GTB Development ընկերութիւնը դարձած է ՀՀ պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 21-րդ համերգաշրջանի գլխաւոր գործընկեր
02-07-2026 15:45 Հայաստան Մշակոյթ
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կը յայտնէ նոր բացառիկ համագործակցութեան մեկնարկի մասին. GTB Development ընկերութիւնը պաշտոնապէս դարձած է նվագախմբի 21-րդ համերգաշրջանի գլխաւոր գործընկեր։ Այս մասին յայտարարուած է հուլիսի 1-ին կայացած «Սիմֆոնիկ ճամփորդութիւն» համերգի մեկնարկին:
Գործընկերութեան հիմքում ընկած է ընդհանուր նպատակ՝ նպաստել դասական երաժշտութեան տարածմանը, իրականացնել նորարարական նախագծեր եւ պահպանել հայ դասական երաժշտագործութեան ժառանգութիւնը։
Համագործակցութեան շրջանակում նախատեսուած է հրավիրել միջազգային ճանաչում ունեցող մենակատարներ, դասական երաժշտութեան հասանելիութեան եւ տեսանելիութեան ընդլայնում հանրութեան տարբեր շերտերու համար, ինչպես նաեւ հայ կոմպոզիտորներու ներկայացում միջազգային հարթակներուն։
«GTB Holdings-ի հետ այս համագործակցութիւնը մեծ հնարաւորութիւններ կը բացէ նվագախմբի ռազմավարական նպատակներու իրականացման գործում։ GTB Holdings-ի հետ մենք արդէն ունինք հաջողուած համագործակցութեան փորձ Ժամանակակից երաժշտութեան փառատոնի շրջանակներուն, եւ մեր առջեւ դրուած նպատակները իրագործուած են։ Հայ երաժշտագործութեան եւ մասնաւոր հատվածի միջեւ այս երկարաժամկետ եւ եզակի գործընկերութիւնը պիտի դառնայ նվագախմբի զարգացման կարեւոր փուլերէն մէկը»,- նշում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրէն Սարգիս Բալբաբյանը:

GTB Development company has become the main partner of the 21st concert season of the State Symphony Orchestra of Armenia.
02-07-2026 15:45 Armenia Culture
The Armenian State Symphony Orchestra announces the launch of a new exclusive collaboration. GTB Development has officially become the main partner of the orchestra's 21st concert season. This was announced at the start of the concert "Symphonic Journey" held on July 1st.
The partnership is based on a common goal: to promote the dissemination of classical music, implement innovative projects, and preserve the heritage of Armenian classical music.
As part of the collaboration, it is planned to invite internationally recognized soloists, expand the accessibility and visibility of classical music for various segments of the public, as well as present Armenian composers on international platforms.
"This collaboration with GTB Holdings opens up great opportunities for the realization of the orchestra's strategic goals. We already have a successful collaboration experience with GTB Holdings within the framework of the Contemporary Music Festival, and the goals set before us were achieved. This long-term and unique partnership between Armenian music and the private sector will become one of the important phases of the orchestra's development," says the director of the Armenian State Symphony Orchestra, Sargis Balbabyan.