«Ռոսավիացիան» սահմանափակել է թռիչքների բարձրությունը Մոսկվայի օդանավակայանների շրջանում ԱԹՍ-ների հարձակման պատճառով
22-07-2026 14:12 Ռուսաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
azatutyun.am  «Ռոսավիացիան» Մոսկվայի օդանավակայանների շրջանում քաղաքացիական օդանավերի թռիչքների առավելագույն բարձրությունը 8550 մետրից նվազեցրել է մինչև 4900 մետր։ Բացի այդ, արգելվել են տարանցիկ թռիչքները։
Այս մասին ծանուցումը «Կոմերսանտ»-ը հայտնաբերել է Ավիանավիգացիոն տեղեկատվության կենտրոնի տեղեկագրում։
Սահմանափակումները գործում են Մոսկվայի միացյալ դիսպետչերական շրջանի սահմաններում, որի մեջ մտնում են Շերեմետևո, Վնուկովո և Դոմոդեդովո օդանավակայանները։
«Կոմերսանտ»-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ սահմանափակումները սահմանվել են Պաշտպանության նախարարության նախաձեռնությամբ՝ անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումների հաճախակիացման պատճառով։
«Ռոսավիացիան» հաստատել է փոփոխությունները՝ հավելելով, որ դրանք գործելու են հուլիսի 11-ից մինչև օգոստոսի 12-ը։ «Միջոցներն ընդունվել են թռիչքների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով», նշել են գերատեսչությունում։
«Կոմերսանտ»-ի որոշ աղբյուրներ չեն բացառել, որ այս սահմանափակումները կարող են պահպանվել մինչև պատերազմի ավարտը և տարածվել նաև այլ տարածաշրջանների վրա։
Թռիչքների առավելագույն բարձրության նվազեցումը թույլ կտա օդանավերին արագացված կարգով վայրէջք կատարել մոտակա օդանավակայանում, սակայն կավելանան վառելիքի ծախսը և թռիչքի տևողությունը։
«Կոմերսանտ»-ի զրուցակիցները նաև կարծում են, որ թույլատրելի թռիչքային բարձրության նվազեցումը մեծացնում է թռչունների հետ բախման վտանգը։

"Rosaviatsiya" has restricted the altitude of flights around Moscow airports due to drone attacks.
azatutyun.am  «Rosaviatsiya» has reduced the maximum altitude for civil aircraft flights in the Moscow airport area from 8550 meters to 4900 meters. In addition, transit flights have been banned.
This notification was discovered by «Kommersant» in the report of the Aeronautical Information Center.
The restrictions apply within the boundaries of the unified dispatching zone of Moscow, which includes Sheremetyevo, Vnukovo, and Domodedovo airports.
According to sources from «Kommersant», the restrictions were imposed at the initiative of the Ministry of Defense due to the increasing frequency of drone attacks.
«Rosaviatsiya» has confirmed the changes, adding that they will be in effect from July 11 to August 12. «The measures have been taken to ensure flight safety,» the agency stated.
Some sources from «Kommersant» have not ruled out that these restrictions may remain in place until the end of the war and may also extend to other regions.
The reduction of the maximum flight altitude will allow aircraft to land at the nearest airport in an expedited manner, but it will increase fuel consumption and flight duration.
Interlocutors from «Kommersant» also believe that the reduction of the permissible flight altitude increases the risk of bird strikes.