Անդրանիկ Թևանյանի կալանքը երկարաձգվեց 2 ամսով
Դատարանը բավարարեց քննիչի միջնորդությունը. «Մայր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանի կալանքը երկարաձգվեց 2 ամսով: Այս մասին 1lurer.am-ին հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ Անդրանիկ Թևանյանը մայիսի 23-ին 2 ամսով կալանավորվել էր։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԿԸՀ-ից համաձայնություն ստանալուց հետո դատախազը Թևանյանի նկատմամբ հարուցել էր քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական դավաճանության հանցակազմի հատկանիշներով:
Բացի դրանից՝ մայիսի 22-ի առավոտյան ԱԱԾ աշխատակիցները քննչական գործողություններ էին իրականացրել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանի ղեկավարած «Մայր Հայաստան» կուսակցության գրասենյակում:
Հիշեցնենք նաև՝ Քննչական կոմիտեն պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքի առիթով նախաձեռնել էր քրեական վարույթ:
Կոմիտեում ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ Թևանյանը, 2024 թվականին հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնի տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ կատարել էր լրտեսություն:
Նա հավաքել և 622 հազար դոլարի դիմաց նրան էր փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ-ում տեղի ունեցած փակ, գաղտնի լսումների ընթացքի և արդյունքների մասին ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության

Andranik Tevanyan's detention has been extended for 2 months.
The court granted the investigator's request. The detention of Andranik Tevanyan, the president of the "Mother Armenia" party and a candidate for deputy from the "Prosperous Armenia" party list, has been extended for 2 months. This was reported to 1lurer.am by the Investigative Committee.
Recall that Andranik Tevanyan was detained for 2 months on May 23.
Previously, we reported that after obtaining consent from the CEC, the prosecutor initiated criminal proceedings against Tevanyan under the first part of Article 418 of the Criminal Code, on the grounds of state treason.
In addition, on the morning of May 22, employees of the NSS conducted investigative actions at the office of the "Mother Armenia" party, led by Andranik Tevanyan, who is a candidate for deputy from the "Prosperous Armenia" party list:
We also remind that the Investigative Committee initiated a criminal case regarding the incidents of state treason and espionage.
According to the report received from the NSS, Tevanyan, having been recruited by foreign special services in 2024, had carried out espionage at the request of a representative of foreign special services, who is the director of the "Russia Caucasus" geopolitical center.
He collected and transferred information containing state secrets regarding the closed, secret hearings that took place in the National Assembly in April 2024 for a sum of 622 thousand dollars, thus committing state treason to the detriment of the sovereignty, territorial integrity, and external security of the Republic of Armenia.