Անդրանիկ Թևանյանի կալանքը երկարաձգվեց 2 ամսով
Դատարանը բավարարեց քննիչի միջնորդությունը. «Մայր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանի կալանքը երկարաձգվեց 2 ամսով: Այս մասին 1lurer.am-ին հայտնեցին Քննչական կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ Անդրանիկ Թևանյանը մայիսի 23-ին 2 ամսով կալանավորվել էր։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԿԸՀ-ից համաձայնություն ստանալուց հետո դատախազը Թևանյանի նկատմամբ հարուցել էր քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական դավաճանության հանցակազմի հատկանիշներով:
Բացի դրանից՝ մայիսի 22-ի առավոտյան ԱԱԾ աշխատակիցները քննչական գործողություններ էին իրականացրել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Անդրանիկ Թևանյանի ղեկավարած «Մայր Հայաստան» կուսակցության գրասենյակում:
Հիշեցնենք նաև՝ Քննչական կոմիտեն պետական դավաճանության և լրտեսության դեպքի առիթով նախաձեռնել էր քրեական վարույթ:
Կոմիտեում ԱԱԾ-ից ստացված հաղորդման համաձայն՝ Թևանյանը, 2024 թվականին հավաքագրվելով օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից, «Ռուսսիա Կովկաս» աշխարհաքաղաքական կենտրոնի տնօրեն հանդիսացող՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ներկայացուցչի հանձնարարությամբ կատարել էր լրտեսություն:
Նա հավաքել և 622 հազար դոլարի դիմաց նրան էր փոխանցել պետական գաղտնիք պարունակող՝ 2024 թվականի ապրիլին ԱԺ-ում տեղի ունեցած փակ, գաղտնի լսումների ընթացքի և արդյունքների մասին ռուսերեն թարգմանված տեղեկություններ՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության

Суд удовлетворил ходатайство следователя. Арест президента партии «Мать Армения», кандидата в депутаты от партии «Процветающая Армения» Андраника Теваняна продлен на 2 месяца. Об этом сообщили 1lurer.am в Следственном комитете.
Напомним, что Андраник Теванян был арестован 23 мая на 2 месяца.
Ранее мы сообщали, что после получения согласия от ЦИК прокурор возбудил уголовное преследование против Теваняна по части 1 статьи 418 Уголовного кодекса за признаки государственного предательства:
Кроме того, утром 22 мая сотрудники СНБ проводили следственные действия в офисе партии «Мать Армения», возглавляемом кандидатом в депутаты от партии «Процветающая Армения» Андраником Теваняном:
Также напоминаем, что Следственный комитет инициировал уголовное производство по делу о государственном предательстве и шпионаже:
Согласно сообщению, полученному от СНБ, Теванян, завербованный иностранными спецслужбами в 2024 году, по поручению представителя иностранной спецслужбы, являющегося директором геополитического центра «Россия Кавказ», занимался шпионажем:
Он собрал и за 622 тысячи долларов передал информацию, содержащую государственную тайну, о ходе и результатах закрытых, секретных слушаний, прошедших в Национальном собрании в апреле 2024 года, на русском языке, тем самым совершив государственное предательство в ущерб суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.