Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է. նա պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել, որևէ գործողություն չի արել, որը կարող էր անհանգստություն առաջացնել. Արամ Վարդևանյան
22-07-2026 13:50 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am Թե՛ որոշ իրավապահ մարմինների, թե՛ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործողություններում հստակ միտում կար, որ Նարեկ Կարապետյանը որևէ կերպ ներկայացված չլինի Ազգային ժողովում։ Այս մասին ԿԸՀ-ի դիմաց, լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Արամ Վարդևանյանը:
«Ազգային ժողովում ներկայացվածություն ունեցող ուժերը, մինչև օգոստոսի 2-ն ի՞նչ պետք է իրականացնեն. կազմակերպչական, խմբակցության կազմավորման բնույթի և նախապատրաստական աշխատանքներ: Դա իրենից ենթադրում է կոնկրետ ԱԺ-ի առաջին նստաշրջանի նիստերի իրականացում: Հիմա իրենք ի՞նչ են ասում, ո՞նց են փորձում մեկնաբանել:
Ասում են՝ գիտե՞ք, մինչև օգոստոսի 2-ը եկեք մարդկանց կալանավորենք, բայց օգոստոսի 2-ին պետք է դուրս գան։ Այս աբսուրդը բացառելու համար Սահմանադրական դատարանը, դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբեր ամսին, 16.19 որոշմամբ ուղիղ արձանագրել էր՝ այն անձը, ով պատգամավորի կարգավիճակ է ստանում, չի կարող լինել ազատազրկման պայմաններում, իր ազատությունը չի կարող սահմանափակվել, մեկ բացառություն կա՝ Ազգային ժողովի համաձայնությամբ, ինչպես քանիցս տեսել եք:
Հիմա ԿԸՀ-ն, Դատախազությունը, վստահ եմ՝ հետագայում, մի քանի ժամ անց քննչական մարմինը, պետք է փորձեն ՍԴ-ի որոշումը խախտելուն ուղղված գործողություն կատարել, բայց կանխավարկածը ո՞րն է: ԿԸՀ-ն անկախ Սահմանադրական մարմին է, որը պետք է երևի կաշկանդված լինի ոչ թե Դատախազության ցանկություններից, այլ ՍԴ-ի որոշումից, բայց իրավիճակն այլ է»,-մանրամասնել է փաստաբանը։
«Կարող եմ հստակ ասել, որ իրավապահ մարմինների շատ ներկայացուցիչների պատկերացումն այն է, որ պատգամավորի կարգավիճակ և պատգամավորի կողմից լիազորությունների ստանձնումը նույնական են։
Հետևաբար՝ ՍԴ որոշման ուժով, օգոստոսի 2-ին, անձը չի կարող լինել անազատության մեջ, ելնելով նրանից, որ պատգամավոր է և լիազորություն է ստանձնել։ ՍԴ-ն, որը պետք է լինի այն մարմինը, որ այս հարցերի պատասխանողը լինի, օգտագործել է ոչ թե լիազորությունների ստանձնում, այլ պատգամավորի կարգավիճակ եզրույթը։
Սա նշանակում է, որ այստեղ այն, ինչ կատարվում է երեկվանից Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ, Դավիթ Ղազինյանի նկատմամբ, Հայկ Սուքիասյանի նկատմամբ, իրավաբանությունից դուրս են, դրանք՝ բոլորը իրավունքից դուրս են, օրենքից դուրս են, ողջամտությունից դուրս են, բայց ավարտ է ունենալու, վստահ եղեք»,-նշել է Արամ Վարդևանյանը։
Հարցին՝ դատախազը ներկայացրե՞լ է որևէ տվյալ, որ Նարեկ Կարապետյանը փորձել է ինչ-որ անօրինական քայլ անել, փաստաբանը պատասխանել է.
«Շատ ճիշտ հարց եք տալիս, այսինքն՝ օրինակ, Նարեկ Կարապետյանը, իմանալով, որ ԿԸՀ-ն հրապարակայնորեն ներկայացնում է, որ իր վերաբերյալ Դատախազությունը միջնորդություն է ներկայացրել և այլն, որը ԿԸՀ-ն վերադարձրել է, բայց դա իրավական տեսանկյունից չի նշանակում, որ այդ վարույթը անհետանում է, Նարեկ Կարապետյանը բացառապես պատշաճ վարքագիծ է դրսևորել: Նույնիսկ մեկնաբանման տիրույթում՝ մի գործողություն չի արել, որը կարող էր անհանգստություն առաջացնել: Չնայած դրան՝ նույն դատախազները, նույն տոնայնությամբ, նույն մտքերն արտահայտում են: Ցավով եմ ասում՝ այս ամենն իրավաբանության հետ կապ չունի:
Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ թիրախավորում է, քաղաքական հետապնդում է, իր քաղաքական գործունեությանը միջամտություն է»,-հավելել է Վարդևանյանը:

There is political persecution against Narek Karapetyan. He has exhibited proper behavior and has not taken any actions that could cause concern, said Aram Vardevanyan.
22-07-2026 13:50 Armenia Politics
tert.am  There was a clear trend in the actions of both certain law enforcement agencies and the Central Electoral Commission that Narek Karapetyan should not be represented in the National Assembly in any way. This was stated by Aram Vardevanyan, a member of the "Strong Armenia" party, during a conversation with journalists in front of the CEC.
"The forces represented in the National Assembly, what should they do before August 2? Organizational, faction formation nature and preparatory work. This implies the conduct of specific sessions of the first session of the National Assembly. Now what are they saying, how are they trying to interpret it?"
They say, 'You know, let's detain people until August 2, but they must be released on August 2.' To exclude this absurdity, the Constitutional Court had directly recorded in its decision 16.19 back in December 2021 that a person who obtains the status of a deputy cannot be in conditions of imprisonment, their freedom cannot be restricted, with one exception—by the consent of the National Assembly, as you have seen multiple times."
"Now the CEC, the Prosecutor's Office, I am sure that later, in a few hours, the investigative body will try to carry out actions aimed at violating the decision of the Constitutional Court, but what is the initial assumption? The CEC is an independent constitutional body that should probably be constrained not by the desires of the Prosecutor's Office, but by the decision of the Constitutional Court, but the situation is different," the lawyer elaborated.
"I can clearly say that the perception of many representatives of law enforcement agencies is that the status of a deputy and the assumption of powers by a deputy are identical."
"Therefore, by the force of the Constitutional Court's decision, on August 2, a person cannot be in detention, based on the fact that they are a deputy and have assumed powers. The Constitutional Court, which should be the body responsible for these issues, has used not the term 'assumption of powers,' but the term 'status of a deputy.'"
This means that what is happening to Narek Karapetyan since yesterday, to Davit Ghazinyan, to Hayk Sukiasyan, is outside the realm of law, all of it is outside the law, outside reason, but it will have an end, be assured," Aram Vardevanyan noted.
When asked whether the prosecutor had presented any data that Narek Karapetyan had attempted to take any illegal action, the lawyer responded.
"You are asking a very correct question, that is, for example, Narek Karapetyan, knowing that the CEC publicly states that the Prosecutor's Office has submitted a motion regarding him, and so on, which the CEC has returned, but this does not mean from a legal perspective that this proceeding disappears, Narek Karapetyan has exclusively exhibited proper behavior. Even in the realm of interpretation, he has not taken any action that could cause concern. Despite this, the same prosecutors express the same thoughts with the same tone. I regret to say that all of this has nothing to do with law."
"There is targeting against Narek Karapetyan, it is political persecution, it is interference in his political activities," Vardevanyan added.