Շուրջ 13 000 հանդիսատես՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանի փակման գալա համերգին
22-07-2026 14:19 Հայաստան Մշակույթ
Հուլիսի 21-ի երեկոյան Կասկադ համալիրի Գաֆէսճեան քանդակների պարտեզը վերածվել էր բացօթյա մեծ համերգասրահի։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հանդիսավոր կերպով ամփոփեց իր 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանը՝ հազարավոր երաժշտասերների պարգևելով հիշարժան երաժշտական երեկո։
Բացօթյա գալա համերգին մասնակցում էր շուրջ 13 000 հանդիսատես, ովքեր միասին վայելեցին համաշխարհային դասական երաժշտության լավագույն ստեղծագործությունները, ինչպես նաև նվագախմբի սիրված նախագծերից կատարումներ՝ մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարմամբ։
Հոբելյանական համերգաշրջանի փակման համերգը հերթական անգամ վկայեց, որ սիմֆոնիկ երաժշտությունը կարող է միավորել հազարավոր մարդկանց՝ ստեղծելով մշակութային բացառիկ մթնոլորտ Երևանի սրտում։ Հիշեցնենք, որ ապրիլի 14-ին էլ Մարզահամերգային համալիրում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և  աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգի համերգին ներկա էր ավելի քան 7 000 երաժշտասեր։

Около 13 000 зрителей на гала-концерте закрытия 20-го юбилейного концертного сезона Государственного симфонического оркестра Армении
22-07-2026 14:19 Армения Культура
Вечером 21 июля сад скульптур Гафесчяна комплекса Каскад превратился в открытый большой концертный зал. Государственный симфонический оркестр Армении торжественно завершил свой 20-й юбилейный концертный сезон, подарив тысячам любителей музыки незабываемый музыкальный вечер.
На открытом гала-концерте присутствовало около 13 000 зрителей, которые вместе наслаждались лучшими произведениями мировой классической музыки, а также исполнениями из любимых проектов оркестра под руководством маэстро Сергея Смбатяна.
Заключительный концерт юбилейного сезона еще раз подтвердил, что симфоническая музыка может объединять тысячи людей, создавая культурную исключительную атмосферу в сердце Еревана. Напомним, что 14 апреля в Спортивно-концертном комплексе на концерте Государственного симфонического оркестра Армении и всемирно известного пианиста Ланга Ланга присутствовало более 7 000 любителей музыки.