Նյու Յորքում հանդիպել են ԱԳ փոխնախարարը և Իռլանդիայի կլիմայի, էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի պետքարտուղարը
16-07-2026 19:18 ԱՄՆ Քաղաքականություն
Հուլիսի 15-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել Իռլանդիայի կլիմայի, էներգետիկայի և շրջակա միջավայրի պետքարտուղար Ունա Բաքլիի հետ։
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել բազմակողմ հարթակների և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Հայաստանի և Իռլանդիայի միջև առկա համագործակցությունը՝ կարևորելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ փոխգործակցության հետագա ընդլայնումը։
Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը և Ունա Բաքլին քննարկել են Հայաստանում կայանալիք Կենսաբազմազանության COP17 համաժողովին ընդառաջ իրականացվող աշխատանքները։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Իռլանդիայի, այդ թվում`որպես ԵՄ նախագահողի միջև համագործակցության հնարավորություններին։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է Համաժողովի շրջանակներում կայանալիք Առաջնորդների գագաթնաժողովին և բարձրաստիճան նախարարական հատվածին բարձր մակարդակով մասնակցության ապահովման կարևորությունը՝ Համաժողովի քաղաքական արդյունքներն առավել ամրապնդելու և կենսաբազմազանության միջազգային օրակարգի առաջմղմանը նպաստելու համար։

В Нью-Йорке встретились заместитель министра иностранных дел и государственный секретарь Ирландии по климату, энергетике и окружающей среде.
16-07-2026 19:18 США Политика
15 июля в Нью-Йорке заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян встретился с государственным секретарем Ирландии по климату, энергетике и окружающей среде Уной Бакли.
Собеседники высоко оценили существующее сотрудничество между Арменией и Ирландией в рамках многосторонних платформ и международных организаций, подчеркивая важность дальнейшего расширения взаимодействия по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Роберт Абисогомонян и Уна Бакли обсудили работы, проводимые в преддверии Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии COP17, которая пройдет в Армении. В этом контексте были рассмотрены возможности сотрудничества между Арменией и Ирландией, в том числе в качестве председателя ЕС.
Заместитель министра иностранных дел Армении подчеркнул важность обеспечения высокого уровня участия на Саммите лидеров и высокопрофильной министерской части в рамках Конференции для укрепления политических результатов Конференции и содействия продвижению международной повестки дня по биологическому разнообразию.