ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը և Startup Armenia գիտակրթական հիմնադրամը հուլիսի 26-ից օգոստոսի 1-ը կիրականացնեն «Սիսայդ Ստարտափ Սամմիթ Արմենիա 2026» միջոցառումը։
Սամմիթը երկրորդ տարին անընդմեջ իրականացվում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության աջակցությամբ:
Միջոցառման կազմակերպման համար ինչպես 2025, այնպես էլ 2026 թվականներին պետական բյուջեից հատկացվել է 200 մլն ՀՀ դրամ՝ վերահաստատելով ՀՀ կառավարության հետևողական քաղաքականությունը՝ աջակցելու նորարարությանն ու բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը։ Ներդրումը միտված է խթանելու տեխնոլոգիական ձեռնարկատիրությունն ու գիտելիքահենք տնտեսությունը, բարձրացնելու հայկական ստարտափների միջազգային մրցունակությունը, ընդլայնելու միջազգային համագործակցությունը և ամրապնդելու Հայաստանի դիրքը՝ որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական և նորարարական կենտրոն։
Մեկ շաբաթ շարունակ Սևանի ափին` ոչ ֆորմալ ճամբարային ձևաչափով, կհամախմբվեն աշխարհի տարբեր երկրների ստարտափների հիմնադիրներ, ներդրողներ, վենչուրային ֆոնդերի և տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչներ, մենթորներ, ոլորտի առաջատար փորձագետներ և նորարարության էկոհամակարգի առաջնորդներ։
Սամմիթը կներառի հետևյալ թեմատիկ ուղղությունները՝ World Youth Environmen Festival, Sevan AgriTech Summit, WineTech Innovation Summit, Cyber Insurance Summit, Minning Innovation Summit, Sevan EV Rally՝ հյուրընկալելով ավելի քան 50 երկրից ժամանած շուրջ 2000 մասնակցի։
Seaside Startup Summit Armenia 2026-ի շրջանակում հուլիսի 30-ին նախատեսվում է նաև Government Day խորագրով միջոցառումը, որի նպատակը ՀՀ պետական կառույցների կողմից ոլորտային խնդիրների թվային լուծումների ներկայացումն է:
«Սիսայդ Սևան Ստարտափ Սամմիթը» տարածաշրջանի ամենախոշոր և ճանաչված տեխնոլոգիական ու ձեռնարկատիրական հարթակներից մեկն է։ Այն նպաստում է Հայաստանի միջազգային ճանաչելիության և տեխնոլոգիական հեղինակության բարձրացմանը, արտասահմանյան ներդրումների ներգրավմանը, ինչպես նաև հայկական ստարտափների՝ համաշխարհային շուկաներ մուտք գործելուն և միջազգային գործընկերությունների ձևավորմանը։

БТАН и фонд Startup Armenia проведут мероприятие «Сисайд Стартап Саммит Армения 2026»
Министерство высоких технологий и промышленности Республики Армения и образовательный фонд Startup Armenia с 26 июля по 1 августа проведут мероприятие «Seaside Startup Summit Armenia 2026».
Саммит проводится второй год подряд при поддержке Министерства ВТП РА:
На организацию мероприятия как в 2025, так и в 2026 годах из государственного бюджета выделено 200 млн драмов, что подтверждает последовательную политику правительства РА по поддержке инноваций и развитию высоких технологий. Инвестиции направлены на стимулирование технологического предпринимательства и экономики, основанной на знаниях, повышение международной конкурентоспособности армянских стартапов, расширение международного сотрудничества и укрепление позиций Армении как регионального технологического и инновационного центра.
На протяжении недели на берегу Севана в неформальном лагерном формате соберутся основатели стартапов из разных стран мира, инвесторы, представители венчурных фондов и технологических компаний, менторы, ведущие эксперты отрасли и лидеры экосистемы инноваций.
Саммит будет включать следующие тематические направления: World Youth Environment Festival, Sevan AgriTech Summit, WineTech Innovation Summit, Cyber Insurance Summit, Mining Innovation Summit, Sevan EV Rally, принимая около 2000 участников из более чем 50 стран.
В рамках Seaside Startup Summit Armenia 2026 также запланировано мероприятие под названием Government Day, которое состоится 30 июля, целью которого является представление цифровых решений отраслевых проблем со стороны государственных структур РА:
«Seaside Sevan Startup Summit» является одной из крупнейших и наиболее известных технологических и предпринимательских платформ региона. Оно способствует повышению международной узнаваемости и технологической репутации Армении, привлечению иностранных инвестиций, а также выходу армянских стартапов на мировые рынки и формированию международных партнерств.