Քննարկվել են գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման առաջիկա 3 տարիների ռազմավարական առաջնահերթություններն ու գործողությունները
22-07-2026 13:54 Հայաստան Տնտեսություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հուլիսի 21-ին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպված աշխատաժողովին, որը նվիրված էր գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման առաջիկա երեք տարիների ռազմավարական առաջնահերթությունների և գործողությունների պլանավորմանը։
Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–ՄԱԿ 2026-2030 թվականների կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակը, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի 2026-2030 թվականների ռազմավարական փաստաթղթերի հիմնական ուղղությունները։ Կարևորվել է համագործակցության շարունակական զարգացումը՝ Հայաստանում նորարար, կայուն և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն գյուղատնտեսության խթանման նպատակով։
Ընդգծվել է մրցունակ և ներառական գյուղատնտեսական համակարգի ձևավորման կարևորությունը, որը կնպաստի երկրի պարենային անվտանգության ամրապնդմանը և գյուղական բնակավայրերի կայուն զարգացմանը։
Աշխատաժողովի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև հոկտեմբերի 18-30-ը Հայաստանում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) և դրա շրջանակում նախատեսվող՝ կենսաբազմազանության և գյուղատնտեսության թեմային նվիրված միջոցառմանը, որը կարևոր հարթակ կլինի Հայաստանի փորձն ու մոտեցումները միջազգային գործընկերներին ներկայացնելու համար։

The strategic priorities and actions for the development of the agriculture sector for the upcoming 3 years have been discussed.
22-07-2026 13:54 Armenia Economy
The Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia, Arman Khojoyan, participated on July 21 in a workshop organized jointly by the Ministry of Economy of the Republic of Armenia and the UN Office in Armenia, dedicated to planning the strategic priorities and action plans for the development of the agricultural sector for the next three years.
During the workshop, discussions were held on the framework for sustainable development cooperation between Armenia and the UN for the years 2026-2030, as well as the main directions of the strategic documents for 2026-2030 of the Government of Armenia, the UN Food and Agriculture Organization, and the World Food Programme. The continuous development of cooperation was emphasized to promote innovative, sustainable, and climate-resilient agriculture in Armenia.
The importance of forming a competitive and inclusive agricultural system was highlighted, which would contribute to strengthening the country's food security and the sustainable development of rural areas.
Within the framework of the workshop, there was also a discussion about the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17) to be held in Armenia from October 18-30, and the event dedicated to the theme of biodiversity and agriculture, which will be an important platform for presenting Armenia's experiences and approaches to international partners.