Գետահովիտում ՈՒԵՖԱ-ի ստանդարտներով ֆուտբոլի մարզադաշտ կկառուցվի. գործադիրը 57,7 մլն դրամ է հատկացրել
16-07-2026 18:00 Հայաստան Հասարակություն
Կառավարությունը վերաբաշխում է կատարել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը պետբյուջեով հատկացված կապիտալ ծրագրերի միջև 57,750 հազար դրամ գումարի չափով։ Որոշման նպատակն է կատարել հատկացում Տավուշի մարզի Իջևան համայնքի Գետահովիտ բնակավայրի վարչական տարածքում ՈՒԵՖԱ ստանդարտներով ֆուտբոլի մարզադաշտի կառուցման համար անհրաժեշտ հողամասերի ձեռքբերման նպատակով։
2029 թ. Հայաստանում նախատեսվում է անցկացնել ֆուտբոլի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը։ Այս նպատակով Հայաստանի և Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաները համատեղ հայտ են ներկայացրել, որը հաստատվել է: Առաջնությունը Հայաստանում անցկացնելու համար հիմնական պայման է ՈՒԵՖԱ 4 կատեգորիայի մարզադաշտ ունենալը։

A UEFA-standard football stadium will be built in Getahovit. The government has allocated 57.7 million drams.
16-07-2026 18:00 Armenia Social
The government is reallocating 57,750 thousand drams among the capital projects allocated to the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia from the state budget. The purpose of the decision is to allocate funds for the acquisition of land necessary for the construction of a football stadium in the administrative area of Getahovit community in Ijevan region, according to UEFA standards.
In 2029, the Youth World Football Championship is planned to be held in Armenia. For this purpose, the football federations of Armenia and Georgia have submitted a joint application, which has been approved. A key condition for hosting the championship in Armenia is to have a UEFA Category 4 stadium.