ԿԸՀ-ն որոշում է կայացրել վերադարձնել ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ Նարեկ Կարապետյանին կալանավորելու միջնորդությունը
22-07-2026 16:51 Հայաստան Քաղաքականություն
1lurer.am  Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որոշում է կայացրել վերադարձնել ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ Նարեկ Կարապետյանին կալանավորելու միջնորդությունը:
Ավելի վաղ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը բավարարել էր «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու վերաբերյալ Գլխավոր դատախազության միջնորդությունը: Տեղեկությունը «Լուրերի» հետ զրույցում հաստատել են Գլխավոր դատախազությունից:
Հիշեցնենք՝ փաստաբան Արամ Վարդևանյանը երեկ լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ Նարեկ Կարապետյանին առնչվող քրեական գործը վերաբերում է «Ուժեղ Հայաստանի» աջակից Ալեքսան Ալեքսանյանին վերագրվող մեղադրանքին: Ալեքսանյանը մեղադրվում է հավաքին մասնակցելու նպատակով մարդկանց նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման համար։
ել է Նարեկ Կարապետյանին կալանավորելու վերաբերայլ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունը: «ԿԸՀ նիստի ընթացքում դատախազության կողմից բովանդակային հակափաստարկում չի ներկայացվել: ԿԸՀ-ն վերադարձրել է նշված միջնորդությունը, այսինքն՝ խափանման միջոցի հարց՝ կալանքի կամ տնային կալանքի, Նարեկ Կարապետյանի դեպքում տեղի չի ունենալու»,-ասաց Արամ Վարդևանյանը:

The CEC has decided to return the application of the RA Prosecutor General's Office to detain Narek Karapetyan.
22-07-2026 16:51 Armenia Politics
1lurer.am  The Central Electoral Commission has decided to return the request of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia to detain Narek Karapetyan:
Previously, the Central Electoral Commission had approved the request of the Prosecutor General's Office to initiate criminal proceedings against Narek Karapetyan, who heads the electoral list of the "Strong Armenia" party. This information was confirmed in a conversation with "News" by the Prosecutor General's Office:
Let us remind you that lawyer Aram Vardevanyan stated in a conversation with reporters yesterday that the criminal case concerning Narek Karapetyan relates to the charges attributed to Alexander Alexanderian, a supporter of "Strong Armenia." Alexanderian is accused of materially incentivizing people to participate in a gathering and of money laundering in particularly large amounts.
The request of the Prosecutor General's Office regarding the detention of Narek Karapetyan has been returned. "During the session of the CEC, no substantive counterarguments were presented by the prosecution. The CEC has returned the mentioned request, meaning that there will be no measure of restraint, either detention or house arrest, in the case of Narek Karapetyan," said Aram Vardevanyan: