Գետահովիտում ՈՒԵՖԱ-ի ստանդարտներով ֆուտբոլի մարզադաշտ կկառուցվի. գործադիրը 57,7 մլն դրամ է հատկացրել
16-07-2026 18:00 Հայաստան Հասարակություն
Կառավարությունը վերաբաշխում է կատարել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը պետբյուջեով հատկացված կապիտալ ծրագրերի միջև 57,750 հազար դրամ գումարի չափով։ Որոշման նպատակն է կատարել հատկացում Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Գետահովիտ բնակավայրի վարչական տարածքում ՈՒԵՖԱ ստանդարտներով ֆուտբոլի մարզադաշտի կառուցման համար անհրաժեշտ հողամասերի ձեռքբերման նպատակով։
2029 թ. Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել ֆուտբոլի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը։ Այս նպատակով Հայաստանի և Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաները համատեղ հայտ են ներկայացրել, որը հաստատվել է: Առաջնությունը Հայաստանում անցկացնելու համար հիմնական պայման է ՈՒԵՖԱ 4 կատեգորիայի մարզադաշտ ունենալը։

В Гетаховите будет построен футбольный стадион по стандартам УЕФА. Правительство выделило 57,7 млн драмов.
16-07-2026 18:00 Армения Общество
Правительство проводит перераспределение в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА в размере 57,750 тысяч драмов, выделенных из государственного бюджета на капитальные программы. Цель решения - осуществить выделение средств для приобретения земельных участков, необходимых для строительства футбольного стадиона по стандартам УЕФА в административной территории населенного пункта Гетаховит Иджеванского района.
В 2029 году в Армении планируется провести молодежный чемпионат мира по футболу. С этой целью футбольные федерации Армении и Грузии подали совместную заявку, которая была утверждена. Основным условием для проведения чемпионата в Армении является наличие стадиона категории 4 по стандартам УЕФА.