Ստամբուլի հայկական եկեղեցին վերանորոգվել և վերաբացվել է
Ermenihaber.am Ստամբուլի Սկյուտար թաղամասի հայկական Սուրբ Կարապետ եկեղեցին երկարատև վերանորոգումից հետո վերաբացվել է։ Սկյուտարը Ստամբուլի ասիական հատվածում՝ Բոսֆորի ափին գտնվող պատմական թաղամաս է, որտեղ 20-րդ դարասկզբին ապրել է շուրջ 50 հազար հայ:
Եկեղեցու օծման արարողությանը մասնակցել են Կ. Պոլսի Հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը, արքեպիսկոպոս Արամ Աթեշյանը, Սուրբ Կարապետ եկեղեցու հիմնադրամի նախագահ Րաֆի Քըրքորյանը, տնօրենների խորհուրդը և հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ։
Պատարագի ընթացքում Մաշալյանը շնորհավորել է եկեղեցու քահանա Եղիշե Ուչքունյանին և մաղթել հաջողություն։ Պատարագից հետո եկեղեցու բակում ճաշ է մատուցվել։ Օծումից հետո եկեղեցում մատուցվելիք առաջին պատարագը նախատեսվում է հուլիսի 12-ին:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ անհայտ անձը ներխուժել էր Սուրբ Կարապետ եկեղեցու գերեզմանատան տարածք ու վնասել 6 դամբարան։ 48 ժամ անց հանցագործը հայտնաբերվել էր ու կալանավորվել։

Армянская церковь в Стамбуле была отремонтирована и вновь открыта.
Ermenihaber.am Церковь Святого Карапета армянского квартала Скутар в Стамбуле была вновь открыта после длительного ремонта. Скутар — это исторический район, расположенный в азиатской части Стамбула на берегу Босфора, где в начале 20 века проживало около 50 тысяч армян.
В церемонии освящения приняли участие Патриарх Армянской Апостольской Церкви в Константинополе архиепископ Сахак Машалян, архиепископ Арам Атесян, президент фонда церкви Святого Карапета Рафи Киркориян, совет директоров и представители духовенства.
Во время литургии Машалян поздравил священника церкви Егище Учкуняна и пожелал успехов. После литургии во дворе церкви был подан обед. Первое богослужение, которое будет проведено после освящения, запланировано на 12 июля.
Напомним, что несколько дней назад неизвестное лицо вторглось на территорию кладбища церкви Святого Карапета и повредило 6 могил. Через 48 часов преступник был найден и арестован.