Քննարկվել են գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման առաջիկա 3 տարիների ռազմավարական առաջնահերթություններն ու գործողությունները
22-07-2026 13:54 Հայաստան Տնտեսություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը հուլիսի 21-ին մասնակցել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպված աշխատաժողովին, որը նվիրված էր գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման առաջիկա երեք տարիների ռազմավարական առաջնահերթությունների և գործողությունների պլանավորմանը։
Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–ՄԱԿ 2026-2030 թվականների կայուն զարգացման համագործակցության շրջանակը, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության և ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի 2026-2030 թվականների ռազմավարական փաստաթղթերի հիմնական ուղղությունները։ Կարևորվել է համագործակցության շարունակական զարգացումը՝ Հայաստանում նորարար, կայուն և կլիմայական փոփոխությունների նկատմամբ դիմակայուն գյուղատնտեսության խթանման նպատակով։
Ընդգծվել է մրցունակ և ներառական գյուղատնտեսական համակարգի ձևավորման կարևորությունը, որը կնպաստի երկրի պարենային անվտանգության ամրապնդմանը և գյուղական բնակավայրերի կայուն զարգացմանը։
Աշխատաժողովի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև հոկտեմբերի 18-30-ը Հայաստանում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17) և դրա շրջանակում նախատեսվող՝ կենսաբազմազանության և գյուղատնտեսության թեմային նվիրված միջոցառմանը, որը կարևոր հարթակ կլինի Հայաստանի փորձն ու մոտեցումները միջազգային գործընկերներին ներկայացնելու համար։

Обсуждены стратегические приоритеты и действия в области сельского хозяйства на ближайшие 3 года.
Заместитель министра экономики Арман Ходжоян 21 июля принял участие в рабочей встрече, организованной Министерством экономики РА и офисом ООН в Армении, посвященной стратегическим приоритетам и планированию действий в сфере сельского хозяйства на ближайшие три года.
В ходе рабочей встречи были обсуждены рамки сотрудничества Армения–ООН на 2026-2030 годы, а также основные направления стратегических документов правительства РА, Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН и Всемирной продовольственной программы на 2026-2030 годы. Подчеркнуто важность продолжения развития сотрудничества с целью содействия инновационному, устойчивому и устойчивому к климатическим изменениям сельскому хозяйству в Армении.
Подчеркнута важность формирования конкурентоспособной и инклюзивной сельскохозяйственной системы, которая будет способствовать укреплению продовольственной безопасности страны и устойчивому развитию сельских населенных пунктов.
В рамках рабочей встречи также было обсуждено 17-е совещание сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которое пройдет в Армении с 18 по 30 октября, и запланированное в его рамках мероприятие, посвященное теме биологического разнообразия и сельского хозяйства, которое станет важной платформой для представления опыта и подходов Армении международным партнерам.