ՀՌՀ-ն կարճել է «ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ»-ի նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթը
Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը հուլիսի 16-ին գումարեց հերթական նիստը։ Հաստատելով նիստի օրակարգը՝ ՀՌՀ-ն քննարկեց հետևյալ հարցը՝
«ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ» ՍՊԸ նկատմամբ վարչական ակտի ընդունում (դիմումների հիման վրա հարուցված թիվ 4 վարչական վարույթի եզրափակիչ փուլ):
2026 թ․ հունիսի 24-ին Հանձնաժողով մուտքագրված «ԷԳԱԼԻՏԵ» ՍՊԸ տնօրեն Լյուդմիլա Շահինյանի երկու դիմումներում նշված է «ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ» ՍՊԸ կողմից «Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի դրույթների առերևույթ խախտման վերաբերյալ։
Առաջին դիմումի համաձայն՝ «ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ» ՍՊ ընկերության տնօրենը, կրելով մրցույթի միջոցով իրականացվող լիցենզավորման հայտը կազմելու և Հանձնաժողովին հավաստի տվյալներ ներկայացնելու պարտականություն, կազմել և Հանձնաժողով է ներկայացրել 106.9 ՄՀց հաճախականության օգտագործման մրցույթին մասնակցելու հայտ, որի մեջ ներառել է կեղծ բովանդակություն։
Երկրորդ դիմումի համաձայն՝ դիմումատուն նշել է, որ լիցենզիայի պայմանների համաձայն Հեռարձակողի ծրագրերի մեծ մասը պետք է լինի սեփական արտադրության։ Լիցենզիայի պայմանների համաձայն՝ հայերեն պետք է լինեն ռադիոներկայացումները, հայկական գրականության աուդիոընթերցմամբ հաղորդումները, ինչպես նաև հատուկ ուշադրություն պետք է դարձվի երիտասարդության համար կրթական հաղորդումներին, գիտատեխնիկական նվաճումներին և դրանց ուսումնասիրմանը։
Հանձնաժողովը վարչական վարույթի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննության, ձեռք բերված ապացույցների ուսումնասիրության և գնահատման արդյունքում արձանագրել է, որ վարչական վարույթի ընթացքում ձեռք բերված փաստերի և ապացույցների համակցված գնահատմամբ չի հիմնավորվել դիմումատուի պնդումը, որ հեռարձակողի կողմից թույլ են տրվել օրենքի դրույթներով նախատեսված խախտումները։
Հանձնաժողովը որոշեց կարճել «ՌԱԴԻՈ ՎԱՅԲ» ՍՊԸ նկատմամբ «ԷԳԱԼԻՏԵ» ՍՊԸ դիմումի հիման վրա հարուցված վարույթը:
Սույն որոշումը ուժի մեջ մտնելու պահից երկամսյա ժամկետում կարող է բողոքարկվել Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովին կամ ՀՀ վարչական դատարան։

The RRA has closed the administrative proceedings initiated against "RADIO VIBE".
The Television and Radio Commission held its regular meeting on July 16. Approving the agenda of the meeting, the Commission discussed the following issue:
Acceptance of an administrative act against «RADIO VIBE» LLC (final phase of administrative proceedings initiated based on applications No. 4):
On June 24, 2026, two applications submitted by the director of «EGALITE» LLC, Lyudmila Shahinyan, were registered with the Commission, indicating apparent violations by «RADIO VIBE» LLC of the provisions of the law on «Audiovisual Media».
According to the first application, the director of «RADIO VIBE» LLC, bearing the obligation to prepare the application for licensing through a competition and to present reliable information to the Commission, submitted an application to participate in the competition for the use of the 106.9 MHz frequency, which included false content.
According to the second application, the applicant stated that, according to the conditions of the license, most of the broadcaster's programs should be of its own production. According to the conditions of the license, radio presentations must be in Armenian, broadcasts of audio readings of Armenian literature must be included, and special attention must be given to educational programs for youth, scientific and technological achievements, and their study.
The Commission, as a result of a comprehensive, complete, and objective examination of the administrative proceedings, study, and evaluation of the evidence obtained, recorded that the combined assessment of the facts and evidence obtained during the administrative proceedings did not substantiate the applicant's claim that the broadcaster had committed violations provided for by the law.
The Commission decided to terminate the proceedings initiated based on the application of «EGALITE» LLC against «RADIO VIBE» LLC:
This decision may be appealed to the Television and Radio Commission or the Administrative Court of the Republic of Armenia within two months from the moment it comes into force.