Երևանի մասնավոր մանկապարտեզում դայակը մարմնական վնասվածք է պատճառել 6-ամյա տղային․ երեխան հիվանդանոցում է
16-07-2026 19:13 Հայաստան Հասարակություն
Հուլիսի 12-ին արտառոց դեպք է տեղի ունեցել Երևանում։ Ժամը 16։25-ի սահմաններում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Արաբկիրի բաժնում օպերատիվ տեղեկություն է ստացվել, որ «աջ և ձախ այտերի մակերեսային շրջանի վնասվածք» ախտորոշմամբ «Ուիգմոր Քլինիք» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել մի երեխա։
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, հիվանդանոց է մեկնել ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի օպերատիվ խումբը՝ համայնքային ոստիկանի գլխավորությամբ։ Տեղում պարզվել է, որ ստացված օպերատիվ տեղեկությունը հավաստի է, իսկ տուժածը Երևանի բնակիչ 6-ամյա տղա է։
Գ. Շամշյանի տեղեկություններով՝ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի ծառայողները պարզել են, որ հուլիսի 11-ին Արաբկիր վարչական շրջանում գործող մասնավոր մանկապարտեզներից մեկում դայակը քաշել է երեխայի այտերը, ցավ պատճառել, ինչի հետևանքով վերջինս ստացել է նշված մարմնական վնասվածքը։Դեպքի փաստով ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում փաստաթղթեր են կազմվել, որոնք փոխանցվել են ՀՀ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժին։

In a private kindergarten in Yerevan, a caregiver has inflicted bodily harm on a 6-year-old boy; the child is in the hospital.
16-07-2026 19:13 Armenia Social
On July 12, an extraordinary incident occurred in Yerevan. Around 16:25, the police of the Community Police Department of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia received operational information that a child had been transferred to the "Wigmore Clinic" medical center with a diagnosis of "superficial injuries to the right and left cheeks."
According to photojournalist Gagik Shamshyan, an operational group from the Arabkir police department, led by a community police officer, went to the hospital. It was established on the spot that the received operational information was accurate, and the victim is a 6-year-old boy residing in Yerevan.
According to G. Shamshyan's information, the officers of the Arabkir police department found out that on July 11, at one of the private kindergartens operating in the Arabkir administrative district, a caregiver had pulled the child's cheeks, causing pain, as a result of which the child sustained the mentioned bodily injury. Documents have been prepared regarding the incident at the Arabkir police department, which have been forwarded to the investigative department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia for the Arabkir administrative district in Yerevan.