ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այցելել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն
«Շատ կարևորում եմ, որ պետական բժշկական կենտրոնները ևս արագ մասնակից են դառնում նորագույն տեխնոլոգիաների ներգրավմանը` ունենալով և՛ մրցակցային, և՛ գործընկերային հարաբերություններ` ի շահ պացիենտի առողջության: Այս համատեքստում կարևոր է, որ մեր երկրում գործում է ծառայությունների մատուցման դիմաց հավասար փոխհատուցման մեթոդը»,- նշել է առողջապահության նախարարը:
Նախարարը ծանոթացել է կենտրոնում իրականացված բարեփոխումներին, նորագույն բուժսարքավորումներով վերազինման և բժշկական ծառայությունների որակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի իրագործման ընթացքին։
Բժշկական կենտրոնի գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը վերջերս այստեղ ներդրված ռոբոտ-ասիստենտ վիրաբուժական համակարգն է, որը հնարավորություն է տալիս իրականացնել բարձր ճշգրտության, նվազագույն միջամտությամբ (մինիմալ ինվազիվ) վիրահատություններ: Դրանցից որոշները ապահովագրությամբ մասնակի փոխհատուցվում են:
Ռոբոտացված համակարգը վիրաբույժին տրամադրում է 3D բարձր կետայնությամբ տեսադաշտ և գործիքների առավելագույն ճկունություն` շնորհիվ 360 աստիճան պտտվող թևիկների։ Փոքր կտրվածքների շնորհիվ պացիենտները զգալիորեն քիչ ցավ են զգում և ավելի արագ են վերականգնվում:
Այս համակարգի շնորհիվ նվազագույնի է հասցված նաև հետվիրահատական բարդությունների հավանականությունը:
Այցի ընթացքում նախարարը շրջել է նաև նորոգված բաժանմունքներում, զրուցել բուժանձնակազմի և պացիենտների հետ։ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բազմապրոֆիլ բժշկական կենտրոնում ստեղծվել է հետվիրահատական վերակենդանացման ծառայություն, ներդրվել է հիբրիդ վիրահատարան։
Անահիտ Ավանեսյանը շրջայց է կատարել նաև ծննդատան նորացված բաժանմունքում, որտեղ առաջիկայում նախատեսվում է ծավալել արտամարմնային բեղմնավորման կենտրոն:

The Minister of Health of the Republic of Armenia, Anahit Avanesyan, visited the "Saint Gregory the Illuminator" Medical Center.
22-07-2026 16:16 Armenia
"I consider it very important that state medical centers are also quickly becoming participants in the integration of the latest technologies, having both competitive and partnership relations for the benefit of the patient's health. In this context, it is important that our country operates a method of equal compensation for the services provided," the Minister of Health stated.
The Minister became acquainted with the reforms implemented at the center, the process of equipping with the latest medical equipment, and the implementation of programs aimed at improving the quality of medical services.
One of the main achievements of the medical center is the recently introduced robotic-assisted surgical system, which allows for high-precision, minimally invasive surgeries. Some of these are partially reimbursed by insurance.
The robotic system provides the surgeon with a 3D high-definition field of view and maximum flexibility of instruments thanks to the 360-degree rotating arms. Due to smaller incisions, patients experience significantly less pain and recover more quickly.
This system has also minimized the likelihood of postoperative complications.
During the visit, the Minister also toured the renovated departments and spoke with the medical staff and patients. A postoperative rehabilitation service has been established at the "Saint Gregory the Illuminator" multidisciplinary medical center, and a hybrid operating room has been introduced.
Anahit Avanesyan also visited the renovated department of the maternity hospital, where a center for in vitro fertilization is planned to be established in the near future.