azatutyun.am Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ համաձայնեցված է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ իր հանդիպումը։
«Հանդիպումը ոչ թե հնարավոր է, այլ արդեն համաձայնեցված է։ Երեկ ընդունելության ժամանակ կարճ զրուցել ենք Մարկո Ռուբիոյի հետ, հաստատել ենք, որ այն տեղի կունենա վաղը՝ օրվա առաջին կեսին», - Մանիլայում Ռուսաստան-Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի նախարարական նիստի արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է Լավրովը։
Ֆիլիպինների մայրաքաղաք Մանիլայում է նաև ԱՄՆ պետքարտուղարը, նա էլ մասնակցել է ԱՄՆ-Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի նախարարական նիստին, այնտեղ ելույթ ունեցել։
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարը վստահություն է հայտնել, որ ամերիկացի իր պաշտոնակցի հետ հանդիպումն օգտակար կլինի։
Լավրովը նշել է, որ հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյից կհետաքրքրվի, թե ներկայում Միացյալ Նահանգներն ինչ դիրքորոշում ունի Ուկրաինայի հարցով կարգավորման վերաբերյալ։
«Ինչ վերաբերում է նախագահ Թրամփի՝ կարգավորման մոտալուտ լինելու վերաբերյալ կանխատեսումներին, ապա վաղը դրա մասին կհետաքրքրվեմ Մարկո Ռուբիոյից։ Առավել ևս, որ նա նույնպես բավական երկիմաստ էր մեկնաբանել Անքորիջում կայացած հանդիպման արդյունքները։ Ամեն դեպքում հանդիպումն օգտակար կլինի․ ավելի լավ է հարցերն ուղղակիորեն տալ և պատասխան ստանալ», - նշել է Լավրովը։

Lavrov and Rubiyon are scheduled to meet tomorrow.
azatutyun.am Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has announced that his meeting with U.S. Secretary of State Marco Rubio has been agreed upon.
«The meeting is not just possible, but has already been agreed upon. Yesterday, during the reception, we had a brief conversation with Marco Rubio and confirmed that it will take place tomorrow in the first half of the day,» Lavrov stated at a press conference held in Manila following the results of the Russia-Association of Southeast Asian Nations ministerial meeting.
U.S. Secretary of State Marco Rubio is also in the capital of the Philippines, where he participated in the U.S.-Association of Southeast Asian Nations ministerial meeting and delivered a speech there.
The Russian Foreign Minister expressed confidence that the meeting with his American counterpart will be beneficial.
Lavrov noted that during the meeting he will inquire with U.S. Secretary of State Marco Rubio about the current U.S. stance on the resolution of the Ukraine issue.
«As for President Trump's predictions regarding the imminent resolution, I will inquire about that with Marco Rubio tomorrow. Especially since he was also quite ambiguous in commenting on the results of the meeting in Anchorage. In any case, the meeting will be useful; it is better to ask questions directly and receive answers,» Lavrov stated.