Նպաստել Երևանի և Թեհրանի մոտեցումների համադրմանը, բացահայտել համագործակցության նոր ուղղություններ. Սյունիքում մեկնարկել է Հայաստան-Իրան համաժողովը
22-07-2026 13:47 Սյունիքի մարզ Մամլո հաղորդագրություն
Սյունիքում մեկնարկել է Հայաստան-Իրան համաժողովը, որին մասնակցում են հայկական և իրանական առաջատար վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչներ ու փորձագետներ:
Միջոցառման պաշտոնական բացմանը մասնակցել և ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը: Իր ելույթում մարզպետը բարձր է գնահատել հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններն ու դրանց նշանակությունը Հայաստանի, մասնավորապես՝ Սյունիքի համար: Նա ողջունել է հանդիպման մասնակիցներին և արդյունավետ ու աշխատանքային հաջող ընթացք մաղթել քննարկումներին:
Հայաստանում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին նույնպես ողջունել է ներկաներին, շնորհակալություն հայտնել մասնակցության համար։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ փորձագիտական խմբերի կատարած աշխատանքը կարող է ավելի զարգացնել բարեկամ երկրների միջև համագործակցությունը։
Համաժողովի նպատակն է նպաստել Երևանի և Թեհրանի մոտեցումների համադրմանը, բացահայտել երկու երկրների համագործակցության նոր ուղղություններ, ինչպես նաև մշակել գործնական առաջարկություններ՝ որոշում կայացնող մարմինների համար:
Աշխատաժողովի ընթացքում փորձագիտական քննարկումները վերաբերելու են քաղաքական, տնտեսական, տարածաշրջանային զարգացումներին և այլ հարցերի։
Համաժողովի արդյունքում նախատեսվում է մշակել առաջարկներ և ձևավորել հայ-իրանական փորձագիտական ինստիտուցիոնալ համագործակցության հետագա ծրագրեր:

Содействовать согласованию подходов Еревана и Тегерана, выявить новые направления сотрудничества. В Сюнике началась армяно-иранская конференция.
22-07-2026 13:47 Пресс-релизы
В Сюнике началась конференция Армения-Иран, в которой участвуют представители и эксперты ведущих аналитических центров Армении и Ирана:
На официальном открытии мероприятия присутствовал и выступил с приветственным словом губернатор Сюника Роберт Гукасян. В своем выступлении губернатор высоко оценил армяно-иранские дружеские отношения и их значение для Армении, в частности, для Сюника. Он приветствовал участников встречи и пожелал эффективного и продуктивного хода обсуждений:
Чрезвычайный и полномочный посол ИРИ в Армении Халил Ширголами также приветствовал присутствующих и поблагодарил за участие. Он выразил уверенность, что работа экспертных групп может способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между дружественными странами.
Цель конференции - способствовать согласованию подходов Еревана и Тегерана, выявить новые направления сотрудничества двух стран, а также разработать практические предложения для органов, принимающих решения:
В ходе семинара экспертные обсуждения будут касаться политических, экономических, региональных событий и других вопросов.
В результате конференции планируется разработать предложения и сформировать дальнейшие программы армяно-иранского экспертного институционального сотрудничества: