Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է. նա պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել, որևէ գործողություն չի արել, որը կարող էր անհանգստություն առաջացնել. Արամ Վարդևանյան
22-07-2026 13:50 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am Թե՛ որոշ իրավապահ մարմինների, թե՛ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործողություններում հստակ միտում կար, որ Նարեկ Կարապետյանը որևէ կերպ ներկայացված չլինի Ազգային ժողովում։ Այս մասին ԿԸՀ-ի դիմաց, լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Արամ Վարդևանյանը:
«Ազգային ժողովում ներկայացվածություն ունեցող ուժերը, մինչև օգոստոսի 2-ն ի՞նչ պետք է իրականացնեն. կազմակերպչական, խմբակցության կազմավորման բնույթի և նախապատրաստական աշխատանքներ: Դա իրենից ենթադրում է կոնկրետ ԱԺ-ի առաջին նստաշրջանի նիստերի իրականացում: Հիմա իրենք ի՞նչ են ասում, ո՞նց են փորձում մեկնաբանել:
Ասում են՝ գիտե՞ք, մինչև օգոստոսի 2-ը եկեք մարդկանց կալանավորենք, բայց օգոստոսի 2-ին պետք է դուրս գան։ Այս աբսուրդը բացառելու համար Սահմանադրական դատարանը, դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբեր ամսին, 16.19 որոշմամբ ուղիղ արձանագրել էր՝ այն անձը, ով պատգամավորի կարգավիճակ է ստանում, չի կարող լինել ազատազրկման պայմաններում, իր ազատությունը չի կարող սահմանափակվել, մեկ բացառություն կա՝ Ազգային ժողովի համաձայնությամբ, ինչպես քանիցս տեսել եք:
Հիմա ԿԸՀ-ն, Դատախազությունը, վստահ եմ՝ հետագայում, մի քանի ժամ անց քննչական մարմինը, պետք է փորձեն ՍԴ-ի որոշումը խախտելուն ուղղված գործողություն կատարել, բայց կանխավարկածը ո՞րն է: ԿԸՀ-ն անկախ Սահմանադրական մարմին է, որը պետք է երևի կաշկանդված լինի ոչ թե Դատախազության ցանկություններից, այլ ՍԴ-ի որոշումից, բայց իրավիճակն այլ է»,-մանրամասնել է փաստաբանը։
«Կարող եմ հստակ ասել, որ իրավապահ մարմինների շատ ներկայացուցիչների պատկերացումն այն է, որ պատգամավորի կարգավիճակ և պատգամավորի կողմից լիազորությունների ստանձնումը նույնական են։
Հետևաբար՝ ՍԴ որոշման ուժով, օգոստոսի 2-ին, անձը չի կարող լինել անազատության մեջ, ելնելով նրանից, որ պատգամավոր է և լիազորություն է ստանձնել։ ՍԴ-ն, որը պետք է լինի այն մարմինը, որ այս հարցերի պատասխանողը լինի, օգտագործել է ոչ թե լիազորությունների ստանձնում, այլ պատգամավորի կարգավիճակ եզրույթը։
Սա նշանակում է, որ այստեղ այն, ինչ կատարվում է երեկվանից Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ, Դավիթ Ղազինյանի նկատմամբ, Հայկ Սուքիասյանի նկատմամբ, իրավաբանությունից դուրս են, դրանք՝ բոլորը իրավունքից դուրս են, օրենքից դուրս են, ողջամտությունից դուրս են, բայց ավարտ է ունենալու, վստահ եղեք»,-նշել է Արամ Վարդևանյանը։
Հարցին՝ դատախազը ներկայացրե՞լ է որևէ տվյալ, որ Նարեկ Կարապետյանը փորձել է ինչ-որ անօրինական քայլ անել, փաստաբանը պատասխանել է.
«Շատ ճիշտ հարց եք տալիս, այսինքն՝ օրինակ, Նարեկ Կարապետյանը, իմանալով, որ ԿԸՀ-ն հրապարակայնորեն ներկայացնում է, որ իր վերաբերյալ Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել և այլն, որը ԿԸՀ-ն վերադարձրել է, բայց դա իրավական տեսանկյունից չի նշանակում, որ այդ վարույթը անհետանում է, Նարեկ Կարապետյանը բացառապես պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել: Նույնիսկ մեկնաբանման տիրույթում՝ մի գործողություն չի արել, որը կարող էր անհանգստություն առաջացնել: Չնայած դրան՝ նույն դատախազները, նույն տոնայնությամբ, նույն մտքերն արտահայտում են: Ցավով եմ ասում՝ այս ամենն իրավաբանության հետ կապ չունի:
Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ թիրախավորում է, քաղաքական հետապնդում է, իր քաղաքական գործունեությանը միջամտություն է»,-հավելել է Վարդևանյանը:

Политическое преследование в отношении Нарека Карапетяна. Он проявил надлежащее поведение, не совершал никаких действий, которые могли бы вызвать беспокойство, - Арам Вардеваян.
22-07-2026 13:50 Армения Политика
tert.am Как со стороны некоторых правоохранительных органов, так и со стороны Центральной избирательной комиссии была явная тенденция, чтобы Нарек Карапетян никоим образом не был представлен в Национальном собрании. Об этом перед зданием ЦИК в разговоре с журналистами заявил член партии «Сильный Армения» Арам Вардеваян.
«Силы, представленные в Национальном собрании, до 2 августа должны выполнить определенные действия: организационные, по формированию фракции и подготовительные работы. Это подразумевает проведение конкретных заседаний первой сессии НС. А что они сейчас говорят, как пытаются это прокомментировать?»
Говорят: «Знаете, давайте до 2 августа арестуем людей, но 2 августа они должны выйти». Чтобы исключить этот абсурд, Конституционный суд еще в декабре 2021 года в решении 16.19 прямо зафиксировал: лицо, получающее статус депутата, не может находиться в условиях лишения свободы, его свобода не может быть ограничена, есть одно исключение — с согласия Национального собрания, как вы не раз видели.
Сейчас ЦИК, прокуратура, я уверен, что позже, через несколько часов, следственные органы должны попытаться предпринять действия, направленные на нарушение решения КС, но какая предпосылка? ЦИК — это независимый конституционный орган, который, вероятно, должен быть ограничен не желаниями прокуратуры, а решением КС, но ситуация иная», — уточнил адвокат.
«Могу четко сказать, что представление многих представителей правоохранительных органов заключается в том, что статус депутата и принятие полномочий депутатом идентичны.
Следовательно, согласно решению КС, 2 августа лицо не может находиться в лишении свободы, исходя из того, что оно является депутатом и приняло полномочия. КС, который должен быть тем органом, который отвечает на эти вопросы, использовал не термин «принятие полномочий», а термин «статус депутата».
Это означает, что то, что происходит с Нареком Карапетяном, Давидом Газиняном, Хайком Сукиасьяном с вчерашнего дня, выходит за рамки юриспруденции, все это вне права, вне закона, вне разума, но это закончится, будьте уверены», — отметил Арам Вардеваян.
На вопрос, представила ли прокуратура какие-либо данные о том, что Нарек Карапетян пытался совершить какие-либо незаконные действия, адвокат ответил.
«Вы задаете очень правильный вопрос, то есть, например, Нарек Карапетян, зная, что ЦИК публично сообщает, что прокуратура подала ходатайство и так далее, которое ЦИК вернул, но это с юридической точки зрения не означает, что это производство исчезает, Нарек Карапетян исключительно проявил должное поведение. Даже в области комментариев — он не совершил ни одного действия, которое могло бы вызвать беспокойство. Несмотря на это, те же прокуроры, с той же интонацией, выражают те же мысли. С сожалением говорю, что все это не имеет отношения к юриспруденции».
«На Нарека Карапетяна осуществляется целенаправленная атака, это политическое преследование, вмешательство в его политическую деятельность», — добавил Вардеваян.