Հայաստանում ծնելիության ցուցանիշները շարունակում են նվազել.Արսեն Թորոսյան
tert.am Հայաստանում ծնելիության ցուցանիշները շարունակում են նվազել։ 2025 թվականին հանրապետությունում գրանցվել է 32 հազար 42 ծնունդ՝ 2024 թվականի 33 հազար 593-ի և 2023 թվականի 36 հազար 590-ի դիմաց։ Այս մասին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստում ահազանգել է նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ նվազում է նաև պտղաբերության գործակիցը՝ մեկ վերարտադրողական տարիքի կնոջ հաշվով ծնվող երեխաների միջին թիվը։
«Ծնելիության անկումը շարունակվում է։ Նվազում է նաև պտղաբերության ցուցանիշը, այսինքն՝ մեկ վերարտադրողական տարիքի կնոջ հաշվով ծնվող երեխաների թիվը։ Կան գործոններ, օրինակ՝ ամուսնության տարիքը, որոնք պետությունը չի կարող ուղղակիորեն փոխել, սակայն, եթե պտղաբերության ցուցանիշն ավելի նվազի, դա ցանկացած երկրի համար լուրջ խնդիր կլինի»,- ասաց Թորոսյանը։
Թորոսյանն ընդգծեց, որ  ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է փոխել հանրային մտածողությունը և պետական աջակցության ծրագրերի միջոցով խրախուսել ծնելիության աճը։

В Армении показатели рождаемости продолжают снижаться. Арсен Торосян
tert.am В Армении показатели рождаемости продолжают снижаться. В 2025 году в республике было зарегистрировано 32 тысячи 42 рождения, по сравнению с 33 тысячами 593 в 2024 году и 36 тысячами 590 в 2023 году. Об этом на заседании общественного совета при министре труда и социальных вопросов сообщил министр Арсен Торосян.
По словам министра, также снижается коэффициент фертильности — среднее количество детей, рождающихся на одну женщину репродуктивного возраста.
«Снижение рождаемости продолжается. Снижается также показатель фертильности, то есть количество детей, рождающихся на одну женщину репродуктивного возраста. Есть факторы, например, возраст вступления в брак, которые государство не может изменить напрямую, однако, если показатель фертильности продолжит снижаться, это станет серьезной проблемой для любой страны»,- сказал Торосян.
Торосян подчеркнул, что для преодоления сложившейся ситуации необходимо изменить общественное мышление и через государственные программы поддержки стимулировать рост рождаемости.