22-07-2026 13:41 Հայաստան Քաղաքականություն
Երեկ՝ հուլիսի 21-ին, Ծառուկյանը շուրջ 10 ժամ հարցաքննվել էր, որից հետո նրան կրկին տեղափոխել էին «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 6-ի վաղ առավոտից խուզարկություններ էին իրականացվել ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը, «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի կազմում ընդգրկված գրեթե բոլոր ընկերություններում, ինչպես նաև այդ կազմակերպությունների տնօրենների բնակարաններում։
Ավելի ուշ՝ առանձնատան խուզարկության ավարտից հետո, Ծառուկյանը ձերբակալվել, տեղափոխվել էր Քննչական կոմիտե։ Հուլիսի 7-ին նա կալանավորվել է երկու ամսով։
Քննչական կոմիտեն պաշտոնական հաղորդագրությամբ տեղեկացրել էր, թե ինչի համար է մեղադրվում Գագիկ Ծառուկյանը։.armtimes.com

Gagik Tsarukyan has been transferred again to the "Yerevan-Center" Penitentiary.
armtimes.com Leader of the Prosperous Armenia Party, Gagik Tsarukyan, has been transferred again to the "Yerevan-Center" penitentiary.
Previously, Gagik Tsarukyan was brought to the penitentiary in handcuffs for questioning.
On July 21, Tsarukyan was questioned for about 10 hours, after which he was transferred again to the "Yerevan-Center" penitentiary.
Recall that on the morning of July 6, searches were conducted at the private residence of Gagik Tsarukyan, as well as at almost all companies included in the "Multi Group" concern and the apartments of the directors of those organizations.
Later, after the completion of the search at the residence, Tsarukyan was arrested and transferred to the Investigative Committee. On July 7, he was detained for two months.
The Investigative Committee had officially announced the charges against Gagik Tsarukyan. .armtimes.com