ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը և Startup Armenia գիտակրթական հիմնադրամը հուլիսի 26-ից օգոստոսի 1-ը կիրականացնեն «Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթ Արմենիա 2026» միջոցառումը։
Սամմիթը երկրորդ տարին անընդմեջ իրականացվում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության աջակցությամբ:
Միջոցառման կազմակերպման համար ինչպես 2025, այնպես էլ 2026 թվականներին պետական բյուջեից հատկացվել է 200 մլն ՀՀ դրամ՝ վերահաստատելով ՀՀ կառավարության հետևողական քաղաքականությունը՝ աջակցելու նորարարությանն ու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը։ Ներդրումը միտված է խթանելու տեխնոլոգիական ձեռնարկատիրությունն ու գիտելիքահենք տնտեսությունը, բարձրացնելու հայկական ստարտափների միջազգային մրցունակությունը, ընդլայնելու միջազգային համագործակցությունը և ամրապնդելու Հայաստանի դիրքը՝ որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական և նորարարական կենտրոն։
Մեկ շաբաթ շարունակ Սևանի ափին` ոչ ֆորմալ ճամբարային ձևաչափով, կհամախմբվեն աշխարհի տարբեր երկրների ստարտափների հիմնադիրներ, ներդրողներ, վենչուրային ֆոնդերի և տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչներ, մենթորներ, ոլորտի առաջատար փորձագետներ և նորարարության էկոհամակարգի առաջնորդներ։
Սամմիթը կներառի հետևյալ թեմատիկ ուղղությունները՝ World Youth Environmen Festival, Sevan AgriTech Summit, WineTech Innovation Summit, Cyber Insurance Summit, Minning Innovation Summit, Sevan EV Rally՝ հյուրընկալելով ավելի քան 50 երկրից ժամանած շուրջ 2000 մասնակցի։
Seaside Startup Summit Armenia 2026-ի շրջանակում հուլիսի 30-ին նախատեսվում է նաև Government Day խորագրով միջոցառումը, որի նպատակը ՀՀ պետական կառույցների կողմից ոլորտային խնդիրների թվային լուծումների ներկայացումն է:
«Սիսայդ Սևան Ստարտափ Սամմիթը» տարածաշրջանի ամենախոշոր և ճանաչված տեխնոլոգիական ու ձեռնարկատիրական հարթակներից մեկն է։ Այն նպաստում է Հայաստանի միջազգային ճանաչելիության և տեխնոլոգիական հեղինակության բարձրացմանը, արտասահմանյան ներդրումների ներգրավմանը, ինչպես նաև հայկական ստարտափների՝ համաշխարհային շուկաներ մուտք գործելուն և միջազգային գործընկերությունների ձևավորմանը։

BTA and the Startup Armenia educational foundation will hold the "Seaside Startup Summit Armenia 2026" event.
14-07-2026 12:40 Armenia Press release
The Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia and the Startup Armenia Educational Foundation will hold the "Seaside Startup Summit Armenia 2026" event from July 26 to August 1.
The summit is being held for the second consecutive year with the support of the RA Ministry of High-Tech Industry.
For the organization of the event, 200 million AMD has been allocated from the state budget for both 2025 and 2026, reaffirming the RA government's consistent policy of supporting innovation and the development of the high-tech sector. The investment aims to promote technological entrepreneurship and a knowledge-based economy, increase the international competitiveness of Armenian startups, expand international cooperation, and strengthen Armenia's position as a regional technological and innovation center.
For one week, founders of startups from various countries, investors, representatives of venture funds and technology companies, mentors, leading experts in the field, and leaders of the innovation ecosystem will gather in an informal camp format on the shores of Lake Sevan.
The summit will include the following thematic directions: World Youth Environment Festival, Sevan AgriTech Summit, WineTech Innovation Summit, Cyber Insurance Summit, Mining Innovation Summit, Sevan EV Rally, hosting around 2000 participants from more than 50 countries.
Within the framework of Seaside Startup Summit Armenia 2026, a Government Day event is also planned for July 30, aimed at presenting digital solutions to sectoral issues by RA state structures.
"The Seaside Sevan Startup Summit" is one of the largest and most recognized technological and entrepreneurial platforms in the region. It contributes to increasing Armenia's international visibility and technological reputation, attracting foreign investments, as well as helping Armenian startups enter global markets and form international partnerships.