Մոսկվան «Նովոռուսիայի հայրենասիրությանը կասկածում» է
1in.am Ռուսաստանի կրթության նախարարությունը հրապարակել է դաշնային կրթական ծրագրերում ընդգրկված ստեղծագործությունների և արտադասարանական ընթերցանության համար երաշխավորված գրքերի անվանացանկը, որ ունեն հայրենասիրական ուղղվածություն։ Դրանց շարքում կան Ուկրաինայում «հատուկ ռազմական գործողությանը» մասին ստեղծագործություններ, որ պատկանում են ռուսաստանցի հեղինակների գրչին։
Ինչպես հայտնի է դարձել ՏԱՍՍ-ին, ցուցակը «արդեն ուղարկված է ՌԴ բոլոր սուբյեկտների դպրոցներին»։ Փաստացի խոսքը հանրակրթական դպրոցներում ուսումնական նոր առարկայի՝ «պարտադիր ընթերցանության» ներդրման մասին է։ ՏԱՍՍ-ի ներկայացմամբ, մասնավորապես, դպրոցականները պետք է ընթերցեն Ն․ Իվանովի «Սուվորովական Վոյեվոդան», Օ․ Իզմայլովի «Դոնբասը Ռուսաստանի սիրտն» է, Ա․ Մոժաևի «Գծից անդին», Վ․ Պովոլյաևի «Քոչվորականի ուղին» գրքերը։ Վերնագրերը հուշում են, թե այդ ստեղծագործությունները ինչ են քարոզում։ Մամուլում նաև տեղեկություն է հայտնվել, որ Ռուսաստանը մտադիր է «նոր տարածքներում տասնյակ հազարավոր մարդկանց վերաբնակեցնել»։
Այս ֆոնին Կրեմլի քարոզիչ Վլադիմիր Սոլովյովը հեղինակային հաղորդման ժամանակ չափազանց արտառոց միտք է հնչեցրել։ Նա նկարագրել է Դոնեցկում, Լուգանսկում, Խերսոնում և Զապորոժիեում ապրող մարդկանց «չափազանց ծանր կացությունը» և հռետորական հարցադրում արել, թե չի՞ կարելի, արդյոք, այդ մարդկանց տարհանել և բնակեցնել Հեռավոր Արևելքում, Ուրալում, Պովոլժիեում, Ռուսաստանի այլ տարածաշրջաններում։
Սոլովյովը, ընդսմին, «պետական գաղտնիք է հայտնել», երբ հիշեցրել է, որ խոսքը «երկու-երեք հարյուր հազար մարդու մասին» է, ինչը վկայում է, որ Ռուսաստանի կողմից գրավված ուկրաինական տարածքներում ժողովրդագրական աղետ է։ Բավական է հիշեցնել, որ նախակոնֆլիկտային Լուգանսկ քաղաքը ունեցել է մոտ 400, Դոնեցկը՝ 915 հազար բնակիչ։ Ըստ ուկրաիանական և միջազգային հեղինակավոր կառույցների, լայնածավալ ռազմական գործողությունների սկզբից ի վեր Դոնբասի և հարակից Խերսոնի և Զապորոժիե բնակչության «կեսից ավելին հեռացել» է։ Խոսքը շուրջ հինգ միլիոն մարդու մասին է։
Ռուսաստանի կրթության նախարարության կողմից դպրոցականներին պարտադիր ընթերցման ներկայացված ստեղծագործությունները ինչպե՞ս են ներկայացնում «Նովոռուսիայի» մարդկանց կյանքը, պետք է միայն պատկերացնել։ Բայց եթե այնտեղ ամեն ինչ լավ է, կրեմլյան քարոզչությունը ինչո՞ւ է մտածում այդ մարդկանց Հեռավոր Արևելքում, Ուրալում և Պովոլժիեում վերաբնակեցնելու մասին։ Մի՞թե Ռուսաստանում «Նովոռուսիայի» բնակչության հայրենասիրությանը սկսել են կասկածել։

Москва «патриотизму Новороссии сомневается»
1in.am  Министерство образования России опубликовало список гарантированных книг для внеклассного чтения и произведений, включенных в федеральные образовательные программы, которые имеют патриотическую направленность. Среди них есть произведения о «специальной военной операции» в Украине, принадлежащие перу российских авторов.
Как стало известно ТАСС, список «уже отправлен во все школы субъектов РФ». Фактически речь идет о внедрении нового учебного предмета «обязательное чтение» в общеобразовательных школах. По информации ТАСС, в частности, школьники должны будут читать книги Н. Иванова «Суворовская Войевода», О. Измайлова «Донбасс — сердце России», А. Можаєва «За пределами линии», В. Поворяева «Путь кочевника». Заголовки намекают на то, что эти произведения пропагандируют. В прессе также появилась информация о том, что Россия намерена «переселить десятки тысяч людей в новые территории».
На этом фоне кремлевский пропагандист Владимир Соловьев в авторской программе высказал крайне необычную мысль. Он описал «крайне тяжелую ситуацию» людей, живущих в Донецке, Луганске, Херсоне и Запорожье, и задал риторический вопрос, нельзя ли этих людей эвакуировать и переселить на Дальнем Востоке, Урале, в Поволжье и других регионах России.
Соловьев, между прочим, «раскрыл государственную тайну», когда напомнил, что речь идет «о двух-трех сотнях тысяч человек», что свидетельствует о демографической катастрофе на оккупированных Россией украинских территориях. Достаточно напомнить, что до конфликта в городе Луганск проживало около 400, в Донецке — 915 тысяч жителей. По данным украинских и международных авторитетных организаций, с начала масштабных военных действий «более половины населения Донбасса и прилегающих Херсона и Запорожья уехали». Речь идет примерно о пяти миллионах человек.
Как представленные Министерством образования России произведения обязательного чтения для школьников отображают жизнь людей «Новороссии», можно только представить. Но если там все хорошо, почему кремлевская пропаганда думает о переселении этих людей на Дальний Восток, Урал и в Поволжье? Разве в России начали сомневаться в патриотизме населения «Новороссии»?