ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն այցելել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն
«Շատ կարևորում եմ, որ պետական բժշկական կենտրոնները ևս արագ մասնակից են դառնում նորագույն տեխնոլոգիաների ներգրավմանը` ունենալով և՛ մրցակցային, և՛ գործընկերային հարաբերություններ` ի շահ պացիենտի առողջության: Այս համատեքստում կարևոր է, որ մեր երկրում գործում է ծառայությունների մատուցման դիմաց հավասար փոխհատուցման մեթոդը»,- նշել է առողջապահության նախարարը:
Նախարարը ծանոթացել է կենտրոնում իրականացված բարեփոխումներին, նորագույն բուժսարքավորումներով վերազինման և բժշկական ծառայությունների որակի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի իրագործման ընթացքին։
Բժշկական կենտրոնի գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը վերջերս այստեղ ներդրված ռոբոտ-ասիստենտ վիրաբուժական համակարգն է, որը հնարավորություն է տալիս իրականացնել բարձր ճշգրտության, նվազագույն միջամտությամբ (մինիմալ ինվազիվ) վիրահատություններ: Դրանցից որոշները ապահովագրությամբ մասնակի փոխհատուցվում են:
Ռոբոտացված համակարգը վիրաբույժին տրամադրում է 3D բարձր կետայնությամբ տեսադաշտ և գործիքների առավելագույն ճկունություն` շնորհիվ 360 աստիճան պտտվող թևիկների։ Փոքր կտրվածքների շնորհիվ պացիենտները զգալիորեն քիչ ցավ են զգում և ավելի արագ են վերականգնվում:
Այս համակարգի շնորհիվ նվազագույնի է հասցված նաև հետվիրահատական բարդությունների հավանականությունը:
Այցի ընթացքում նախարարը շրջել է նաև նորոգված բաժանմունքներում, զրուցել բուժանձնակազմի և պացիենտների հետ։ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բազմապրոֆիլ բժշկական կենտրոնում ստեղծվել է հետվիրահատական վերակենդանացման ծառայություն, ներդրվել է հիբրիդ վիրահատարան։
Անահիտ Ավանեսյանը շրջայց է կատարել նաև ծննդատան նորացված բաժանմունքում, որտեղ առաջիկայում նախատեսվում է ծավալել արտամարմնային բեղմնավորման կենտրոն:

Министр здравоохранения Армении Анаит Аванисян посетила медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич»
«Я очень ценю, что государственные медицинские центры также быстро становятся участниками внедрения новейших технологий, имея как конкурентные, так и партнерские отношения на благо здоровья пациента. В этом контексте важно, что в нашей стране действует метод равного возмещения за предоставление услуг»,- отметила министр здравоохранения:
Министр ознакомилась с реформами, проведенными в центре, процессом реализации программ по переоснащению новейшим медицинским оборудованием и повышению качества медицинских услуг.
Одним из главных достижений медицинского центра является недавно внедренная роботизированная хирургическая система, которая позволяет проводить операции с высокой точностью и минимальным вмешательством (минимально инвазивные). Некоторые из них частично возмещаются страховкой.
Роботизированная система предоставляет хирургу 3D видимость с высокой четкостью и максимальную гибкость инструментов благодаря 360-градусным вращающимся манипуляторам. Благодаря небольшим разрезам пациенты испытывают значительно меньше боли и восстанавливаются быстрее.
Благодаря этой системе также минимизирована вероятность послеоперационных осложнений.
Во время визита министр также обошла обновленные отделения, пообщалась с медицинским персоналом и пациентами. В многопрофильном медицинском центре «Сурб Григор Лусаворич» создана служба послеоперационной реанимации, внедрена гибридная операционная.
Анаит Аванисян также посетила обновленное отделение роддома, где в ближайшее время планируется развернуть центр экстракорпорального оплодотворения.