Ողջ քննչական խմբին հանդես եկանք բացարկի միջնորդությամբ. Ծառուկյանի առերեսումն իրանցիների հետ դադարեցվեց. փաստաբան
22-07-2026 14:25 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am Երեմ Սարգսյանի հետ տեղի ունեցած իրադարձությունները, բնականաբար, անպատասխան չթողեցինք, հանդես եկանք բացարկի միջնորդությամբ ոչ միայն քննիչին, քննչական խմբի ղեկավարին, այլ ամբողջ քննչական խմբին: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանական խմբի անդամ Էմին Խաչատրյանը:
«Ամբողջ քննության ընթացքում տեսած տարաբնույթ ապօրինությունների մեջ միամտություն կլինի արդարություն փնտրելը, հետևաբար՝ առնվազն այս փուլում պետք է արձանագրենք թե՛ տեղի ունեցած ապօրինությունը, թե՛ այն հանգամանքը, որ հնարավոր ու անհնարին բոլոր մեթոդներով պարոն Ծառուկյանին զրկում են արդյունավետ պաշտպանության իր իրավունքից, իսկ դրանք ամրագրված են և՛ Սահմանադրությամբ, և՛ մնացած մյուս օրենքներով։
Այս ամենը մենք պետք է արձանագրենք, սրա մասին պետք է չլռենք, պետք է խոսենք ու նաև իրավական գործընթացով, չնայած՝ պարոն Ծառուկյանի նկատմամբ տեղի ունեցան ոչ իրավական գործընթացներ»,-նշել է նա։
Հարցին՝ բացի փաստաբան Երեմ Սարգսյանին վարույթից հեռացնելուց, այլ ի՞նչ հիմքեր կային բացարկի, Խաչատրյանը պատասխանել է.
«Հիմա գործի մանրամասներից չեմ խոսի, բայց հենց մեղադրանքից սկսած, որ պարոն Ծառուկյանի նկատմամբ առաջադրվել է այս ապօրինի մեղադրանքը, այսինքն՝ պարոն Ծառուկյանն այս գործով պետք է լիներ առնվազն տուժող, բայց նրան տրվել է մեղադրյալի կարգավիճակ:
Բացարկի քննարկումը, ինձ թվում է կկատարվի սահմանված ժամկետում, որովհետև քննչական մարմինը չէ քննելու բացարկի միջնորդությունը։ Ես կարծում եմ՝ այս դեպքում շատ արագ կլինի պատասխանն ու, բնականաբար, բացարկը կմերժվի, բայց դա մեզ չի խանգարում, որպեսզի մենք արձանագրենք տեղի ունեցած ապօրինությունը»,-մանրասմանել է փաստաբանը:
Նա տեղեկացրել է՝ առերեսումը, հենց ուզում էին շարունակել, հանդես եկա հայտարարությամբ՝ բացարկի միջնորդությամբ, հետևաբար, նաև դրա հիմքով դադարեցվեց:
Հարցին՝ Գագիկ Ծառուկյանն անդրադարձել է մեղադրանքին, փաստաբանն ասել է.
«Շատ կարճ ու հստակ իր դիրքորոշումը հայտնեց, որ շինծու գործ է ու կատարվում է միակողմանի քննություն, հետևաբար՝ ինքն էլ համաձայն էր մեր դիրքորոշման հետ և քանի դեռ բացարկի հարցը որոշված չէ, որևէ այլ գործողության մասնակցելը իմաստազուրկ է»-նշել է Էմին Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հայտնել էինք՝ առերեսումը սկսելուց առաջ որոշում է կայացվել ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի փաստաբանական խմբի անդամ Երեմ Սարգսյանին հեռացել վարույթից:

We presented a motion for exclusion to the entire investigative team. The confrontation of Tsarukyan with the Iranians was halted. Lawyer
22-07-2026 14:25 Armenia Politics
tert.am The events that took place with Yerem Sargsyan, of course, did not go unanswered; we filed a motion for recusal not only against the investigator, the head of the investigative group, but against the entire investigative team. This was stated by Emin Khachatryan, a member of the legal team of the leader of the "Prosperous Armenia" party, Gagik Tsarukyan, during a conversation with reporters.
"Throughout the entire investigation, it would be naive to seek justice amidst the various illegalities observed; therefore, at least at this stage, we must record both the illegal actions that took place and the fact that Mr. Tsarukyan is being deprived of his right to effective defense by all possible and impossible methods, which are guaranteed by both the Constitution and other laws.
We must document all this, we should not remain silent about it, we need to speak out and also pursue legal processes, even though illegal processes have taken place against Mr. Tsarukyan," he emphasized.
To the question of what other grounds there were for the recusal besides removing lawyer Yerem Sargsyan from the proceedings, Khachatryan responded.
"I will not discuss the details of the case now, but from the very beginning of the accusation, it is clear that this illegal charge has been brought against Mr. Tsarukyan, meaning that Mr. Tsarukyan should have been at least a victim in this case, but he has been given the status of a defendant.
The discussion of the recusal, I believe, will take place within the established timeframe, because it is not the investigative body that is to consider the motion for recusal. I think the response will be very quick in this case, and, of course, the recusal will be rejected, but that does not prevent us from documenting the illegal actions that have occurred," the lawyer elaborated.
He informed that the confrontation, as soon as they wanted to continue, was interrupted by a statement regarding the motion for recusal, and thus, it was also halted on that basis.
To the question of whether Gagik Tsarukyan has addressed the accusation, the lawyer said.
"He expressed his position very briefly and clearly, stating that it is a fabricated case and that a one-sided investigation is being conducted; therefore, he also agreed with our position, and as long as the issue of recusal is not resolved, participating in any other action is meaningless," Emin Khachatryan noted.
Let us remind you that earlier we reported that a decision was made to remove Yerem Sargsyan, a member of the legal team of the leader of the Prosperous Armenia party, Gagik Tsarukyan, from the proceedings before the confrontation began.