Օմանի ԱԳ նախարարը հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները կարգավորելու անհրաժեշտության մասին
Օմանի արտաքին գործերի նախարար Բադր ալ-Բուսայիդին հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները կարգավորելու անհրաժեշտության մասին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Jazeera հեռուստաալիքը։«ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները պետք է վերակարգավորվեն այնպես, որ դրանք ավելի լավ համապատասխանեն պատերազմի արդյունքում բացահայտված ռազմավարական իրողություններին», - ասել է նա։
Օմանի ԱԳ նախարարը նշել է, որ ներկայում բարդ քննարկումներ են ընթանում Հորմուզի նեղուցով նավարկության ազատությունը երաշխավորող երկարաժամկետ պայմանավորվածություն մշակելու համար:Նրա խոսքով՝ Մասկատը պատասխանատվություն է կրում՝ համագործակցելու Իրանի և միջազգային հանրության հետ այս նպատակին հասնելու համար։
«Պարսից ծոցի անվտանգությանը սպառնացող ամենալուրջ սպառնալիքները ներսից չեն գալիս, այլ արտաքին որոշումներից և գործողություններից, մասնավորապես՝ Թել Ավիվից», - ասել է նա:«Ներկայիս պատերազմն աղետ էր, զուրկ էր ՄԱԿ-ի մանդատից և չիրականացրեց իր նպատակներից որևէ մեկը», - շեշտել է նախարարը։

Oman's Foreign Minister Badr al-Busaidi has announced the need to regulate relations with the United States.
According to «Armenpress», this was reported by Al Jazeera. "Relations with the United States must be restructured in a way that better aligns with the strategic realities revealed by the war," he said.
The Omani Foreign Minister noted that complex discussions are currently underway to develop a long-term agreement guaranteeing freedom of navigation through the Strait of Hormuz. According to him, Muscat bears the responsibility to cooperate with Iran and the international community to achieve this goal.
"The most serious threats to the security of the Persian Gulf do not come from within, but from external decisions and actions, particularly from Tel Aviv," he said. "The current war was a disaster, lacking a UN mandate and did not achieve any of its objectives," the minister emphasized.