции пациент был изолирован сразу после появления симптомов и переведен в специализированное медицинское учреждение. Здравоохранительные органы проводят мероприятия по выявлению контактировавших и медицинскому наблюдению.
Совместно с международными партнерами продолжаются противоэпидемические мероприятия, в частности:
активный эпидемиологический надзор,
раннее выявление и изоляция случаев,
поиск контактировавших и медицинское наблюдение,
расширение лабораторных диагностических возможностей,
увеличение мощностей лечебных центров,
усиление мероприятий по предотвращению и контролю инфекции,
укрепление пограничного контроля и сотрудничества между странами,
реализация мероприятий по информированию населения и коммуникации рисков.
Оценка риска
Всемирная организация здравоохранения оценивает риск для общественного здоровья в Демократической Республике Конго как очень высокий, для соседних стран — как высокий, обусловленный активным перемещением населения и пограничным сообщением.
Несмотря на зарегистрированный импортированный случай во Франции, ВОЗ оценивает, что при действующих эффективных мерах контроля и быстрого реагирования риск широкомасштабного международного распространения заболевания остается управляемым.
Ситуация в Армении
В настоящее время в Республике Армения случаи заболевания Эболой (вирус Бундибугйо) не зарегистрированы.
Непосредственный риск для Армении в настоящее время оценивается как низкий. Здравоохранительные органы РА постоянно следят за международной эпидемиологической ситуацией и сотрудничают с международными партнерами в соответствии с рекомендациями ВОЗ.
Гражданам, выезжающим в африканские страны или возвращающимся оттуда, рекомендуется следовать рекомендациям ВОЗ по путешествиям, избегать непосредственного контакта с больными или умершими людьми, а также с дикими животными.
Если после поездки появятся симптомы, характерные для заболевания — высокая температура, выраженная слабость, рвота, диарея, кровотечения или другие симптомы, необходимо немедленно обратиться за медицинской помощью и сообщить медицинскому работнику о последней поездке.
Система здравоохранения РА продолжает осуществлять постоянный мониторинг международной ситуации и необходимые профилактические меры для защиты здоровья населения.