Դեսպան Մկրտչյանը և Կլոդիանա Սպահյուն քննարկել են Հայաստան–Ալբանիա միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման հեռանկարները
14-07-2026 12:47 Ալբանիա Մամլո հաղորդագրություն
Ալբանիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը (նստավայրը՝ Աթենք) հանդիպել է Ալբանիայի խորհրդարանի փոխնախագահ Կլոդիանա Սպահյուի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Ալբանիա միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման հեռանկարները։
Դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրել է Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները և առաջարկել ձևավորել երկու երկու երկրների խորհրդարանների միջև կապեր, նախաձեռնել փոխադարձ այցեր և փորձի փոխանակում, այդ թվում՝ եվրոպական ինտեգրման և օրենսդրական բարեփոխումների ոլորտներում։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև Հայաստան–ԵՄ հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը, վիզաների ազատականացման գործընթացին և Հայաստանի տնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացմանն ուղղված քայլերին։ ԱԺ փոխնախագահի խնդրանքով ներկայացվել է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը։
Կլոդիանա Սպահյուն ողջունել է միջխորհրդարանական կապերի հաստատման նախաձեռնությունը։ Նա նաև ընդգծել է ԵՄ անդամակցության բանակցությունների շրջանակում Ալբանիայի փորձը Հայաստանի հետ կիսելու պատրաստակամությունը։
Զրուցակիցները կարևորել են նաև բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությունը, ինչպես նաև զբոսաշրջության և առկա ուղիղ օդային հաղորդակցության զարգացման հնարավորությունները։

Посол Мкртчян и Клодиана Спахюн обсудили перспективы развития межпарламентского сотрудничества между Арменией и Албанией.
14-07-2026 12:47 Пресс-релизы
Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Албании Тигран Mkrtchyan (место пребывания — Афины) встретился с вице-спикером парламента Албании Клодьяной Спахью.
Во время встречи были обсуждены перспективы развития межпарламентского сотрудничества между Арменией и Албанией.
Посол Mkrtchyan представил результаты парламентских выборов, состоявшихся в Армении, и предложил установить связи между парламентами двух стран, инициировать взаимные визиты и обмен опытом, в том числе в области европейской интеграции и законодательных реформ.
Посол также отметил динамичное развитие отношений Армения-ЕС, процесс либерализации виз и шаги, направленные на диверсификацию экономических связей Армении. По просьбе вице-спикера парламента был представлен процесс урегулирования отношений с Азербайджаном и Турцией.
Клодьяна Спахью приветствовала инициативу по установлению межпарламентских связей. Она также подчеркнула готовность поделиться опытом Албании в рамках переговоров о вступлении в ЕС с Арменией.
Собеседники также подчеркнули важность сотрудничества на многосторонних платформах, а также возможности развития туризма и существующих прямых воздушных сообщений.