GTB Development ընկերութիւնը դարձած է ՀՀ պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 21-րդ համերգաշրջանի գլխաւոր գործընկեր
02-07-2026 15:45 Հայաստան Մշակոյթ
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կը յայտնէ նոր բացառիկ համագործակցութեան մեկնարկի մասին. GTB Development ընկերութիւնը պաշտոնապէս դարձած է նվագախմբի 21-րդ համերգաշրջանի գլխաւոր գործընկեր։ Այս մասին յայտարարուած է հուլիսի 1-ին կայացած «Սիմֆոնիկ ճամփորդութիւն» համերգի մեկնարկին:
Գործընկերութեան հիմքում ընկած է ընդհանուր նպատակ՝ նպաստել դասական երաժշտութեան տարածմանը, իրականացնել նորարարական նախագծեր եւ պահպանել հայ դասական երաժշտագործութեան ժառանգութիւնը։
Համագործակցութեան շրջանակում նախատեսուած է հրավիրել միջազգային ճանաչում ունեցող մենակատարներ, դասական երաժշտութեան հասանելիութեան եւ տեսանելիութեան ընդլայնում հանրութեան տարբեր շերտերու համար, ինչպես նաեւ հայ կոմպոզիտորներու ներկայացում միջազգային հարթակներուն։
«GTB Holdings-ի հետ այս համագործակցութիւնը մեծ հնարաւորութիւններ կը բացէ նվագախմբի ռազմավարական նպատակներու իրականացման գործում։ GTB Holdings-ի հետ մենք արդէն ունինք հաջողուած համագործակցութեան փորձ Ժամանակակից երաժշտութեան փառատոնի շրջանակներուն, եւ մեր առջեւ դրուած նպատակները իրագործուած են։ Հայ երաժշտագործութեան եւ մասնաւոր հատվածի միջեւ այս երկարաժամկետ եւ եզակի գործընկերութիւնը պիտի դառնայ նվագախմբի զարգացման կարեւոր փուլերէն մէկը»,- նշում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրէն Սարգիս Բալբաբյանը:

Компания GTB Development стала главным партнером 21-го концертного сезона Государственного симфонического оркестра РА.
02-07-2026 15:45 Армения Культура
Государственный симфонический оркестр Армении сообщает о начале нового исключительного сотрудничества. Компания GTB Development официально стала главным партнером 21-го концертного сезона оркестра. Об этом было объявлено на старте концерта «Симфоническое путешествие», который состоялся 1 июля:
Основой партнерства является общая цель — способствовать распространению классической музыки, реализовывать инновационные проекты и сохранять наследие армянского классического музыкального искусства.
В рамках сотрудничества планируется приглашение международно признанных солистов, расширение доступности и видимости классической музыки для различных слоев общества, а также представление армянских композиторов на международных платформах.
«Это сотрудничество с GTB Holdings открывает большие возможности для реализации стратегических целей оркестра. У нас уже есть успешный опыт сотрудничества с GTB Holdings в рамках Фестиваля современной музыки, и поставленные перед нами цели были достигнуты. Это долгосрочное и уникальное партнерство между армянским музыкальным искусством и частным сектором станет одним из важных этапов развития оркестра», — отмечает директор Государственного симфонического оркестра Армении Саргис Балбабян.