ՀՌՀ-ն կարճել է «ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ»-ի նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթը
Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը հուլիսի 16-ին գումարեց հերթական նիստը։ Հաստատելով նիստի օրակարգը՝ ՀՌՀ-ն քննարկեց հետևյալ հարցը՝
«ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ» ՍՊԸ նկատմամբ վարչական ակտի ընդունում (դիմումների հիման վրա հարուցված թիվ 4 վարչական վարույթի եզրափակիչ փուլ):
2026 թ․ հունիսի 24-ին Հանձնաժողով մուտքագրված «ԷԳԱԼԻՏԵ» ՍՊԸ տնօրեն Լյուդմիլա Շահինյանի երկու դիմումներում նշված է «ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ» ՍՊԸ կողմից «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի դրույթների առերևույթ խախտման վերաբերյալ։
Առաջին դիմումի համաձայն՝ «ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ» ՍՊ ընկերության տնօրենը, կրելով մրցույթի միջոցով իրականացվող լիցենզավորման հայտը կազմելու և Հանձնաժողովին հավաստի տվյալներ ներկայացնելու պարտականություն, կազմել և Հանձնաժողով է ներկայացրել 106.9 ՄՀց հաճախականության օգտագործման մրցույթին մասնակցելու հայտ, որի մեջ ներառել է կեղծ բովանդակություն։
Երկրորդ դիմումի համաձայն՝ դիմումատուն նշել է, որ լիցենզիայի պայմանների համաձայն Հեռարձակողի ծրագրերի մեծ մասը պետք է լինի սեփական արտադրության։ Լիցենզիայի պայմանների համաձայն՝ հայերեն պետք է լինեն ռադիոներկայացումները, հայկական գրականության աուդիոընթերցմամբ հաղորդումները, ինչպես նաև հատուկ ուշադրություն պետք է դարձվի երիտասարդության համար կրթական հաղորդումներին, գիտատեխնիկական նվաճումներին և դրանց ուսումնասիրմանը։
Հանձնաժողովը վարչական վարույթի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննության, ձեռք բերված ապացույցների ուսումնասիրության և գնահատման արդյունքում արձանագրել է, որ վարչական վարույթի ընթացքում ձեռք բերված փաստերի և ապացույցների համակցված գնահատմամբ չի հիմնավորվել դիմումատուի պնդումը, որ հեռարձակողի կողմից թույլ են տրվել օրենքի դրույթներով նախատեսված խախտումները։
Հանձնաժողովը որոշեց կարճել «ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ» ՍՊԸ նկատմամբ «ԷԳԱԼԻՏԵ» ՍՊԸ դիմումի հիման վրա հարուցված վարույթը:
Սույն որոշումը ուժի մեջ մտնելու պահից երկամսյա ժամկետում կարող է բողոքարկվել Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովին կամ ՀՀ վարչական դատարան։

РРГ закрыл административное производство в отношении «РАДИО ВАЙБ».
Комиссия по телевидению и радио 16 июля провела очередное заседание. Утвердив повестку дня, КТР обсудила следующий вопрос:
«РАДИО ВАЙБ» ООО по поводу принятия административного акта (завершение административного производства № 4, возбужденного на основании заявлений):
24 июня 2026 года в Комиссию поступили два заявления директора ООО «ЭГАЛИТЕ» Людмилы Шахинян, в которых указано на предполагаемое нарушение положений закона «О аудиовизуальных медиа» со стороны ООО «РАДИО ВАЙБ».
Согласно первому заявлению, директор компании «РАДИО ВАЙБ» обязан был составить заявку на участие в конкурсе на использование частоты 106.9 МГц и представить Комиссии достоверные данные, однако он составил и представил Комиссии заявку, содержащую ложное содержание.
Согласно второму заявлению, заявитель указал, что в соответствии с условиями лицензии большая часть программ вещателя должна быть собственного производства. Согласно условиям лицензии, радиопрограммы должны быть на армянском языке, передачи с аудиочтением армянской литературы, а также особое внимание должно уделяться образовательным передачам для молодежи, научно-техническим достижениям и их изучению.
Комиссия, в результате многогранного, полного и объективного рассмотрения административного производства, изучения и оценки собранных доказательств, зафиксировала, что на основании совокупной оценки фактов и доказательств, полученных в ходе административного производства, не обосновано утверждение заявителя о том, что вещателем были допущены нарушения, предусмотренные положениями закона.
Комиссия решила прекратить производство, возбужденное на основании заявления ООО «ЭГАЛИТЕ» в отношении ООО «РАДИО ВАЙБ»:
Данное решение может быть обжаловано в Комиссию по телевидению и радио или в административный суд РА в течение двух месяцев с момента его вступления в силу.