Հայաստանում ծնելիության ցուցանիշները շարունակում են նվազել.Արսեն Թորոսյան
tert.am Հայաստանում ծնելիության ցուցանիշները շարունակում են նվազել։ 2025 թվականին հանրապետությունում գրանցվել է 32 հազար 42 ծնունդ՝ 2024 թվականի 33 հազար 593-ի և 2023 թվականի 36 հազար 590-ի դիմաց։ Այս մասին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստում ահազանգել է նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ նվազում է նաև պտղաբերության գործակիցը՝ մեկ վերարտադրողական տարիքի կնոջ հաշվով ծնվող երեխաների միջին թիվը։
«Ծնելիության անկումը շարունակվում է։ Նվազում է նաև պտղաբերության ցուցանիշը, այսինքն՝ մեկ վերարտադրողական տարիքի կնոջ հաշվով ծնվող երեխաների թիվը։ Կան գործոններ, օրինակ՝ ամուսնության տարիքը, որոնք պետությունը չի կարող ուղղակիորեն փոխել, սակայն, եթե պտղաբերության ցուցանիշն ավելի նվազի, դա ցանկացած երկրի համար լուրջ խնդիր կլինի»,- ասաց Թորոսյանը։
Թորոսյանն ընդգծեց, որ  ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է փոխել հանրային մտածողությունը և պետական աջակցության ծրագրերի միջոցով խրախուսել ծնելիության աճը։

Birth rates in Armenia continue to decline. Arsen Torosyan
tert.am The birth rates in Armenia continue to decline. In 2025, there were 32,042 births registered in the republic, compared to 33,593 in 2024 and 36,590 in 2023. This was reported by Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan during a meeting of the public council attached to the ministry.
According to the minister, the fertility rate is also decreasing, which is the average number of children born per woman of reproductive age.
«The decline in birth rates continues. The fertility rate is also decreasing, meaning the number of children born per woman of reproductive age. There are factors, such as the age of marriage, that the state cannot directly change, but if the fertility rate decreases further, it will be a serious problem for any country,» said Torosyan.
Torosyan emphasized that to overcome the current situation, it is necessary to change public thinking and encourage an increase in birth rates through state support programs.
«We need to try to change this situation through a change in mindset and state programs,» he stated.